Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel

Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France
Z víťazstva v záverečnej etape 101. ročníka Tour de France sa tešil Marcel Kittel (druhý zľava), ktorý bol najrýchlejší v špurte na Elyzejských poliach v Paríži. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 27. júla (WEBNOVINY) – Stoprvý ročník najväčšej cyklistickej etapovej klasiky Tour de France je minulosťou. Skončil sa suverénnym triumfom Taliana Vincenza Nibaliho z tímu Astana, ktorý počas troch týždňov len dva dni nemal na sebe žlté tričko pre lídra celkovej klasifikácie. Nibali zvíťazil s náskokom 7:37 min pred Francúzom Jeanom-Christophom Péraudom (Ag2r La Mondiale) a 8:15 min pred ďalším domácim jazdcom Thibautom Pinotom (FDJ.fr).

Všetky informácie z Tour de France nájdete

—–> TU

Nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu so štartom v Évry a cieľom na Elyzejských poliach v Paríži vyhral Nemec Marcel Kittel. Skvelý špurtér tímu Giant-Shimano triumfoval pred Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša) a Ramunasom Navardauskasom (Garmin-Sharp) z Litvy a štvrtý raz v tomto ročníku TdF sa tešil z etapového víťazstva.

Týmto súčtom 26-ročný rodák z Arnstadtu vyrovnal svoj výsledok z vlaňajška, keď na „Starej dáme“ rovnako vyhral štyri etapy a tiež triumfoval aj v parížskom závere. „Som rád, že som mohol zopakovať parížske víťazstvo spred roka, lebo triumf na Champs Élysées je snom každého cyklistu,“ povedal Kittel v prvom televíznom interview.

Slovenský kapitán tímu Cannondale Peter Sagan obsadil v záverečnej etape 9. miesto a hoci Tour dokončil bez víťaznej etapovej koncovky, suverénne sa stal víťazom bodovacej súťaže. Jeho konečný zisk v boji o zelené tričko je 431 bodov, čím o 10 bodov prekonal svoj doteraz najlepší výsledok z roku 2012.

Druhý v tejto súťaži Nór Alexander Kristoff zaostal za slovenským rivalom o priepastných 149 bodov. Sagan vo veku 24 rokov dovŕšil víťazný hetrik v bodovacej súťaži, čo sa pred ním v takom mladom veku nepodarilo nikomu. V celkovom poradí obsadil Sagan 60. priečku. Druhý slovenský pretekár na TdF 2014 Peter Velits z tímu BMC skončil na konečnom 27. miesto.

Obrazom: V poslednej etape sa pilo šampanské, Sagan sa bavil

Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb.

V hornej časti rámu opäť nechýbal motív v štýle Wolverina z filmu X-Men, ktorý bol aj na súťažnom bicykli v predchádzajúcich etapách. Na bicykli bolo aj štylizované meno slovenského cyklistu, ktorý tretí rok po sebe vyhral súťaž o zelený dres.

Okrem Sagana mal špeciálne dizajnovaný bicykel aj celkový víťaz Vincenzo Nibali. Na čiernom stroji boli žlté riadidlá i všetky nápisy boli vo farbe dresu víťaza Tour de France.

Obrazom: Sagan mal v poslednej etape špeciálny bicykel

Posledná etapa 101. ročníka Tour de France merala len 137,5 km a v prvej polovici sa jazdila podľa osvedčenej tradície v pokojnom tempe. Po príchode do Paríža sa však začalo skutočne pretekať a deväť okruhov po Elyzejských poliach sa odjazdilo v rýchlom tempe.

O vzruch sa 43 km pred cieľom postaral Jean-Christoph Péraud. Druhý muž celkového poradia sa zaplietol do pádu a pelotón mu začal unikať. Takmer polminútové manko však aj zásluhou štyroch tímových kolegov do niekoľkých kilometrov zmazal. Šprintérsku prémiu na 91. km vyhral akoby symbolicky najstarší muž pelotónu, 42-ročný Nemec Jens Voigt.

Tour de France

Peter Sagan na poslednej prémii celých pretekov nebodoval. V záverečných kilometroch nebola núdza o úniky, ale mali zväčša iba krátke trvanie. Necelých 5 km pred cieľom zaútočil Simon Clarke z tímu Orica GreenEdge, no nič vážne to neznamenalo. Peter Sagan sa postupne posúval dopredu a 1500 m pred cieľom bol už okolo desiateho miesta. Z poslednej zákruty pred cieľovou rovinkou už Sagan nemal dobrú pozíciu a stratil šancu presadiť sa v záverečnom špurte.

Výsledky – Tour de France:

21. etapa (Évry – Paríž, Champs Élysées, 137,5 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) 3:20:50 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.), 3. Ramunas Navardauskas (Litva) Garmin-Sharp, 4. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol, 5. Mark Renshaw (Aus.) Omega Pharma – Quick-Step, 6. Bernhard Eisel (Rak.) Team Sky, 7. Bryan Coquard (Fr.) Team Europcar, 8. Alessandro Petacchi (Tal.) Omega Pharma – Quick-Step, 9. Peter Sagan (SR) Cannondale, 10. Romain Feillu (Fr.) Bretagne – Seche Environnement – všetci v rovnakom čase ako víťaz,… 29. Peter Velits (SR) BMC Racing +9.

Konečné poradie po 21. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 89:59:06 h, 2. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:37, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +8:15, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +9:40, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +11:24, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +11:26, 7. Leopold König (ČR) +14:32, 8. Haimar Zubeldia (Šp.) Trek Factory +17:57, 9. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +18:11, 10. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +21:15, … 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +1:19:38 h, 60. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:52:52

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Cannodale 431 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 282, 3. Bryan Coquard (Fr.) Europcar 271

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 181 bodov, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 168, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša 112, … 55. Peter Peter Velits (SR) BMC Racing, 56. Sagan (SR) Cannondale po 2

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr 90:07:21 h, 2. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +3:11 min, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +1:39:45, … 7. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:44:37

Viac k osobe Alejandro ValverdeAlessandro PetacchiAlexander KristoffAndré GreipelJens VoigtJoaquim RodríguezLeopold KönigMarcel KittelPeter SaganPeter VelitsRafal MajkaThibaut PinotTom DumoulinVincenzo Nibali