Sacharovovu cenu získala mladá Malála, Taliban chce jej smrť

Malála
Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získala Malála Júsafzajová. Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 10. októbra (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok udelil tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia 16-ročnej pakistanskej aktivistke Malále Júsafzajovej, ktorá sa takmer presne pred rokom stala pre svoju činnosť terčom útoku moslimských fundamentalistov.

Podľa vyhlásenia lídra konzervatívnej Európskej ľudovej strany Joseph Daula chce zákonodarný zbor EÚ týmto spôsobom „dať svetu na známosť, že naša nádej v lepšiu budúcnosť spočíva v mladých ľuďoch, ako je Malála Júsafzajová“.

Medzičasom svetoznámej školáčke by mali ocenenie spojené s odmenou vo výške 50-tisíc eur odovzdať 20. novembra.

Okrem Júsafzajovej boli za tohtoročných favoritov označovaní aj bieloruskí disidenti Ales Bjaljacký, Eduard Lobau a Mikola Statkevič či bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.

Mladú Pakistanku v októbri 2012 postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, ktoré fundamentalisti odmietajú. V ťažkom stave ju previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč. Po zotavení sa v marci vrátila do Anglicka, kde teraz študuje na škole v Birminghame. Okrem Sacharovovej ceny by mohla Júsafzajová získať i tohtoročnú Nobelovu cenu mieru, ktorej držiteľa oznámia v piatok.

Podľa Talibanu si Malála zaslúži smrť

Pakistanská odnož afganského hnutia Taliban odmieta štvrtkové udelenie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 16-ročnej pakistanskej aktivistke Malále Júsafzajovej.

Podľa hovorcu hnutia Tihrík-i-Taliban totiž tínedžerka neurobila nič, za čo by si ju zaslúžila.

Hovorca ju vo vyjadrení pre agentúru AFP označil za nepriateľa islamu a prisľúbil, že sa ju pokúsia zabiť opäť. Prestížne ocenenie Malále podľa jeho slov udelili nepriatelia moslimov za to, že „zanechala islam, pracuje proti nemu a stala sa svetskou“. Zároveň zopakoval, že sa pokúsia dievča opäť zabiť, dokonca aj v „Británii či v USA“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ales BjaljackyEdward SnowdenMalála JúsafzajováMalala Júsafzajová