Sagan bude obhajovať triumf na Paríž-Roubaix, na „Pekle severu“ ho čaká aj 29 sektorov „pavé“

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan na stupňoch pre víťazov po jeho triumfe na 116. ročníku prestížnej klasiky Paríž-Roubaix, nazývanej aj "peklo severu". Roubaix, 8. apríl 2018. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Štyri veľké jarné klasiky a štyri umiestnenia mimo stupňov víťazov. To sa naposledy predtým stalo slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi v roku 2015, teda v čase, keď mal na konte iba jeden z troch titulov majstra sveta.

Nie je to zatiaľ sezóna Petra Sagana, čo sám líder tímu Bora-Hansgrohe potvrdil výrokom po 11. priečke na Okolo Flámska: „Nie som tam, kde som bol pred tromi rokmi, keď som vyhral tieto preteky. Nie som momentálne v stopercentnej forme, ale verím v zlepšenie. Každé preteky sú predsa iné a môžu priniesť želanú zmenu.“

„Pavé“ sú rozdelené do 29 sektorov

Mohla by prísť už túto nedeľu na pretekoch Paríž-Roubaix. „Kráľovnú klasík“ či „Peklo severu“, ako znejú najčastejšie prezývky 257 km dlhej monumentálnej klasiky z Compiégne do Roubaix, má Sagan najradšej zo všetkých jednorazových pretekov.

A to aj napriek celkovému počtu 54,5 km zákerných kockových úsekov, tzv. pavé, ktoré sú rozdelené do 29 sektorov a niekoľkých stupňov obtiažnosti s legendárnymi prejazdmi Arenberským lesom (2,3 km) či Carrefour de l’Arbre (2,1 km).

A možno práve preto, že rád rýchlo jazdí na hrboľatých „kockách“, vyhral vlani túto najväčšiu skúšku klasikárskej odolnosti a aj tento rok patrí medzi favoritov napriek nie lichotivej štatistike z predchádzajúcich týždňov. Aspoň bookmakeri dvoch prestížnych cyklistických portálov v tom majú jasno a pasujú obhajcu Sagana za najväčšieho favorita s najnižším kurzom na víťazstvo.

Špecialistom na „kocky“ je Degenkolb

Podľa Oddscheckeru (online stávky na internete via Cycling Weekly) má Sagan kurz na víťazstvo 9/2 a druhý je nemecký špecialista na „kocky“ John Degenkolb s kurzom 9/1. Nasleduje víťaz nedávnej klasiky Gent – Wevelgem Nór Alexander Kristoff (10/1) a dvaja Belgičania Oliver Naesen 11/1 a Greg van Avermaet (12/1).

Rovnako podľa Britov a webu denníka The Telegraph je 29-ročný Sagan favorit číslo 1 s kurzom 4/1 pred Johnom Degenkolbom a Gregom van Avermaetom (obaja 12/1).

Práve títo traja budú jediní cyklisti zo 175-členného pelotónu, ktorú už v minulosti na 117 rokov starej klasike zvíťazili. Sagan vlani, Van Avermaet predvlani a Degenkolb v roku 2015. Víťaza z roku 2014 Holanďana Nikiho Terpstru vyradil z účasti pád na Okolo Flámska.

„Napriek tomu, že doteraz v klasikárskej sezóne chýbal na pódiu, Peter Sagan prišiel na Paríž-Roubaix ako jeden z favoritov. Na Okolo Flámska bol v skupine favoritov a mal nohy na to, aby stíhal Alberta Bettiola. Nedočkal sa však spolupráce. Práve teraz však prichádza moment, aby dokázal, prečo je obľúbencom nielen fanúšikov, ale aj bookmakerov. Ak si staviť na Sagana, tak teraz,“ konštatuje The Telegraph na svojom portáli.

Paríž-Roubaix miluje aj van Avermaet

Rovnako sklamaný ako Sagan bol po slávnom „De Ronde“ aj Greg van Avermaet. Belgický superklasikár skončil desiaty a zatiaľ rovnako ako jeho slovenský rival zažíva sezónu bez víťazstva na jednorazových pretekoch.

„Milujem Paríž-Roubaix. Nie je tajomstvo, že som chcel vyhrať aj na Okolo Flámska, ale Peklo severu sú ešte výnimočnejšie preteky. Keď som tam zvíťazil v roku 2017, ocitli sa hlboko v mojom srdci. Je to dosiaľ moje jediné monumentálne víťazstvo a chcem naď nadviazať,“ cituje 33-ročného Van Avermaetra portál jeho tímu CCC.

Svoj názor na špecifikum Kráľovnej klasík pridal aj John Degenkolb: „V žiadnych iných pretekoch nezažijete toľko otrasov a nárazov do bicykla ako práve na Paríž-Roubaix. A to je to úžasné na jazde po kockách, že sa s tým musíte vyrovnať.“

Na dobrý výsledok si trúfa aj Štybar

Vysoké ambície bude mať aj Čech Zdeněk Štybar, ktorý už vie, ako chutí druhé miesto v záverečnom špurte na velodróme v Roubaix. V roku 2015 tam tesne prehral boj o víťazstvo s Degenkolbom a o dva roky neskôr s Van Avermaetom.

Nedávno na Okolo Flámska Štybar v závere „nemal nohy“, aby držal krok s najlepšími, čo bolo zrejme spôsobené aj žalúdočnými ťažkosťami. Teraz by už mal byť zdravotne v poriadku a trúfa si na dobrý výsledok. Do minulosti sa však zbytočne nedíva.

„Bude to nová súťaž, už som aj zabudol, aké to bolo pred pár rokmi. Beriem to preteky po pretekoch a neobzerám sa dozadu,“ uviedol 33-ročný Štybar. Trojnásobný majster sveta v cyklokrose sa podujal povedať aj čo-to k nedeľňajšiemu vývoju. „Tieto preteky sú také náročné, že očakávať väčšiu skupinu v boji o víťazstvo na velodróme v Roubaix je málo pravdepodobné. Na druhej strane táto možnosť sa zvyšuje úmerne s predpoveďou silného protivetra. Ten by mohol mnohé zmeniť,“ dodal Štybar, cituje ho Cyclingnews.

Preteky Paríž-Roubaix majú štart v nedeľu 14. apríla o 11.10 h v Compiégne. Víťaz sa očakáva v cieli v Roubaix po 17.10 h. Petrovi Saganovi budú na ceste za obhajobou triumfu pomáhať brat Juraj, Nemci Marcus Burghardt, Rüdiger Selig a Andreas Schillinger, Talian Daniel Oss a Poliak Maciej Bodnar.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan