Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Saleziáni
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Saleziáni oslavujú 90 rokov od príchodu na Slovensko. Foto: SITA
31. 01. 2014 8:30 Ostatné od SITASITA Diskusia

Saleziáni pôsobia na Slovensku 90 rokov

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Ako povedal dnes pre agentúru SITA Peter Novák, poslaním saleziánov je usilovať sa o spásu mládeže, ako aj o jej výchovu a sprevádzanie. Zakladateľom rehole saleziánov je svätý Ján Bosco, ktorého sviatok cirkev slávi dnes. Prví dvaja slovenskí saleziáni kňazi Viliam Vagač a Jozef Bokor prišli 7. septembra 1924 večer do Šaštína a na druhý deň, na sviatok Narodenia Panny Márie, 8. septembra 1924, prevzali tamojšiu faru a správu pútnického chrámu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Don Bosco
Foto: SITA

V roku 2014 pripravuje rehoľa saleziánov na Slovensku podľa Nováka viaceré podujatia venované tomuto 90-temu výročiu. K najväčším udalostiam roka bude patriť usporiadanie Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI v Bratislave, s účasťou približne 1100 mladých z 15 krajín sveta. „Saleziánska rodina oslávi 90 rokov svojho pôsobenia na Slovensku na ďakovnej púti 29. septembra 2014 v Šaštíne. Saleziáni pripravujú v roku 2014 aj vydanie kníh o svojej histórii pod Tatrami a o živote a pôsobení saleziánov,“ povedal Novák. Od jesene zároveň prebieha natáčanie – výroba medajlónov s názvom „Deväťdesiat rokov v službe slovenskej mládeže“, o starších ešte žijúcich saleziánoch. Pri príležitosti 90. výročia vyšlo aj DVD „Stretko“, ktorého zámerom je prostredníctvom mladých ľudí priblížiť základné pojmy saleziánskeho ducha i fungovanie saleziánov. Paralelnou líniou dokumentu je aj pripomenutie si putovania relikvií dona Bosca na Slovensku v apríli 2013. Viaceré aktivity a podujatia budú prebiehať aj v miestnych saleziánskych strediskách na Slovensku.

Don Bosco
Foto: SITA/AP

Slovenská provincia má podľa Nováka aktuálne 212 spolubratov, ktorí pôsobia v 18 mestách Slovenska, tiež v dvoch komunitách v Rusku a v jednej v Azerbajdžane. „Ako vychovávatelia a pedagógovia sa saleziáni venujú práci s mladými v strediskách – oratóriách, farnostiach, na misiách, na školách a internátoch, i v ústave pre mladistvých. Na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach,“ povedal Novák.

Medzi známe osobnosti saleziánov na Slovensku patria Boží služobník Titus Zeman, s povesťou mučeníka. Saleziáni začali proces jeho blahorečeni. Momentálne prebieha rímska fáza. Okrem neho medzi známych saleziánov patrili básnici Gorazd Zvonický, Štefan Sandtner, profesori teológie a filozofie Andrej Dermek, Jozef Heriban a Anton Hlinka, bývalý provinciál a spisovateľ Ernest Macák, historik Milan Ďurica.

SITA

Odporúčané články

Biskup Milan Lach pozýva k modlitbe za Ukrajinu Údery nepriateľov kardinála Korca neznechutili

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.