Saktor hovorí o desiatkach projektov, naozaj ich bolo 16

Saktor
Banskobystrický primátor Ivan Saktor. Foto: SITA, AP

BANSKÁ BYSTRICA 1. decembra (WEBNOVINY) – Odchádzajúci primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor je so svojím štvorročným pôsobením vo vedení mesta spokojný. Ako uviedol pre agentúru SITA, Banská Bystrica sa pod jeho vedením prebudila po osemročnom spánku k činnosti. Medzi najväčšie úspechy radí získavanie prostriedkov z eurofondov. „Za štyri roky sme hospodárili s päťročným rozpočtom – vyše 40 miliónov eur sme získali z európskych prostriedkov,“ uviedol Saktor s tým, že mesto získalo z eurofondov prostriedky na desiatky projektov. Vedúci odboru strategického rozvoja, investícií a verejného obstarávania na mestskom úrade Ivan Szabó však v odpovedi na poslaneckú interpeláciu uviedol, že Banskej Bystrici sa v rokoch 2007 až 2010 podarilo získať na svoje projekty z mimorozpočtových zdrojov vrátane eurofondov 13 875 729 eur pri spolufinancovaní z mestského rozpočtu vo výške 1 069 375 eur. Pri žiadostiach o podporu z eurofondov bolo úspešné so 16 projektmi, z toho s tromi ako partner iných subjektov, neúspešné bolo s piatimi projektmi.

Saktor medzi projekty, ktoré podľa neho prostriedkami z eurofondov odľahčili mestský rozpočet, ráta aj dva projekty dopravného podniku, v ktorom je mesto 51-percentným akcionárom, a tiež dva projekty súkromnej firmy SAD Zvolen, ktorá zmluvne prevádzkuje autobusové linky banskobystrickej mestskej dopravy. Dopravný podnik získal z eurofondov 7,802 milióna eur na nákup trolejbusov a vyše 800-tisíc eur na vzdelávanie zamestnancov. Súkromná SAD Zvolen získala prostredníctvom dvoch projektov zhruba 10 miliónov eur na nákup autobusov pre mestskú dopravu. „No ale je to s určením mesta, ten projekt muselo odobriť mesto. My sme museli lobovať na ministerstve životného prostredia, inak by ich (autobusy, pozn. SITA) neboli dostali. Je jedno, či to budeme získavať na dopravný podnik alebo na SAD Zvolen, pretože všetko bude v Banskej Bystrici,“ uviedol k tomu Saktor.

Kým mestá ako Zvolen či Lučenec si pri vypracúvaní a úspešnom podávaní europrojektov vystačili s pracovníkmi mestského úradu, respektíve mestských organizácií, Banskobystričania si z rozhodnutia vedenia svojho mesta platili aj externého odborného poradcu Ladislava Setnického. Podľa zoznamu zmlúv zverejnených na internetovej stránke mesta stálo jeho poradenstvo 66-tísíc eur. Mesačne posielal mestu faktúry na 1 825,67 eura za „konzultácie pre štrukturálne fondy“ alebo za „vypracovanie žiadostí zo štrukturálnych fondov“. Na otázku, aká bola Setnického úloha, Saktor odpovedal: „On bol poradca, v ktorých operačných systémoch sa máme pohybovať“. Meno Ladislav Setnický figuruje v súvislosti s projektmi aj pri takzvaných pilotných sociálnych podnikoch, ktoré podľa ministerstva práce porušovali podmienky poskytovania štátnej pomoci ako aj pravidlá hospodárskej súťaže. Podľa informácií z mediálneho odboru ministerstva dostával Setnický ako „externý projektový manažér“ od Horehronského sociálneho podniku 39,40 eura na hodinu.

Svojimi úspechmi, vrátane tvrdenia o desiatkach projektov podporených z eurofondov, sa Saktor chválil aj v rozhovore pre anonymné periodikum Bystrický reportér, ktoré dostávali Banskobystričania do schránok. Ide o plnofarebný štvorstranový plátok na kriedovom papieri bez tiráže a bez podpisov pod článkami. Saktor pre agentúru SITA uviedol, že nevie, kto to vydáva a rozhovor doň poskytol komusi, koho stretol na ulici. V odpovedi na poslanecké interpelácie uviedol, že mesto toto periodikum nefinancuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Saktor