Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Minister zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska Péter Szíjjártó a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas prijatia ministra zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska na MZV v Bratislave. Foto: SITA/Katarína Acélová
7. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

S Maďarskom sa nie vždy zhodneme, vyhlásil minister Lajčák

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – S Maďarskom sa nie vždy na všetkom zhodneme, dôležité je však spolu diskutovať. Vyhlásil to dnes v Bratislave na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska Péterom Szijjártóm minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa Lajčáka rozdielne názory na niektoré otázky nie sú žiadna tragédia.

Jednou z oblastí, kde sa vlády oboch krajín nezhodnú, je napríklad slovenský zákon zakazujúci prijatie iného občianstva. “Tabu témy nie sú, diskutujeme spolu o všetkom,” povedal Lajčák. Podľa neho si však treba uvedomiť, že zákon sa týka vzťahu Slovenska k slovenským občanom. “Nechceme prichádzať o občanov,” povedal.

MIroslav Lajčák
Zľava v strede: Minister zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska Péter Szíjjártó a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas prijatia ministra zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska na MZV v Bratislave.Foto: SITA/Katarína Acélová

Podľa neho však Slovensko nie je pre zákon pod medzinárodným tlakom. “Európsky súd pre ľudské práva aj Európsky súdny dvor uznali, že zákon je v poriadku.” Lajčák ocenil, že Slovensko je prvou krajinou, ktorú novovymenovaný maďarský minister zahraničia navštívil. Zároveň vyjadril zámer pokračovať v spoločných hospodárskych projektoch.

“Sú tu aj horúce témy, ale tie treba riešiť kultúrne,” povedal Szijjártó s tým, že nie je potrebné posielať si správy cez médiá. Ako povedal, pri zákone proti dvojakému občianstvu musia Slovensko a Maďarsko nájsť riešenie. Podľa neho pripravujú obe krajiny zmiešané komisie, ktoré sa problémom majú zaoberať. Szijjártó označil Slovensko za strategického partnera Maďarska.

“Slovensko je naším štvrtým najvýznamnejším partnerom v zahraničnom obchode,” povedal s tým, že v minulom roku dosiahli vzájomné transakcie objem viac ako osem miliárd eur. Spoluprácu podľa neho majú ešte zlepšiť plánované hospodárske projekty v oblastiach pri vzájomných hraniciach.

Odporúčané články

Europarlament zamietol Maďara, ktorý odmietal Orbánove kroky Rusi môžu obmedziť plyn krajinám EÚ, s Kyjevom sa nedohodli

Témy

Diskusia

vystihnute Vystihol si to. klidek klidek. belo užernik 17.37 do 89 nič take zle nebolo.Chodilo sa do Madarska na nakup lebo mali viac tovaru ktory v Ceskoslovensku nebol.Ludia boli v pohode .to po 89 sa tu začalo tarat a nejakej porobe a na slovensku poslovensky a na... baránok Madari vedia prečo tak buduju dobré vzťahy, prečo sa správaju ako baránkovia. Sleduju svoje ciele, prepojenie južneho slovenska s madarskom a ked to dosiahnu opať sa vrátia k retorike Trianonu a územných nárokov. Treba ciganov presvedciť nech si prestanu pisať... posorovateľ Vajčák nezhodu vidí vo vzťahu Maďarska k Rusku a EU. Maďari v tomto použili vlastný rozum a nie ako my Slováci.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...