Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NAKA, polícia SR, Dunajská Streda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protiteroristická jednotka NAKA zasahovala v okrese Dunajská Streda v súvislosti s extrémizmom. 20. november 2018 Foto: facebook.com/policiaslovakia

S hrozbou teroristického útoku na Slovensku treba rátať, Sakovej ministerstvo vydalo akčný plán

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Bezpečnostná situácia v SR je v súvislosti s teroristickými hrozbami dlhodobo stabilná. Deklaruje to Národný akčný plán boja proti terorizmu na roky 2019 – 2022 z dielne rezortu vnútra.

Počet dokonaných útokov vzrástol

Materiál napriek tomu konštatuje, že na území krajín EÚ bol v ostatných rokoch zaznamenaný nárast počtu úspešne dokonaných i zmarených teroristických útokov a individuálnych násilných incidentov najmä zo strany členov alebo prívržencov džihádistických skupín.

„Slovenská republika ako súčasť európskeho priestoru, preto musí s takýmto bezpečnostným rizikom tiež počítať. Voľný pohyb osôb v rámci schengenu takéto riziká ešte znásobuje, a to najmä v kontexte fenoménu zahraničných teroristických bojovníkov a možnej infiltrácie legálnych i nelegálnych migračných vĺn osobami sympatizujúcimi s teroristickými organizáciami,“ uvádza sa v dokumente.

Na celkový vývoj bezpečnostnej situácie môže mať podľa dokumentu vplyv aj zahraničnopolitická orientácia SR a jej aktívna účasť v medzinárodných organizáciách a operáciách.

Priorita štátu

Akčný plán zdôrazňuje, že SR je súčasťou globálneho boja proti terorizmu a dlhodobo sa aktívne zapája do celosvetového protiteroristického úsilia prostredníctvom úzkej diplomatickej, hospodárskej, vojenskej, policajnej a humanitárnej spolupráce so zahraničím.

Plán vytyčuje štátnym inštitúciám 28 úloh, ktoré sú rozdelené do štyroch hlavných oblastí, konkrétne prevencia, ochrana, pripravenosť a koordinácia.

„Zámerom predkladaného akčného plánu na roky 2019 – 2022 je prostredníctvom plnenia navrhovaných úloh zamedzovať teroristickým hrozbám, ako aj vytvárať optimálne podmienky na účinný boj proti terorizmu, predovšetkým v oblasti predchádzania, odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti terorizmu, a vyslať tak jasný odkaz občanom, že ich ochrana pred terorizmom je prioritou štátu,“ uvádza sa v materiáli.

V oblasti prevencie majú úlohy plniť napríklad ministerstvo vnútra a školstva. Rezort školstva má za úlohu monitorovať „výchovno-vzdelávacie postupy a výchovno-vzdelávacie zariadenia s ohľadom na možný výskyt zdrojov extrémistickej ideológie s prvkami terorizmu, náboženskej radikalizácie a intolerancie“.

Korektné vzťahy s cudzincami

Rezort vnútra by sa zase mal zamerať na „včasnú identifikáciu rizikových, resp. ohrozených osôb a skupín“, prípadne „vytvárať korektné vzťahy s cudzincami a príslušníkmi minoritných náboženských komunít za účelom budovania dôvery“.

Pokiaľ ide o oblasť ochrany, úlohy tu majú plniť predovšetkým rezorty vnútra, rezort obrany a tiež Slovenská informačná služba. Akčný plán im ukladá napríklad povinnosť „zamerať spravodajskú činnosť na získavanie informácií o teroristických rizikách a hrozbách voči SR, vrátane informácií o radikalizácii, podporovaní a verbovaní na teroristické aktivity“.

Spravodajskú pozornosť podľa materiálu treba sústrediť aj na spravodajskú ochranu objektov kritickej infraštruktúry a iných významných objektov na území SR. Takisto je v tejto oblasti úlohou modernizácia a racionalizácia činnosti útvarov polície a rezortu vnútra využívaním technológií a informačno-komunikačných prostriedkov.

Do tejto oblasti spadá napríklad zriadenie kontrolného centra v pôsobnosti MV SR na uchovávanie a využívanie záznamov z bezpečnostných kamier.

Zníženie zraniteľnosti Slovenska

V oblasti pripravenosti kladie akčný plán dôraz napríklad na cvičenia zamerané na koordináciu všetkých zložiek podieľajúcich sa na „predchádzaní, zamedzovaní, odhaľovaní a dokumentovaní protiprávnych aktivít súvisiacich s terorizmom, ako aj zložiek zodpovedných za odstraňovanie škodlivých následkov spôsobených teroristickými aktivitami“.

Do tejto oblasti spadajú aj odborné školenia pracovníkov, zvyšovanie povedomia obyvateľstva o nahlasovaní podozrivých aktivít, prípadne monitorovanie internetu na „včasné vyhľadávanie prejavov a aktivít, ktoré indikujú bezpečnostné riziká pre SR“.

V oblasti koordinácie sa kladie dôraz na medzinárodnú spoluprácu a výmenu informácií so zahraničnými partnermi. „Zámerom akčného plánu je v čo najväčšej miere znížiť zraniteľnosť SR teroristickými útokmi namierenými proti životu, zdraviu a majetku jej občanov, smerujúcim aj proti ústavou garantovaným právam a občianskym slobodám a v neposlednom rade aj proti štátnemu zriadeniu, demokratickým princípom a zahraničnopolitickým záujmom SR,“ dodáva materiál. Dokument je momentálne v štádiu vyhodnocovania medzirezortného pripomienkového konania.

Odporúčané články

Dodatočné testy materiálov použitých na stavbe D4 a R7 sa už vykonávajú, tvrdí Érsekovo ministerstvo Foto: Prezident Kiska vymenoval do vyššej hodnosti štyroch vojakov a dvoch policajtov (aktualizované)

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X