Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal väznený ujgurský ekonóm Ilham Tohti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilham Tohti
Ujgurský ekonóm Ilham Tohti. Foto: archívne, SITA/AP

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament (EP), získal ujgurský ekonóm Ilham Tohti za prácu na ochranu ujgurskej menšiny v Číne. Parlament zároveň vyzval Peking na jeho prepustenie z väzenia. Umierneného, no otvoreného kritika čínskej politiky v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny odsúdili v roku 2014 na doživotné väzenie pre obvinenie z podnecovania etnickej nenávisti, obhajovania násilia a navádzania na terorizmus.

Podľa obvinení sa ich dopustil prostredníctvom vyučovania a webovej stránky venujúcej sa ujgurským otázkam. V internačných táboroch pritom od roku 2017 zadržiavajú viac ako milión príslušníkov tohto etnika.

Žiadajú Tohtiho prepustenie

O víťazovi rozhodlo vo štvrtok vedenie EP a predsedovia politických skupín. „Som veľmi rád, že Európsky parlament sa rozhodol udeliť Sacharovovu cenu za slobodu myslenia 2019 Ilhamovi Tohtimu. Tohti celý svoj život zasvätil ochrane práv ujgurskej menšiny v Číne. Aj napriek tomu, že bol hlasom umiernenia, ho v roku 2014 po zmanipulovanom súdnom procese odsúdili na doživotie,“ povedal predseda EP David Sassoli.

Udelením tejto ceny dôrazne žiadame čínsku vládu, aby Tohtiho prepustila a vyzývame na rešpektovanie práv menšín v Číne,“ dodal.

Ocenenie, ktorého súčasťou je aj peňažná cena v hodnote 50-tisíc eur, Tohtimu odovzdajú 18. decembra počas slávnostného plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Cenu získal Mandela aj Dubček

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj niekdajší juhoafrický prezident Nelson Mandela, bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček. Vlani prestížne ocenenie získal ukrajinský režisér Oleh Sencov, hlasný odporca ruskej anexie Krymu, ktorého Rusko v čase udelenia ceny tiež väznilo.

Informácie pochádzajú od tlačovej atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Ivany Janíkovej, z agentúry Associated Press a archívu agentúry SITA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander DubčekIlham TohtiNelson MandelaOleh Sencov