Samosprávy dostanú viac peňazí z daní, sľúbil Fico ZMOS-u

Fico utrpel ďalšiu prehru, podľa Galka stiahol uši aj chvost
Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej besedy na tému: Návrh na odvolanie Jána Figeľa z postu podpredsedu NR SR. Bratislava, 24. apríl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico v utorok na 26. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sľúbil, že podiel dane z príjmu fyzických osôb sa pre mestá a obce zvýši na 70 percent.

Ako ďalej povedal vo svojom príhovore, pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2016 v ňom bude zakotvené také ustanovenie. „Tak, ako bolo sľúbené, tak aj urobíme,“ povedal.

Pôvodne bol tento podiel 65,4 percenta z dane, zvýšilo sa to na 67, následne na 68,5 percent, čo je aktuálne aj teraz. Podľa tohtoročnej februárovej daňovej prognózy by sa tak medziročne mali príjmy obcí z dane z príjmov fyzických osôb zvýšiť na 144 miliónov eur, poznamenal premiér.

Riaditeľa budú môcť ustanoviť aj poslanci

Zvýšenie podielu dane z príjmov fyzických osôb je jedným z troch sľubov, ktoré dal Robert Fico na dnešnom sneme samosprávam. „V najbližších dňoch prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu, ktorý prednesie skupina poslancov k školskému zákonu, bude zakotvená nová úprava,“ vysvetlil.

Zriaďovatelia školy, a teda mestá, obce či vyššie územné celky budú mať právo „po prvé, ak pôjde o riaditeľa školy, môžu ho vetovať, po druhé, ak ani po vete nedostanú tí, ktorí majú riaditeľa ustanoviť, rozum, tak to bude zastupiteľstvo, ktoré o riaditeľovi rozhodne. Nie je možné, aby ste mali zodpovednosť, no nemali v rukách konkrétne kompetencie,“ dodal predseda vlády.

Obstarávanie nemôže brániť rozvoju

Vo svojom príhovore sa venoval i problémom s verejným obstarávaním. „Jedným z najväčších problémov pri uplatňovaní eurofondov je uplatňovanie zákona o verejnom obstarávaní,“ poznamenal. Ako pokračoval, je zástancom transparentnosti v obstarávaní, no musí byť funkčné a nemôže brániť rozvoju spoločnosti.

Tretím sľubom je tak zvýšenie limitov v povinnosti obstarávať pre mestá a obce a celú verejnú správu z tisíc eur na viac ako tritisíc eur, pričom môže podľa jeho slov dosiahnuť päťtisíc eur. Rokovať o tom poslanci budú na najbližšej schôdzi.

„Nemusíme schvaľovať nič špeciálne, do NR SR pôjde tzv. malá novela zákona o verejnom obstarávaní. Bude závisieť od vôle parlamentu, či pôjde na tri alebo päťtisíc eur, toto už nechám na slobodné rozhodnutie poslaneckého zboru,“ dodal Fico. Verí, že tento krok nielen verejné obstarávanie uľahčí, ale aj podporí miestnu ekonomiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska