Samosprávy sa spojili proti vláde, odmietajú z vlastných rozpočtov financovať Matovičovu prorodinnú politiku (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viskupič
V popredí: Predseda SK 8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 5. mája 15:45

Združenie samosprávnych krajov SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiadajú byť pri tvorbe zámerov Vlády SR, ktoré zasahujú do rozpočtov samospráv.

Po rokovaní zástupcov samosprávnych krajov a ZMOS to uviedol predseda SK 8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Matovič chce siahnuť na rozpočty miest

„Dôležitá vec, ktorú sme dohodli, je spoločný postup a sledovanie zmien v rozpočtoch samospráv, do ktorých chce vláda zasahovať,“ skonštatoval.

Únia miest Slovenska v stredu vyhlásila, že neboli prizvaní na rokovania vlády o opatreniach, ktorými chce štát siahnuť na rozpočty samospráv. Viskupič dnes poznamenal, že rovnako SK8 a ZMOS neboli k týmto rokovaniam prizvaní.

„Boli by sme radi, ak ide o zmeny, ktoré hlboko zasahujú do rozpočtov samospráv, pričom sa hovorí o sume 830 miliónov eur na najbližší rok a pol, aby sme boli pri samotnej tvorbe týchto zámerov,“ zdôraznil Viskupič.

Ohrozené fungovanie samospráv

Dodal, že suma ktorá sa približuje k jednej miliarde eur, môže byť témou, ktorá už zasahuje hlboko do rozpočtov niektorých samospráv a môže ohroziť doručovanie niektorých služieb.

„Boli by sme radi, aby sme sa dostali na užšie rokovania a mohli reprezentovať všetky zložky samosprávy,“ doplnil.

Predstavitelia samospráv rokovali tiež o zdravotnej reforme. „Zhodli sme sa na tom, že zdravotná reforma, tak, ako prebieha, nie je taká, aká bola sľúbená,“ skonštatoval podpredseda SK8 a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Ako dodal, ešte pri príprave reformy samosprávy zdôrazňovali, že pokiaľ sa neurobí aj reforma ambulancií, počet lôžok bude problematicky narastať.

„Vyzývame ministerstvo zdravotníctva a vládu SR, aby zdravotná reforma pokračovala. Chceme byť účastníkmi o reforme a najmä o rozvoji ambulantnej sféry, ktorá bola sľúbená, že bude pokračovať,“ poznamenal Lunter.

SK8 podľa neho tiež zaujímajú informácie k plánu obnovy, týkajúce sa nemocníc. „Je dôležité, aby sme pri týchto rozhodnutiach boli, aby sa počúvali regióny,“ uzavrel.

Rast cien energií

Predseda ZMOS Branislav Tréger uviedol, že na štvrtkovom rokovaní samosprávy riešili aj problémy týkajúce sa verejného obstarávania energií, zdražovania energií a komoditných trhov.

„Toto sú veci, ktoré prinášajú veľké problémy v rámci verejných obstarávaní. Vzhľadom k tomu, že v rámci obstarávaní prichádza k cenovým skokom, dodávatelia cúvajú zo zmlúv a začaté stavby sa prerušujú,“ skonštatoval Tréger.

Samosprávy podľa neho nedokážu zazmluvniť dodávky elektrickej energie a plynu do zariadení, akými sú nemocnice, zariadenia sociálnych služieb či školy.

Treba ťahať za jeden povraz

Ďalším problémom je podľa Trégera legislatívne vákuum v rámci sociálnych služieb a školských zákonov. Ako dodal, témou stretnutia bola aj optimalizácia, respektíve modernizácia verejnej správy cez zdieľané centrá či čerpanie eurofondov.

Tému cestovného ruchu preložili zástupcovia samospráv na 2. júna, keď sa uskutoční stretnutie SK8 v Banskej Bystrici, kde sa táto dôležitá téma podľa Trégera preberie podrobnejšie.

„Na záver chcem dodať, že musíme nájsť v záujme fungovania tohto štátu spoločnú reč s exekutívou a tá musí pochopiť, že iba úzkou spoluprácou a partnerskými vzťahmi môžeme preklenúť túto ťažkú situáciu, ktorá v štáte je a pravdepodobne ešte bude určitú dobu trvať,“ uzavrel Tréger.

Čerpanie eurofondov je ohrozené

Podpredseda SK8 a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský uviedol, že pripravovaná daňovo-odvodová reforma ministerstva financií sa výrazným spôsobom dotkne miest a obcí, ale aj vyšších územných celkov.

„Celkovo príde k výpadku 15 až 20 percent finančných prostriedkov, čo môže mať fatálny následok na fungovanie a pôsobenie samospráv, ktoré budú mať obrovský problém financovať originálne kompetencie, ktoré sú im zverené a nebudú vedieť pokryť tie najzákladnejšie potreby,“ zdôraznil Majerský.

Ako dodal, samosprávy budú mať tiež problém s financovaním eurofondových projektov a môže prísť k ohrozeniu čerpania eurofondov. Upozornil, že kraje nemajú možnosť nahradiť problém výpadku podielových daní iným spôsobom, preto musí zasiahnuť štát.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján LunterJozef ViskupičMilan Majerský
Firmy a inštitúcie Únia miest SlovenskaZdruženie samosprávnych krajov SK8ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska