Samodeštrukcia, takto ohodnotil české voľby Pavol Frešo

Frešo
Česko zažilo podľa Pavla Freša obdobnú situáciu ako politické strany na Slovensku. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Výrazná porážka štandardných politických strán a nástup nečitateľných politických zoskupení na popredné miesta českej politiky, tak hodnotí predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo výsledky parlamentných volieb v ČR.

„Príklad Českej republiky potvrdil obdobnú situáciu, ktorú politické strany na Slovensku zažili minulý rok. Odtrhnutie od reálneho života, samodeštrukcia, rezignácia na zodpovednosť a z toho plynúca strata dôvery,“ tvrdí Frešo v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová služba SDKÚ-DS. Podľa Freša sa „SDKÚ-DS z toho poučila“.

Líder SDKÚ-DS upozorňuje, že vo voľbách čoraz viac dominuje marketing. „Demokratické voľby sa aj v našej krajine stávajú v poslednom období marketingovou príležitosťou účelových politických projektov, ktoré nemajú vyprofilovaný a čitateľný program, ani ideovú orientáciu a vnášajú tak do politiky nepredvídateľnosť a nestabilitu“, konštatuje ďalej Frešo.

Myslí si, že obdobnej výzve čelíme aj v nastávajúcich voľbách do samosprávnych krajov na Slovensku. „Napriek tomu, že žiadny predseda štandardnej politickej strany nemôže byť nadšený z výsledkov volieb v ČR, chcem zagratulovať všetkým stranám, ktoré sa dostali do Poslaneckej snemovne ČR a vysloviť nádej, že sa im podarí vytvoriť stabilnú vládu“, uzavrel stanovisko k výsledkom parlamentných volieb v ČR Pavol Frešo.

Jána Figeľa potešil návrat kresťanských demokratov do snemovne

Najviac hlasov získala ČSSD

Predčasné parlamentné voľby v ČR sa konali v piatok a sobotu, so ziskom 20,5 percenta ich vyhrala ČSSD. ANO skončilo druhé s 18,7 percenta a komunisti majú 15 percent. Nasleduje TOP 09 s 12 percentami a Občianska demokratická strana (ODS) so 7,7 percenta.

Rokovania o zostavení novej českej vlády sa začali už v sobotu večer krátko po vyhlásení výsledkov. Koalícia ČSSD s KSČM sa nezaobíde bez podpory tretej strany. Druhé najúspešnejšie hnutie ANO Andreja Babiša však vládu s komunistami zatiaľ odmieta a podobné vyhlásenia zaznievajú aj z ďalších strán. Viac o voľbách sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU

Ján Figeľ blahoželá k volebným výsledkom KDÚ-ČSL a TOP09.

V súvislosti s parlamentnými voľbami v Českej republike je predseda KDH Ján Figeľ presvedčený, že nasledujúci povolebný vývoj politiky u našich západných susedov bude zložitý, ako sme toho boli svedkami od prvých priamych prezidentských volieb na úvod roka. Vzťahy medzi našimi krajinami a národmi by to však oslabovať nemalo, uvádza sa v stanovisku, ktoré SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.

Ján Figeľ telefonicky zagratuloval predsedovi KDU-ČSL Pavlovi Bělobrádkovi k návratu kresťanských demokratov do Poslaneckej snemovne ČR. „Takýto návrat v Česku sa od roku 1990 nepodaril doteraz žiadnej strane.“

Ján Figeľ pozdravil aj Karla Schwarzenberga, predsedu strany TOP09, s ktorou KDH spolupracuje v rámci európskych štruktúr, dodáva sa v stanovisku kresťanských demokratov.

České voľby sú podľa Žitňanskej odkazom pre štandardné strany

Lucia Žitňanská
Foto: SITA/Marián Peiger

To, že české parlamentné voľby priniesli úspech novým stranám, „je odkazom pre tzv. štandardné strany, že asi niekde spravili chybu“, povedala v nedeľnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), Slovenskej televízie O 5 minút 12 poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Zároveň sú aj odkazom o tom, že sa to môže stať ktorejkoľvek strane, konštatovala Žitňanská v reakcii na volebný výsledok Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD), ktorá voľby vyhrala so ziskom 20,5 percenta, čo je menej ako ČSSD očakávala. Myslí si tiež, že predstaviteľov tradičných politických subjektov by mala varovať aj približne 60-percentná voličská účasť.

Podľa Kalňáka stabilná vláda nevznikne

Výsledky predčasných parlamentných volieb v Českej republike nenapovedajú, že vznikne stabilná vláda, myslí si minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Kaliňák v RTVS zablahoželal víťazovi volieb – ČSSD.

Podpredseda vládneho Smeru Kaliňák drží palce, aby vznikla vláda, ktorá vyvedie Českú republiku z krízy. Pokiaľ sa ČSSD nedohodne s ANO Andreja Babiša, bude koalícia slabšia, domnieva sa.

Žitňanská tiež popriala ODS, aby zvládla sebaobnovný vnútorný proces a podarilo sa jej znova upevniť pozíciu na politickej scéne, aby sa jednotlivé kauzy rýchlo vyšetrili. V tomto kontexte volá po rýchlejších výsledkoch v kauze Gorila. Gorila, ako pripomenul Kaliňák, je kauzou pravicovej vlády. Vyšetrovanie ide ďalej, no s odstupom času, keď sa prípady udiali, je komplikované a zdĺhavé. Ministerstvo vnútra vyšetrovaniu tejto kauzy nebráni, „z pohľadu zasahovania neurobilo žiadny negatívny krok“, dodal minister vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľLucia ŽitňanskáPavol FrešoRobert Kaliňák