Samoa zakázala film o Eltonovi Johnovi, zobrazenie homosexuality je v rozpore so zákonmi

Elton John, Rocketman
Muzikant Elton John a producent David Furnish na britskej premiére filmu Rocketman. Foto: archívne, SITA/AP

WELLINGTON 11. júna (WebNoviny.sk) – Tichomorský štát Samoa zakázal filmovú biografiu Rocketman o živote anglického speváka Eltona Johna, pretože zobrazuje homosexualitu. Okolo 97 percent obyvateľov Samoy sú kresťania a spoločnosť je považovaná za konzervatívnu a tradičnú.

Sodomia je trestným činom

Na základe zákona z roku 2013 je tam sodomia trestným činom, za ktorý hrozí až sedemročný väzenský trest, a to dokonca aj v prípade obojstranného súhlasu.

Hlavný cenzor Leiataua Niuapu Faaui sa pre noviny Samoa Observer vyjadril, že homosexuálne aktivity zobrazované vo filme sú v rozpore so zákonmi krajiny a nezapadajú do kultúrneho a náboženského presvedčenia obyvateľstva.

Ostrá kritika tvorcov filmu

Spevák a tvorcovia jeho biografie už začiatkom júna ostro kritizovali rozhodnutie ruského distribútora cenzurovať niektoré časti filmu, medzi nimi homosexuálne scény a užívanie drog.

Podľa ich názoru ide o „smutný odraz rozdeleného sveta, v akom stále žijeme, ako aj toho, ako vie byť stále kruto odmietavý k láske medzi dvoma ľuďmi„, uviedli v stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elton John