S americkým špiónom nemáme nič spoločné, vyhlásil Kremeľ

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

Edward Snowden

Tridsaťročný Snowden nedávno vyvolal rozruch, keď odhalil program sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Spojené štáty ho následne obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

MOSKVA 25. júna (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin počas utorňajšej návštevy Fínska potvrdil, že bývalý pracovník amerických spravodajských služieb Edward Snowden sa stále nachádza na moskovskom letisku.

Podľa Putinových slov sa stíhaný Američan nachádza v takzvanej tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetevo. Putin si však myslí, že čím skôr si Snowden, ktorého označil za „slobodného človeka“, vyberie cieľ svojej cesty, „tým lepšie pre neho aj pre Rusko“.

Prezident zároveň zdôraznil, že akékoľvek spájanie technika s Rusmi považuje za „nezmysel a odpad“. Vyjadril však vieru, že prípad nepoškodí vzťahy medzi Moskvou a Američanmi.

„Prišiel ako tranzitný cestujúci a nepotrebuje víza ani iné dokumenty. Neprekročil štátne hranice a disponuje právom zakúpiť si letenku a letieť, kam chce. Čo sa týka jeho prípadného vydania (do cudziny), môžeme tak urobiť, iba ak ide o krajiny, s ktorými máme zodpovedajúce medzinárodné dohody o vydávaní zločincov. Žiadnu takúto dohodu s Američanmi nemáme,“ povedal Putin, ktorý zároveň označil Snowdenov príchod do Moskvy za „absolútne neočakávaný“.

„Naše spravodajské služby nikdy s pánom Snowdenom nespolupracovali a ani dnes sa tak nedeje,“ dodal trojnásobný ruský prezident.

Akúkoľvek spojitosť s kauzou odmitol aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Pán Snowden nám nezaplatil,“ vyhlásil. Lavrov trvá na tom, že Američan „neprekročil ruské hranice“.

Podľa ruských médií mal Snowden v pondelok odletieť z Moskvy do Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a miesto jeho pobytu je v súčasnosti neznáme, hoci Ekvádor ešte v nedeľu potvrdil, že orgány v krajine dostali jeho žiadosť o azyl.

Spojené štáty predtým požiadali Číňanov o Snowdenovo vydanie a pre amerického ministra zahraničia Johna Kerryho by bolo „veľkým sklamaním“, keby sa potvrdilo, že mu dovolili nastúpiť do lietadla „zámerne“.

„Malo by to bez akýchkoľvek pochýb určitý vplyv a dosah na vzťahy a (iné) dôsledky,“ povedal šéf americkej diplomacie, pričom okrem Číny spomenul aj Rusko. Kerryho ministerstvo totiž Snowdenovi zrušilo cestovný pas a požiadalo iné krajiny, aby mu neumožnili cestovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenSergej LavrovVladimir Putin