Salvini sľubuje po eurovoľbách „novú európsku jar“, vzťahy medzi Talianskom a Poľskom budú kľúčové

Matteo Salvini, Joachim Brudzinski
Zľava: Taliansky minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini na návšteve Poľska s ministrom vnútrom Joachimom Brudzinskim, Varšava, Poľsko, 9. január 2019.

VARŠAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Nové kľúčové spojenectvo medzi Talianskom a Poľskom sa pokúša upevniť taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý os Rím – Varšava postavil v stredu do protikladu k európskemu spojenectvu medzi Francúzskom a Nemeckom.

Nová európska jar

Aktuálne najvplyvnejší taliansky politik, ktorý má v krajine fakticky väčšiu moc než premiér, počas stredajšej návštevy vo Varšave vyhlásil, že po tohtoročných júnových voľbách do Európskeho parlamentu bude Európa vyzerať úplne inak ako dnes.

Eurovoľby budú podľa neho znamenať „novú európsku jar“, vyhlásil Salvini po rokovaní s poľským ministrom vnútra Joachimom Brudzinskim, na ktoré prišiel v košeli s nápisom „Polizia“.

Priateľský postoj voči imigrácii

Salvini sa po rokovaní s Brudzinskim tradične ohradzoval voči údajne príliš priateľskému postoju súčasných európskych politických špičiek voči imigrácii a vyhlásil, že keď sa po eurovoľbách pomery v Európe zmenia, kontinent zaujme v tejto oblasti tvrdší postoj. „Európa, ktorá sa zrodí v júni, bude mať iný smer, ako ten, ktorý má dnes, keď ju ovládajú byrokrati,“ vyhlásil Salvini.

„V Európe sa doteraz vždy hovorilo o francúzsko-nemeckej osi. My ale chystáme novú rovnováhu a novú energiu pre Európu. A Poľsko a Nemecko budú protagonistami tejto novej európskej jari, tohto znovuzrodenia európskych hodnôt,“ sľuboval Salvini na pôde poľského ministerstva vnútra.

Neskôr večer sa Salvini vo Varšave stretáva aj s poľským lídrom, predsedom vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczynskim.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joachim BrudzinskiMatteo Salvini
Firmy a inštitúcie Európsky parlament