Sagan bojuje vo Florencii o titul, patrí medzi favoritov

Peter Sagan na Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan počas šiestej etapy jubilejného 100. ročníka Tour de France, ktorá merala 176,5 kilometra a viedla z Aix-en-Provence do Montpellier. Foto: SITA/AP

FLORENCIA 29 septembra (WEBNOVINY) – Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara a Peter Sagan sú najčastejšie mená v tipoch na víťaza nedeľňajšieho vrcholu majstrovstiev sveta vo Florencii.

Do okruhu favoritov sa radia aj Christopher Froome a Španieli na čele s Albertom Contadorom, Joaquinom Rodríguezom a Alejandrom Valverdem.

Definitívnu odpoveď na otázku, kto sa stane novým majstrom sveta, dajú až nedeľňajšie preteky. Na jazdcov čaká náročných 272,26 km.

Odštartovali v Lucce a čaká ich 106,6 km dlhý presun na okruh vo Florencii, ktorý absolvujú desaťkrát. Na ňom sú dve náročné stúpania. Najskôr 3,9 km San Baronto s priemerným sklonom 7,1 %, potom 3,75 km dlhý výstup na Monte Carlo, na ktorom je aj krátky úsek s 9-% stenou.

Sagana čaká štart v elitnej kategórii

Na štart sa postavila aj šestica slovenských jazdcov. Spoločne s Petrom Saganom sa predstavia Peter Velits, Martin Velits, Juraj Sagan, Matej Jurčo a Patrik Tybor. Celý tím bude pravdepodobne pracovať pre Petra Sagana, vzhľadom na vývoj pretekov však môže prísť aj k inému scenáru.

Peter Sagan má za sebou kvalitnú zámorskú prípravu vo vysokej nadmorskej výške, darilo sa mu aj na pretekoch v USA a Kanade. Na Žilinčana čaká štvrtý štart v elitnej kategórii na MS v kariére. V Melbourne 2010 ešte nedokončil, v Kodani 2011 bol dvanásty a vlani vo Valkenburgu štrnásty.

„Cítim sa dobre pripravený, pred majstrovstvami sveta asi najlepšie za posledné roky. Nech už to dopadne akokoľvek, až preteky ukážu, či som zvolil dobrú cestu v príprave,“ povedal Peter Sagan.

Dvadsaťtriročný cyklista sa s okruhom vo Florencii zoznámil počas májovej návštevy, časť z neho absolvoval pred pár dňami.

„Okruh je dosť ťažký a bude potrebná aj dávka šťastia. Na týchto typoch pretekov je však potrebná. Chcem zajazdiť čo najlepšie. To, že šampionát je v Taliansku, je pre mňa trocha výnimočné. Cítim sa tu viac doma ako v Austrálii, Kodani či Valkenburgu, kde boli uplynulé majstrovstvá sveta. Je to pre mňa prirodzenejšie prostredie, keďže som v ňom žil,“ povedal Peter Sagan, ktorý za favoritov považuje jazdcov z popredných cyklistických krajín – Španielska, Talianska, Francúzska, Belgicka či Švajčiarska.

Nebudú mať vysielačky

Peter Velits
Foto: SITA/Tomáš Somr

Vlani po prezentácii trate vo Valkenburgu sa momentálna trojka svetového rebríčka vyjadrila, že možno nebude vo Florencii štartovať. Názor však zmenil a postaví sa na štart.

„Nesúťažil by som asi len v prípade, že by som bol zranený. Po Tour som myslel na záver sezóny, darilo sa mi v poslednom čase a bola by hlúposť, ak by som sa na to vykašľal. Po pretekoch v Montreale som venoval veľa času tomu, aby som sa udržal vo forme,“ tvrdí Sagan.

Cyklisti sa v nedeľu nebudú môcť spoľahnúť na vysielačky. Na svetových šampionátoch je rádiová komunikácia zakázaná. Od trénerov môžu dostávať z mechanických áut pokyny len priamym ústnym podaním. „Som za vysielačky, ale na druhej strane majú všetci rovnaké podmienky. Bez nich je komunikácia ťažšia,“ priznal Peter Sagan.

Peter Velits už z tohtoročného šampionátu má jedno zlato, keď uplynulú nedeľu vyhral s tímom Omega Pharma-Quick Step časovku družstiev. Už viackrát sa však vyjadril, že v elitných pretekoch nebude mať vysoké osobné ambície, na ne by musel voliť inú formu prípravy. Bude sa síce pokúšať o dobrý výsledok, ale zároveň je pripravený pomôcť kapitánovi družstva Petrovi Saganovi.

Peter Velits nemá osobné ambície

Peter Velits v stredu vynechal zo zdravotných dôvodov časovku jednotlivcov, keďže do Florencie neprišiel v ideálnom stave. „Je to už oveľa lepšie, nebolo to nič vážne, ale zasa nebol som ani stopercentne fit. Uvidíme, ako to celé v nedeľu dopadne. Je to jedna z najnáročnejších tratí na šampionáte, ale je to zároveň rýchly okruh,“ popísal Peter Velits, podľa ktorého bolo dobrým rozhodnutím neštartovať v časovke.

„Vo vtedajšom zdravotnom stave by to asi nič neprinieslo. Aj na kolegoch z tímu Omega Pharma-Quick Step sa podpísala časovka družstiev,“ tvrdí Peter Velits.

Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta (2007 preteky do 23 rokov, 2012, 2013 časovka družstiev) má už dostatok skúseností. Sám veľmi dobre vie, že majstrovstvá sveta sú nevyspytateľné preteky.

„Nemám osobné ambície, musel by som absolvovať inú prípravu, ak by som chcel pomýšľať na kvalitný výsledok. Chcem pomôcť celému tímu, aby sa niečo podarilo. Ak sa nič nepodarí, ale predvedieme dobrý výkon, budeme spokojní. Majstrovstvá sveta sú vždy zvláštne preteky a len veľmi ťažko sa dá predpokladať ich vývoj,“ doplnil Peter Velits.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher FroomeFabian CancellaraJuraj SaganMartin VelitsPatrik TyborPeter SaganPeter VelitsVincenzo Nibali