Šafářová je vo finále Roland Garros, postaví sa jej Serena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Česká tenistka Lucie Šafářová počas semifinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom zdolala Srbku Anu Ivanovičovú 7:5, 7:5. Paríž, 4. jún 2015. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) – Americká líderka svetového rebríčka tenistiek Serena Williamsová a Češka Lucie Šafářová sa v sobotu od 15.00 h stretnú vo finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži. Rozhodli o tom štvrtkové semifinále.

Líderka svetového rebríčka Serena zvíťazila medzi najlepšími štyrmi nad Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou nasadenou ako dvadsiatou treťou za 114 minút 4:6, 6:3, 6:0. Miestna šampiónka zo sezón 2002 a 2013 pritom mala manko setu a brejku (4:6, 2:3) a dovtedy sa príliš nezdalo, že zvládne svoj už štvrtý obrat na tomto podujatí a dovedna 33. na veľkej štvorke. V tejto sezóne má v „maratónoch“ skóre 11:0.

Trinástka hierarchie Šafářová si poradila so srbskou niekdajšou jednotkou renkingu a hrdinkou medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2008 Anou Ivanovičovou za 112 minút dvakrát 7:5 aj zo stavu 2:5 v prvom dejstve. V druhom nepykala za to, že súperku pustila z 5:3 na 5:5 aj cez mečbal premrhaný dvojchybou.

Američanka nastúpi na finále s vedomím pozitívnej bilancie 8:0 z oficiálnych súbojov (paradoxne však ani raz nehrali v Európe či na klasickej antuke). Otáznik bude nad jej zdravotným stavom. Šampiónka si odnesie 2000 bodov do hodnotenia a 1,8 milióna eur. Zdolanú uteší 1300 bodov a 900 000 eur.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Serena našla energiu, hoci nevie, odkiaľ sa nabrala

Dvadsaťpäťročná 24. žena systému Bacsinszká bola proti zvláštne mdlej favoritke od úvodu na Dvorci Philippa Chatriera explozívnejšia. Dlho predvádzala vyváženejší, ľahkonohejší a inšpirovanejší výkon. Poradila si s nepríjemným mankom 0:1 a 0:30 na podaní a premenila druhý brejkbal v piatom geme. Serena sa odvtedy opierala o povestne dôrazný servis, ale v medzihre jej chýbala obvyklá prevaha vyplývajúca zo silového prejavu.

Švajčiarka odolne otupovala útoky a dobre prechádzala do ofenzívy, keď sa jej naskytali šance. Za stavu 5:4 pustila mladšiu zo sestier Williamsových zo 40:15 až k brejkbalu, vymazala ho však odvážnym vstúpeným bekhendom do bližšieho rohu a pri neskoršom treťom setbale prinútila Serenu k úderu navyše: zdanlivo jednoduché forhendové zakončenie zaletelo vedľa.

Takto zle mi ešte nebolo, priznala Serena po zápase

Bacsinszká si zjavne stále naplno verila a prejavilo sa to v dlhočiznom piatom geme druhého dejstva. Švajčiarka si parádnym bekhendovým returnom na čiaru, zďaleka nie prvým takýmto v predmetnej hre, utvorila šiesty brejkbal a Serena poslala vedľa odpoveď na príjem: klesla na 2:3 a neviselo vo vzduchu, že znova nájde záchytný bod na preklopenie skóre.

Sústavne hrala takmer bez emócií – akoby jej na ne nezostávala energia. Napriek tomu však zvládla nielen okamžitý rebrejk na 3:3, keď si vyzývateľka nedokázala udržať ohurujúcu úroveň a presnosť, ale aj obrat až na 6:3. Pri podávaní na set dovolila nepoľavujúcej Bacsinszkej zo 40:15 zhodu, dala však eso a pripojila bod priamo z podania.

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Povestné „momentum“ ešte viac smerovalo na Sereninu stranu, keď na začiatku tretieho setu dosiahla brejk z 0:30. Bacsinszká zrazu robila lacné chyby a naplno pykala za forhendové zakončenie spredu do siete po kvalitnom podaní.

Povzbudená a už sa aj povzbudzujúca Serena si poradila aj s mankom 15:40 na servise. Padalo jej tam prvé a pri gembale rezolútne upratala loptičku bekhendom krok od siete – 2:0. Keď Serena predviedla brejkovú „poistku“ na 3:0, bolo v podstate hotovo. Bacsinszkej sa rozpadol koncept, minula sa jej para a už sa nezmohla na vzopätie. Pri druhom mečbale Američanky prehnala bekhend.

„Skúšala som všetko. Hovorila som si, že ak aj prehrám, tak nie bez boja. Snažila som sa a snažila, až som napokon našla energiu. Neviem, odkiaľ sa nabrala, ale objavila som ju a vyhrala som. V súvislosti so sobotou dúfam…“ hlesla Američanka ešte na kurte. „Takto zle mi ešte nebolo,“ priznala víťazka. Mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 37:30, Bacsinszká 26:24. Nebýva zvykom, aby obe aktérky končili plusovo. Američanka využila 5 z 8 brejkbalov, Švajčiarka 2 z 10. Na esá to bolo 8:4 pre Serenu.

Hralo sa v 30-stupňovej horúčave

Serenin francúzsky trénerský konzultant Patrick Mouratoglou podľa agentúry The Associated Press uprostred duelu v televíznom rozhovore prezradil, že jeho zverenkyňu sužuje choroba, bolo to aj očividné. Hralo sa v 30-stupňovej horúčave.

„Ohurujúce. V tomto spočíva rozdiel medzi šampiónmi a zvyškom. Niet logických vysvetlení. Ona jednoducho má schopnosť zareagovať na ohrozenie. Serena vôbec neuvažovala o nenastúpení. Pôjde na kurt aj s jednou nohou. Vždy verí, že nejako prekoná okolnosti. V tom spočíva jej sila,“ vyhlásil po stretnutí Mouratoglou.

„Bola som znepokojená. Vedela som však, že ak zvládne ten druhý set, tak jej adrenalín a Boh nejako pomôžu získať aj tretí,“ povedala pre AP Oracene Priceová, Serenina mama a spolutrénerka.

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Serena vlani v Paríži skončila už v druhom kole

Stále platí, že víťazka 66 turnajov na hlavnej profesionálnej úrovni S. Williamsová prehrala v tejto sezóne iba v májovom semifinále v Madride s Češkou Petrou Kvitovou. V semifinále na Majors aktuálne má štatistiku 24:3 (vo finále 19:4).

Serena živí šancu na svoj jubilejný 20. singlový triumf na veľkej štvorke. Viac grandslamových titulov vo dvojhre ako ona majú len Austrálčanka Margaret Courtová (24) a v Open Ere Nemka Steffi Grafová (22). Už vďaka víťazstvu v 3. kole sa Američanka stala prvou ženou v tzv. otvorenej ére s aspoň 50 zápasovými úspechmi na každej súčasti Grand Slamu. Jej parížska bilancia teraz je 53:11. Vlani ju už v 2. kole zaskočila Španielka Garbine Muguruzová-Blancová.

Zverenkyňa Dimitriho Zavialoffa Bacsinszká, ktorá v osemfinále vyradila českú dvojnásobnú a úradujúcu dobyvateľku Wimbledonu Petru Kvitovú, sa napokon nestala prvou švajčiarskou finalistkou na grandslamovej úrovni od Australian Open 2002 a pri Seine dokonca po 16 rokoch (zhodne Martina Hingisová).

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Švajčiarka si zlepšila rekord

Držiteľka troch singlových trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Bacsinszká pri všetkých piatich predchádzajúcich štartoch v „main draw“ vo francúzskej metropole skončila už v 2. kole. Pred príchodom na RG 2015 mala osobný rekord na Majors v podobe 3. kola z US Open 2008 a tohtoročných melbournských AO. Dosiaľ najvyššie bola na 21. mieste v počítačovom poradí, k 8. júnu sa ocitne na 10. stupienku.

Rodáčka z Lausanne Bacsinszká má proti Serene bilanciu už 0:3. Neodplatila je prehry z Ríma 2010 a marcového Indian Wells, hoci viac ako pol zápasu produkovala veľmi sympatický a kvalitný tenis.

„Nesnažím sa byť brilantná, usilujem sa hrať efektívne. Najdôležitejšou vecou však zostáva vyhrať poslednú loptičku. Súperka si dnes zaslúžila úspech. Také veci, ako mne, sa stávajú. Je to len tenisový zápas. Každý je ťažký a ja sa nepozerám na to, ako sa vodí mojej súperke. Zameriavam sa na vlastnú stratégiu,“ povedala Bacsinszká pre akreditované médiá.

Šafářová stále bez straty setu

Šafářová je prvou Češkou vo finále RG od roku 1981, keď sa to podarilo Hane Mandlíkovej. V prvom sete semifinále predviedla trinástka renkingu Šafářová úctyhodný obrat z 2:5. Na returne v jedenástom geme disponovane ťažila z dvoch dvojchýb súperky. Následne sa dopodávala na nulu.

S výnimkou úvodnej štvrťhodiny účinnejšia, uvoľnenejšia a dôležité momenty lepšie zvládajúca Češka odvrátila v druhom geme druhej časti dva jednotlivé brejkbaly a následne sama zabrala na príjme. V piatej hre síce nepridala brejkovú poistku, stále však bola v náskoku. Na 5:3 sa Šafářová posunula zo 40:15 cez dve zhody a na servise v takmer 10-minútovom desiatom geme mala aj mečbal, ale urobila dvojchybu, druhú v tejto hre.

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Ivanovičová napokon premenila štvrtý brejkbal, bola nazad. Platilo to však iba krátko. Srbka totiž zlyhala na podaní (5:6) a súperka zvládla opravný pokus ukončiť zápas. Krížnym bekhendom navodila Šafářová skóre 40:15 a vzápätí síce neobstála v ťažkej defenzívnej situácii, ale pri dovedna treťom mečbale si klasickým ľaváckym podaním odskakujúcim preč z kurtu odkryla priestor a dobre trafila forhendovú odpoveď na return.

„Sen sa stal skutočnosťou. Ešte sa zdráham uveriť tomu,“ povedala Šafářová v interview s Fabriceom Santorom na kurte. Neskôr pre Eurosport dodala: „Ku koncu som bola riadne nervózna. Usilovala som sa koncentrovať na prítomnosť, brať to fiftín za fiftínom a vrátiť sa k mojej hre, ktorá počas zápasu fungovala. Bola to jediná možná metóda, pretože keď som poskytla Ane šance, ona ich využívala.“

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

Šafářová bola v treťom sete nervózna

Češka bola na „winnery“ lepšia 36.25, zároveň urobila menej nevynútených chýb – 31:35. Na esá uspela 7:5, ale príliš si nepomohla ôsmimi dvojchybami proti štyrom. Zužitkovala 4 zo 7 brejkbalov, Srbka iba 2 z 10. Postupujúca zvládla 8 z 9 zákrokov pri sieti.

„Keď som vyhrala set, začala som mať prevahu. Až počas druhého setu, keď som si uvedomila, že konečne môžem byť vo finále, prišla trochu nervozita. Príliš som o tom premýšľala a nedokázala som sa naplno koncentrovať. Servis mi nefungoval a v tej chvíli som bojovala so všetkým,“ glosovala Šafářová podľa iDnes.cz.

Češka si zaspomínala na januárovú prehru so Serenou na exhibične chápanom Hopman Cupe v Perthe až v tajbrejku tretieho setu: „Už som ju takmer mala. Bol to super zápas a chýbal mi kúsok. Inak o nej netreba debatovať: so všetkými tými úspechmi už teraz je legenda. Na druhej strane – antuka je jej najmenej obľúbený povrch. Musím do toho ísť. Ona nemá rada moju ľavačku – rotáciu a servis na telo. Určite sa budem snažiť rozbehať ju.“

Najkrajšie momenty zo semifinále ženskej dvojhry na Roland Garros
Foto: SITA/AP

V elitnej desiatke renkingu budú dve Češky

Šafářová prechádza podujatím bez straty setu, hoci v ceste napríklad mala dve dobyvateľky titulu z minulosti, okrem Ivanovičovej aj Rusku Mariu Šarapovovú (ročníky 2012 a 2014).

Zverenkyňa Roba Steckleyho Šafářová si o jedno kolo zlepšila svoj rekord z veľkej štvorky. Vlani bola v semifinále Wimbledonu. Pri Seine bolo jej maximom osemfinále zo sezón 2007 a 2014. Nad 27-ročnou Belehradčankou Ivanovičovou (7.) teraz vedie 6:3. Revanšovala sa jej za minuloročnú septembrovú prehru 3:6, 2:6 z tvrdého povrchu v Tokiu. Nadviazala na úspech 6:3, 6:3 z 3. kola vlaňajších medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska. Uspela šiesty raz z ostatných siedmich konfrontácií.

Už pred štvrťfinále bolo isté, že Šafářová sa 8. júna stane 112. členkou Top 10 hodnotenia v histórii. Dosiaľ najvyššie bola na 11. priečke. Teraz je jasné, že bude prinajhoršom siedma, s prípadným Pohárom Suzanne Lenglenovej by si vybojovala aj šiesty post. Dve Češky (aj Petra Kvitová) budú v prominentnej desiatke premiérovo od októbra 1989 (Helena Suková a Jana Novotná).

Zatiaľ poslednou ľaváčkou s primátom na RG je od roku 1992 Američanka s balkánskym pôvodom a maďarskými koreňmi Monica Selešová. Bez straty setu naposledy týmto turnajom prešla v roku 2007 Belgičanka Justine Heninová.

Ivanovičová utŕžila jubilejnú 200. prehru

Spoludržiteľka Fed Cupu 2011, 2012 a 2014 Šafářová je po boku Američanky Bethanie Mattekovej-Sandsovej v semifinále štvorhry (spoločne triumfovali na melbournských Australian Open 2015). Poslednou držiteľkou parížskej dvojkombinácie singl – debl je od roku 2000 domáca Mary Pierceová.

„Začala som dobre, ale potom mi akosi ubúdala energia a súperka zahrala veľmi, veľmi dobre. Porobila síce nejaké chyby, napospol si však počínala solídne. Bol to vysoko kvalitný zápas. Napriek dnešnej prehre som s týmto turnajom spokojná. Som naozaj hrdá na to, čo sa mi počas ostatných dvoch týždňov podarilo predviesť. Navyše, stále pociťujem priestor na zlepšenie, čo ma nadchýna,“ povedala Ivanovičová na tlačovej besede, citoval ju Twitter podujatia.

Ivanovičová si zahrala prvé semifinále vo francúzskej metropole aj na veľkej štvorke celkovo po siedmich rokoch od svojho triumfu na RG. Teraz inkasovala okrúhlu 200. prehre v kariére, má na konte 453 víťazstiev. Pri Seine bola okrem životného triumfu aj vo finále ročníka 2007, podľahla v ňom Belgičanke Justine Heninovej. V sezónach 2009 a 2013 bola v osemfinálovom 4. kole.

Dvojhra žien – semifinále:

Serena Williamsová (USA-1) – Timea Bacsinszká (Švaj.-23) 4:6, 6:3, 6:0 za 114 minút

Lucie Šafářová (ČR-13) – Ana Ivanovičová (Srb.-7) 7:5, 7:5 za 112 minút

Cesta do finále:
S. Williamsová:

1. kolo: Andrea Hlaváčková (ČR-Q/190. vo svetovom rebríčku WTA) 6:2, 6:3 za 58 minút

2. kolo: Anna-Lena Friedsamová (Nem./105.) 5:7, 6:3, 6:3 za 118 minút

3. kolo: Viktoria Azarenková (Biel.-27./27.) 3:6, 6:4, 6:2 za 123 minút

4. kolo (osemfinále): Sloane Stephensová (USA/40.) 1:6, 7:5, 6:3 za 121 minút

štvrťfinále: Sara Erraniová (Tal.-17/17.) 6:1, 6:3 za 65 minút

semifinále: Timea Bacsinszká (Švaj.-23/24.) 4:6, 6:3, 6:0 za 114 minút

Šafářová:

1. kolo: Anastasia Pavľučenkovová (Rus./39.) 7:6 (6), 7:6 (9) za 137 minút

2. kolo: Kurumi Narová (Jap./55.) 6:2, 6:0 za 58 minút

3. kolo: Sabine Lisická (Nem.-20/19.) 6:3, 7:6 (2) za 93 minút

4. kolo (osemfinále): Maria Šarapovová (Rus.-2/2.) 7:6 (3), 6:4 za 110 minút

štvrťfinále: Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-21/20.) 7:6 (3), 6:3 za 113 minút

semifinále: Ana Ivanovičová (Srb.-7/7.) 7:5, 7:5 za 112 minút

Prehľad výsledkov doterajších vzájomných zápasov S. Williamsovej a Šafářovej (8:0):

2014 Peking (Čína) tvrdý povrch osemfinále S. Williamsová 6:1, 1:6, 6:2

2014 Montreal (Kan.) tvrdý povrch osemfinále S. Williamsová 7:5, 6:4

2013 Charleston (USA) zelená antuka štvrťfinále S. Williamsová 6:4, 6:1

2012 Charleston (USA) zelená antuka finále S. Williamsová 6:0, 6:1

2011 Toronto (Kan.) tvrdý povrch štvrťfinále S. Williamsová 4:6, 6:3, 6:2

2009 Toronto (Kan.) tvrdý povrch štvrťfinále S. Williamsová 6:3, 6:2

2007 Miami (USA) tvrdý povrch 2. kolo S. Williamsová 6:3, 6:4

2007 Hobart (Aus.) tvrdý povrch osemfinále S. Williamsová 6:3, 3:6, 7:6 (5)

Prehľad výsledkov predchádzajúcich pätnástich parížskych finále:

2014 Maria Šarapovová (Rus.) – Simona Halepová (Rum.) 6:4, 6:7 (5), 6:4

2013 Serena Williamsová (USA) – Maria Šarapovová (Rus.) 6:4, 6:4

2012 Maria Šarapovová (Rus.) – Sara Erraniová (Tal.) 6:3, 6:2

2011 Na Li (Čína) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:4, 7:6 (0)

2010 Francesca Schiavoneová (Tal.) – Samantha Stosurová (Aus.) 6:4, 7:6 (2)

2009 Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:2

2008 Ana Ivanovičová (Srb.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:3

2007 Justine Heninová (Belg.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 6:1, 6:2

2006 Justine Heninová (Belg.) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 6:4, 6:4

2005 Justine Heninová (Belg.) – Mary Pierceová (Fr.) 6:1, 6:1

2004 Anastasia Myskinová (Rus.) – Jelena Dementievová (Rus.) 6:1, 6:2

2003 Justine Heninová (Belg.) – Kim Clijstersová (Belg.) 6:0, 6:4

2002 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 7:5, 6:3

2001 Jennifer Capriatiová (USA) – Kim Clijstersová (Belg.) 1:6, 6:4, 12:10

2000 Mary Pierceová (Fr.) – Conchita Martínezová (Šp.) 6:2, 7:5

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ana IvanovičováAnastasia PavľučenkovováAndrea HlaváčkováDinara SafinováFrancesca SchiavoneováGarbine Muguruzová-BlancováJelena DementievováJennifer CapriatiováJustine HeninováKim ClijstersováLucie ŠafářováMaria ŠarapovováNa LiSabine LisickáSamantha StosurováSara ErraniováSerena WilliamsováSimona HalepováSloane StephensováSteffi GrafováSvetlana KuznecovováTimea BacsinszkáVenus WilliamsováViktoria Azarenková