Sagan na Okolo Flámska do bodky splnil taktiku, musel útočiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan počas prestížnej klasiky Okolo Flámska, v ktorej zvíťazil. Foto: facebook.com/PeterSagan

OUDENAARDE 4. apríla (WebNoviny.sk) – Pred piatimi rokmi vtedy 21-ročný Peter Sagan obsadil na pretekoch Miláno – San Remo 17. miesto a odvtedy sa rok čo rok snažil uchmatnúť víťazstvo na monumentálnej cyklistickej klasike. Zavše bol veľmi blízko, drel do úmoru, ale zbieral len najmenej populárne druhé či štvrté miesta a k tomu pochvalu od súperov. Pred troma rokmi ho v San Reme prešpurtoval iba Nemec Gerald Ciolek a na Okolo Flámska zasa na poslednom kopci vystavil stopku fenomenálny Švajčiar Fabian Cancellara.

Sagan sa nevzdával. O rok neskôr bol na Paríž – Roubaix šiesty a o ďalšiu sezónu (2015) v San Reme, resp. Flámsku dvakrát štvrtý. Nedeprimovalo ho to, túžba vyhrať veľkú jarnú klasiku bola silnejšia ako karma druhých či štvrtých miest.

Na svoj šiesty štart na pretekoch Okolo Flámska sa v nedeľu 3. apríla 2016 postavil v dúhovom drese majstra sveta a po 255 km v ňom prešiel cieľom ako prvý. Mimochodom, v ženských pretekoch na Okolo Flámska s takmer polovičnou porciou kilometrov uspela rovnako úradujúca majsterka sveta – Britka Lizzie Armitsteadová. „Dúhový dres už dávno nemal takú vysokú hodnotu ako práve teraz vo Flámsku,“ napísal belgický športový portál Sporza.

„Chcem sa poďakovať fanúšikom, ktorí stále stoja pri mne. Cítim podporu celého Slovenska. Vďaka patrí aj celému nášmu tímu Tinkoff. Rovnako ako vlani na majstrovstvách sveta boli aj teraz so mnou brat Juraj a Michael Kolář. Sme taká víťazná trojka,“ poďakoval sa Peter Sagan prostredníctvom nahrávky adresovanej médiám.

Sagan sa nespoliehal na záverečný finiš

Tímovú podporu na Petrovom úspechu vyzdvihol aj jeden zo športových riaditeľov Tinkoff-u Ján Valach. „Taktika nášho tímu na jarných klasikách vždy vychádza z toho, že Peťa treba doviesť v pretekoch do určitého bodu tak, aby bol vpredu do 10. resp. 20. miesta. Bolo vidieť, že chalani to na Flámsku stíhajú. Juro Sagan, Pavel Brutt a závere najmä Oscar Gatto odviedli výbornú robotu. Potom to už bolo na Petrovi a ten ukázal, že momentálne je veľmi silný,“ povedal Valach pre agentúru SITA. Preteky sledoval doma pred televízorom, z Flámska sa však vrátil len pred pár dňami, kde bol s tímom prítomný na pretekoch Tri dni De Panne.

Peter Sagan do bodky splnil taktiku, s ktorou prišiel na nedeľńajšie preteky so štartom v Bruggách. V žiadnom prípade sa nechcel spoliehať na záverečný finiš, ale pokúsiť sa trhnúť ostatných už oveľa skôr. Spoločne s Poliakom Michalom Kwiatkovským a Belgičanom Sepom Vanmarckem približne 32 km pred cieľom ušli zo skupiny viacerých favoritov a o 10 km neskôr už boli na špici pretekov. Zatiaľ čo Sagan aj neskôr dokázal stupňovať tempo, jeho súperi s výnimkou skúseného Cancellaru začali zaostávať. Na otázku, či sa nebál v závere mohutne dotierajúceho skúseného Švajčiara, Valach odpovedal: „V poslednom kopci na Paterbergu bolo jasné, že Peter musí útočiť a je dôležité, že mal na to silu. Cancellara sa v istom okamihu priblížil Peťovi na 11 sekúnd. Bolo jasné, že to skúsi, ale nebolo isté, či to vydrží. Fabian dal do toho úplne všetko, ale Petrov náskok sa už neskracoval. V najťažšom momente vydržal Cancellarov tlak a zaslúžene zvíťazil. Bol zo všetkých najsilnejší.“

Na cyklistov teraz čaká Paríž – Roubaix

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara v reakcii pre SITA nezabudol pripomenúť, akú veľkú cenu má Saganov triumf na najsledovanejšej belgickej klasike.

„Útok, ktorý predviedol ešte dlhé kilometre pred cieľom, bol dôkazom jeho obrovského sebavedomia. Úroveň jeho víťazstva znásobuje aj fakt, že triumfoval v jubilejnom stom ročníku na najväčších pretekoch v krajine, kde ľudia milujú cyklistiku. Navyše, zvíťazil nad veľkým rivalom Cancellarom. Bola to v záverečných kilometroch priama konfrontácia Cancellara – Sagan, aj keď Cancellara mal podporu v podobe Vanmarcka. Čiže úplná férovka to nebola… Čo Peťovi doteraz chýbalo, čiže veľká víťazná klasika, to už má. V tomto veku, čiže ako 26-ročný, je stále v cestnej cyklistike mladý jazdec.“

Už o týždeň má svetový cyklistický pelotón pred sebou ďalšiu klasikársku výzvu: Paríž – Roubaix, podľa mnohých rovnako prestížny monument ako Okolo Flámska. „V momentálnom rozpoložení Peter rozhodne má na to, aby opäť útočil na víťazstvo. Samozrejme, všetky tímy budú opäť dôkladne pracovať na taktike pre svojich lídrov, ale Saganovi treba veriť. Má formu, sebavedomie a teraz už aj veľký klasikársky triumf vo vrecku. Zo všetkého najviac si však teraz musí užiť víťazstvo vo Flámsku,“ doplnil Valach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Fabian CancellaraJán ValachMichael KolářPeter Sagan