Salmanovovci si nevydýchnu, polícia ich ženie pred ďalší súd

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Podnikateľov ruského pôvodu Sergeja a Alexandra Salmanovovcov chce polícia vidieť pred ďalším súdom. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry predložil 1. apríla 2015 na Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na podanie obžaloby za prečin podplácania spáchaný formou spolupáchateľstva,“ oznámil Martin Wäldl z policajného prezídia.

Ide o prípad, ktorý sa týka nadmerných odpočtov DPH pre firmy rodiny Salmanovovcov. V tejto kauze súd už otca a syna poslal do väzenia, vlani v decembri uznal Špecializovaný trestný súd v Pezinku dvojicu vinnú z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z., rozsudok však nie je právoplatný, čaká sa na odvolacie konanie. Polícia teraz navrhla podnikateľov obžalovať z podplácania exriaditeľa Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušana K.

Salmanovovci podplácanie odmietajú

Sergej a Alexander Salmanovovci podľa polície v Šamoríne v roku 2010 po vzájomnej dohode s Dušanom K. a v prítomnosti Márie Z. sľúbili Dušanovi K. vyplatiť desať percent z celkovej sumy vyplatených vratiek DPH ako úplatok za to, že ako riaditeľ daňového úradu zabezpečí bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov.

„Dušan K. na základe požiadavky Sergeja Salmanova aj konal a k vyplateniu nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty došlo za zdaňovacie obdobie september roku 2009 v celkovej výške 443 310,94 eur,“ uvádza polícia.

Potom v lete 2010 Sergej Salmanov za prítomnosti Márie Z. údajne odovzdal Dušanovi K. sľúbený úplatok, a to najmenej 40-tisíc eur v hotovosti.

Otcovi a synovi hrozí za spomínaný skutok dva až päť rokov za mrežami. Jeden trest už dostali – za podplácanie Márie Z.. Vlani 3. decembra súd vymeral sedem rokov Sergejovi, synovi Alexandrovi dali šesťročný trest. Pykať majú vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.

Voči rozsudku sa odvolali, rovnako aj prokurátor. Teraz čakajú vo väzbe v Leopoldove, Najvyšší súd SR bude o odvolaní rozhodovať 28. apríla. Otec a syn Salmanovovci vinu z podplácania odmietajú. Obvinení sú aj v ďalších prípadoch závažnej ekonomickej trestnej činnosti.

Daniarka si za odmenu zaplatila dovolenku

Otec a syn Salmanovovci podplatili podľa Špecializovaného trestného súdu daniarku Máriu Z. za výhody a garancie pri nadmerných odpočtoch DPH. Niekdajšej riaditeľke šamorínskeho daňového úradu sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vratiek DPH desať percent z uplatnených odpočtov.

Odmenu jej vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti, za ktoré zaplatila akontáciu na auto, dovolenku či operáciu očí. Mária Z. na súde v pozícii svedka všetko potvrdila. Odmena zahŕňala aj poskytovanie informácií o odpočtoch a tiež vybavenie, aby odpočty nesprevádzali daňové kontroly alebo aby o kontrolách podnikatelia dopredu vedeli.

V tomto trestnom konaní sa neriešilo, či boli vyplatené daňové odpočty postavené na reálnych alebo fiktívnych podkladoch. „Súd vykonal rozsiahle dokazovanie. Podstatné skutočnosti zistil z výpovede svedkov,“ povedal vtedy predseda senátu.

Súd video ako dôkaz neuznal

Súd neprijal ako dôkaz medializované video z kancelárie Sergeja Salmanova, ktoré dal polícii bývalý spoločník rodiny Salmanovovcov Ľubomír S.

Na nahrávke si Sergej a Alexander Salmanovovci údajne dohadujú s daniarkou podrobnosti, ako si preberie províziu. Video bolo podľa súdu získané v rozpore so zákonom. Voči rozsudku sa odvolal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ten nepochodil na súde s návrhom uložiť obžalovaným aj peňažný trest 50-tisíc eur. Podľa prokurátora Sergej a Alexander v roku 2003 platili za spoluprácu aj vtedajšej riaditeľke Daňového úradu vo Veľkom Mederi, a to podľa toho istého scenára, ako bol v roku 2010 s daniarkou v Šamoríne Máriou Z.

Podľa obžaloby Sergej Salmanov zaplatil, aby sa stali riaditeľkami. Prokurátor spomenul v záverečnej reči aj dohodu s riaditeľom Daňového úradu v Dunajskej Strede a tiež podplácanie kontrolóra, ktorý chodil do firiem obžalovaných podnikateľov. Týchto ľudí stíhajú v samostatných konaniach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salmanovovci
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR