S Rafom sa tlačíme do limitov, vyhlásil šampión Djokovič

Djokovič
Srbský obhajca titulu Novak Djokovič zvíťazil vo finále v Londýne nad španielskym lídrom svetového rebríčka Rafaelom Nadalom. Foto: SITA/AP

LONDÝN 12. novembra (WEBNOVINY) – Novak Djokovič uzavrel tenisový rok na hlavnom okruhu rovnako grandiózne ako pred rokom – víťazstvom na šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne.

Skvelý Srb však tentoraz nedostal bonus. Post jednotky musel prenechať zdolanému finalistovi Rafaelovi Nadalovi.

Zatiaľ čo svetový rebríček je zrkadlom celého roka, triumf na majstrovskom turnaji je odrazom momentálnej formy. A tá Djokovičova je v závere sezóny neuveriteľná.

Od septembrovej prehry vo finále US Open s Nadalom vyhral 22 stretnutí a získal štyri turnajové tituly. K Pekingu a Šanghaju pridal v posledných dvoch týždňoch aj halový Paríž a Londýn. A najmä dvakrát jasne prevýšil Nadala, vo finále v Pekingu aj Londýne ho zdolal navlas rovnakým výsledkom 6:3, 6:4.

Obrazom: Momenty z finále

Djokovič - Nadal 6:3, 6:4
Srbský tenista Novak Djokovič s víťaznou trofejou po finálovom zápase na Turnaji majstrov v Londýne, v ktorom porazil Španiela Rafaela Nadala. Foto: SITA/AP

Španielsky tenista Rafael Nadal počas finálového zápasu na Turnaji majstrov v Londýne, v ktorom prehral s Novakom Djokovičom. Foto: SITA/AP
Srbský tenista Novak Djokovič počas finálového zápasu na Turnaji majstrov v Londýne, v ktorom porazil Španiela Rafaela Nadala. Foto: SITA/AP

Djokovič vyhráva na body

A hoci celková bilancia dvoch najväčších rivalov súčasného tenisu hovorí stále v prospech húževnatého španielskeho ľaváka (22:17), momentálne Djokovič vyhráva na body. Po premenenom londýnskom mečbale zasa raz doprial svojmu slovenskému trénerovi Mariánovi Vajdovi víťazný tanček s ostatnými členmi realizačného tímu.

„Naše zápasy s Rafom sú čoraz náročnejšie. Tlačíme jeden druhého do prekonávania vlastných limitov. Je to tým, že sa už veľmi dobre poznáme a vzájomne zo seba robíme lepších hráčov. Je to vždy tvrdá a poctivá práca, keď chcem zvíťaziť nad Nadalom. A najmä obrovská výzva,“ povedal 27-ročný Djokovič po svojom finálovom triumfe.

Djokovič prepísal históriu

Rodák z Belehradu sa stal siedmym hráčom v histórii, ktorý koncoročný majstrovský turnaj ovládol minimálne trikrát. Djokovič zvíťazil v rokoch 2008, 2012 a 2013 a zaradil sa do exkluzívnej skupiny k Rogerovi Federerovi (6 titulov), Ivanovi Lendlovi (5), Petovi Samprasovi (5), Iliemu Nastasemu (4), Borisovi Beckerovi (3) a Johnovi McEnroeovi (3). Jeho skvelý výkon vo finále v londýnskej 02 Arene osobne sledovala ďalšia tenisová legenda, Švéd Stefan Edberg.

„Zlepšil som nejaké drobnosti vo svojej hre aj podaní a prinieslo to výsledky. Toto záverečné víťazstvo nech poslúži ako dobrý základ do nasledujúcej sezóny. Mám extra motiváciu a inšpiráciu, lebo chcem naďalej vyhrávať. Teraz však musí prísť na rad odpočinok a relax, kým sa znova nakopnem v januári na Australian Open,“ cituje Djokoviča server ATP World Tour.

Srbský suverén môže pridať ešte jednu čerešničku na chutnom koláči pre svojich fanúšikov. Srbi koncom tohto týždňa hostia v Belehrade Čechov vo finále Davisovho pohára a so svetovou dvojkou na čele sú veľkými favoritmi. „Verím, že sa mi podarí vybojovať ďalšie veľké víťazstvo. Tentoraz aj pre svoju krajinu,“ uzavrel Djokovič.