Salmanovovci sú opäť na súde, mali uplatiť daňováka

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa začne v pondelok ďalšie pojednávanie s podnikateľmi ruského pôvodu Sergejom a Alexanderom Salmanovovcami Ide o prípad uplácania bývalého riaditeľa Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušana K.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 5. mája na súd obžalobu pre prečin podplácania formou spolupáchateľstva. Ide o ďalší prípad, ktorý sa týka nadmerných odpočtov DPH pre firmy rodiny Salmanovovcov. Sergej a Alexander podľa polície v Šamoríne v roku 2010 po vzájomnej dohode s bývalým riaditeľom Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušanom K. a v prítomnosti bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. sľúbili Dušanovi K. vyplatiť desať percent z celkovej sumy vrátenej DPH za to, že ako riaditeľ daňového úradu zabezpečí bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov.

„Dušan K. na základe požiadavky Sergeja Salmanova aj konal a k vyplateniu nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty došlo za zdaňovacie obdobie september roku 2009 v celkovej výške 443 310,94 eura,“ informovala polícia.

Potom v lete 2010 Sergej Salmanov za prítomnosti Márie Z. údajne odovzdal Dušanovi K. sľúbený úplatok, a to najmenej 40-tisíc eur v hotovosti. V decembri 2014 senát ŠTS v Banskej Bystrici Dušanovi K. za prijatie úplatku vymeral trest sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest 30-tisíc eur. Ten sa voči nemu odvolal, rozsudok ešte nie je právoplatný.

Daniarke dali desaťtisíce eur

Na Najvyššom súd SR si tento rok 28. apríla podnikatelia vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal za vinných z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. Sergej dostal trest sedem rokov, jeho syn Alexander šesťročný trest vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.

Niekdajšej riaditeľke šamorínskeho daňového úradu Márii Z. tiež sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov.

Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Benovicsová dostala za úplatok peňažný trest

Ďalšia daniarka, bývala riaditeľka Daňového úradu vo Veľkom Mederi Zita Benovicsová, ktorá figuruje v jednej z káuz týchto podnikateľov, uzavrela dohodu o vine a treste. Dohodu 5. mája schválil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Zita Benovicsová dostala za prijatie úplatku 40-tisíc korún (1 327 eur) peňažný trest dvetisíc eur. Benovicsovej koncom leta 2003 podnikatelia sľúbili úplatok stotisíc korún (3 319 eur).

Ako riaditeľka daňového úradu mala zabezpečiť bezproblémové vyplatenie bližšie neurčených uplatnených nadmerných odpočtov DPH pre ich tri rodinné firmy so sídlom vo Veľkom Mederi. V októbri 2003 od Sergeja prevzala 40-tisíc slovenských korún (1 327 eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salmanovovci