S Rusmi o novej atómovej elektrárni už Slovensko nerokuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bohunice
Jaslovské Bohunice. Foto: sk.wikipedia.org

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Slovensko už nerokuje s ruskou spoločnosťou Rosatom o jej prípadnom vstupe do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

„Spoločnosti JAVYS a JESS rokovania so spoločnosťou Rosatom v súvislosti s účasťou v projekte budovania nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach koncom minulého roka ukončili,“ povedala pre portál venergetike.sk hovorkyňa štátnej akciovej spoločnosti JAVYS Agáta Staneková. Hovorkyňa sa zatiaľ nechcela vyjadriť, či ešte existuje možnosť obnovenia rokovania s ruským investorom respektíve, či sa rokuje o projekte s iným investorom.

Neúspech pre jednu podmienku

Rosatom mal v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovensko (JESS), ktorá má na starosti projekt výstavby nového jadrového zdroja v Bohuniciach, nahradiť českú energetickú skupinu ČEZ. Tá stále drží v JESS 49-percentný podiel. Zvyšok akcií vlastní štát prostredníctvom štátnej akciovky – Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS).

Minuloročné rokovania zrejme skončili neúspechom pre jednu z požiadaviek ruského investora. Išlo o garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. S touto podmienkou nesúhlasilo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je jediným akcionárom vo firme JAVYS.

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň, ktorá by mala vyrásť na mieste odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, môže mať výkon až 2 400 megawattov. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 miliárd eur do 6 miliárd eur.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—> TU

Ukrajinci sa nemusia učiť na svojich chybách

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) chce pomôcť partnerskej Štátnej agentúre pre investície a riadenie národných projektov Ukrajiny v oblasti zahraničných investícií. Predpoklad pre rozvíjanie spolupráce vytvára memorandum o vzájomnom porozumení, ktoré obe strany podpísali.

Sľubujeme si od toho hlavne to, že sme pripravení pomôcť Ukrajine naštartovať celý proces, ktorý ich čaká, aby mohli na svojom území etablovať zahraničných investorov. Máme 15-ročnú skúsenosť, ako to treba robiť správne a nemusia sa učiť na vlastných chybách,“ povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ SARIO Marián Moravčík. Keď sa trochu upokojí situácia na Ukrajine, SARIO chce byť medzi prvými, ktorí tam prídu, aby obnovila spoluprácu s partnerskou agentúrou.

Veľvyslanec Ukrajiny v SR Oleh Havaši je presvedčený, že Ukrajina potrebuje rozsiahle reformy nielen v ekonomike, ale pri správe celého štátu. „Sú pre nás užitočné skúsenosti Slovenska v otázke prílevu investícií. Odovzdávať sa bude nielen pozitívna skúsenosť, ale aj negatívna spolu s problémami, ktoré na tejto ceste boli,“ uviedol pre agentúru SITA Havaši. Ukrajina má záujem o stáže svojich špecialistov o reformách v rôznych oblastiach na Slovensku.

Intenzívnejšia spolupráca na východ

Investori
Foto: SITA/AP

Spoločný obchod SR a Ukrajiny v minulom roku podľa údajov Veľvyslanectva Ukrajiny dosiahol objem 1,416 miliardy USD a medziročne sa zvýšil o 12,5 %. Vývoz zo Slovenska na Ukrajinu stúpol o 13 % na 663,46 milióna USD a ukrajinský vývoz na Slovensko vzrástol o 12 % pri objeme 752,76 milióna USD. SR tak vlani mala s východným susedom pasívnu obchodnú bilanciu 89,3 milióna USD.

Objem priamych investícií zo SR na Ukrajinu k 1. októbru 2013 predstavoval vyše 100 miliónov USD, čo je medziročne o 42,7 % viac. Podiel slovenských investícií v priemysle na Ukrajine tvoril 39,8 %, v spracovateľskom priemysle 15,8 %, v doprave, skladovom hospodárstve, poštových a zasielateľských službách 30,2 %.

SARIO sa vlani začala oveľa intenzívnejšie zaoberať investíciami v štátoch bývalého ZSSR, vrátane Ukrajiny. „Na Ukrajine sme boli v minulom roku viackrát a doma sme mali niekoľko ukrajinských misií. Vzniklo z toho niekoľko investičných a obchodných príležitostí našich podnikateľov na Ukrajine a ukrajinských na Slovensku,“ priblížil Moravčík. Ak sa Ukrajina podľa neho rozhodne podpísať asociačnú dohodu s EÚ o hlbšej spolupráci, podmienky pre obchod sa zjednodušia. „EÚ má oveľa väčšiu skúsenosť s tým, ako naštartovať ekonomické procesy v jednotlivých krajinách, ktoré pristupovali. V podstate Ukrajina je na štartovacej ploche,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Moravčík
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu