Sagan je svetovou jednotkou, toto sú jeho top momenty sezóny

Skvelý Sagan skončil tretí v najdlhšej etape Tour de France
Slovenský cyklista Peter Sagan na stupňoch pre víťazov po štvrtej etape 103. ročníka Tour de France, v ktorej obsadil tretie miesto. Limoges, 5. júl 2016. Foto: SITA/AP

BERGAMO 2. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan už víťazí aj vtedy, keď v pretekoch chýba. Záverečné podujatie sezóny v prestížnom seriáli WorldTour – monumentálna klasika Okolo Lombardska – boli bez úradujúceho majstra sveta aj Európy. Už predtým bolo isté, že práve Sagan ovládne konečné sezónne hodnotenie tohto najprestížnejšieho rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). V Lombardsku totiž chýbali aj jeho dvaja najväčší konkurenti Nairo Quintana a Christopher Froome, a tak si 26-ročný rodený Žilinčan zachoval víťazný náskok 60 bodov pred Kolumbijčanom.

„Sagan si pripísal prvé celkové prvenstvo v rebríčku WorldTour. Získal ho vďaka konzistentným výkonom počas celého roka, keď ovládol dve veľké jarné klasiky Okolo Flámska a Gent-Wevelgem ako aj tri etapy na Tour de France, kde sa stal po piaty raz víťazom bodovacej súťaže,“ uviedol rešpektovaný internetový magazín Cycling Weekly. Ten zároveň doplnil, že víťaz ostatných dvoch edícií WorldTour Španiel Alejandro Valverde obsadil v konečnom účtovaní sezóny 2016 štvrtú priečku.

Najvýraznejšie výsledky Petra Sagana v sezóne 2016 na pretekoch série WorldTour:

1. miesto: Okolo Flámska, Gent-Wevelgem, Grand Prix Cycliste de Québec, 3 víťazné etapy na Tour de France, 2 víťazné etapy na Tour de Suisse

2. miesto: E3 Harelbeke, Grand Prix Cycliste de Montréal, Tirreno-Adriatico

3. miesto: Eneco Tour plus 2 víťazné etapy

Seriál UCI WorldTour tvorilo 27 pretekov

Seriál UCI WorldTour v tomto roku tvorilo 27 pretekov vrátane troch Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta), kde sa dal získať najväčší počet bodov. V poradí dôležitosti a bodovania nasledovalo 5 monumentálnych klasík, 9 etapových pretekov v Európe, 7 jednorazových podujatí v Európe, jedno etapové podujatie v Austrálie a dvoje jednorazové preteky v Kanade.

Sagan okrem už spomenutého monumentu Okolo Flámska a Gent Wevelgem z kalendára World Tour zvíťazil aj na Grand Prix Cycliste de Québec, bol celkovo tretí na etapovom podujatí v Beneluxe Eneco Tour a veľké body bral aj za druhé miesto na belgickej klasike E3 Harelbeke, kanadskej jednorazovke Grand Prix Cycliste de Montréal a tiež celkovú druhú priečku na talianskom „etapáku“ Tirreno-Adriatico, o troch víťazných etapách na Tour de France už bola zmienka.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France

Nie je isté, či Sagan pocestuje na svetový šampionát

Celkové prvenstvo Petra Sagana zvýrazňuje aj fakt, že ho získal ako úradujúci majster sveta a popri tom sa stal aj majstrom Európy. Ešte stále má šancu na obhajobu zlatej medaily na majstrovstvách sveta, ale definitívu o svojej predpokladanej ceste do Kataru zatiaľ nevyriekol. Preteky s hromadným štartom mužov sa v Dauhe uskutočnia v nedeľu 16. októbra.

Obrazom: Peter Sagan sa stal vlani v Richmonde majstrom sveta

UCI si premiantov World Tour, čiže Petra Sagana a španielsky tím Movistar, uctí na galavečere v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, ktorý sa uskutoční 18. októbra. Organizátormi budú Športová rada Abú Zabí, Cyklistická federácia SAE a RCS Sport. Ocenení na tejto slávnosti budú aj všetci traja víťazi pretekov Grand Tour v tomto roku (Vincenzo Nibali, Christopher Froome a Nairo Quintana) ako aj majster sveta, ktorý zatiaľ nie je známy.