Samosprávy sú pri testovaní v pozore. Baránek chváli Remišovú, že nepodľahla Matovičovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla v parlamente Správu o stave republiky
Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) a minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Foto: archív SITA/Branislav Bibel.

Z večera do rána boli samosprávy postavené pred hotovú vec. V nedeľu večer premiér  Igor Matovič (OĽaNO) ohlásil plošné antigénne testovanie na Slovensku, ktoré sa začalo ihneď na druhý deň v pondelok 18. januára.

Samosprávy, ktoré majú vyjsť v ústrety občanom a navýšiť kapacity testovania, tak mali reagovať do pár hodín. Vláda sa pritom na testovaní dohadovala celý minulý týždeň.

Testovanie na zisťovanie koronavírusu má skončiť 26. januára. Aj keď sa minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vyjadril, že testovanie bude dobrovoľné, tak v skutočnosti bude povinné pre každého občana, ktorý bude chcieť ísť od 27. januára do práce alebo do prírody.

Existuje však viacero výnimiek zo zákazu vychádzania. Napríklad na zdravotnú vychádzku môže ísť aj osoba strašia ako 65 rokov alebo zdravotne ťažko postihnutí ľudia, ktorí sa pohybujú na vozíčku, a to do vzdialenosti 1 000 metrov od bydliska.

Obavy z nedostatku zdravotníckeho personálu

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa obáva pri testovaní problémov s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Rovnako má obavy s dĺžkou vybavovania a schvaľovania mobilných odberových miest, ale aj z toho, ako bude nastavená logistika distribúcie testovacích setov a ochranných pomôcok.

„V niektorých regiónoch vidíme problém s riešením likvidácie nebezpečného odpadu, kde budeme očakávať súčinnosť okresných úradov. Zároveň očakávame podporu medziobecnej spolupráce v rámci mobilných odberných miest, keďže pri malých obciach nemá význam prevádzka sedem dní v týždni, ale skôr pretestovanie jedným výjazdom,“ povedal portálu SITA.sk hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Podľa hovorcu združenia obce sú pri ďalšom testovaní v situácii, ktorá je podobná jesenným testovaniam. „Z médií sa dozvedáme informácie, na ktoré pomerne dlho čakáme. Aj preto samosprávy nestáli so založenými rukami,“ poznamenal Kaliňak. Dodal, že združenie preto samosprávam poskytlo bezplatný rezervačný systém.

Kolaps objednávania

Ešte v nedeľu večer počas tlačovky premiéra a ministrov skolabovala stránka korona.gov.sk, na ktorej je možné sa elektronicky objednať na konkrétny deň a čas.

Formular foto.jpg
Vládna stránka, na ktorej je možné sa zaregistrovať na vyšetrenie antigénnym testom skolabovala Foto: WBN

Vládna stránka začala mať technické problémy ešte v nedeľu 18. januára. Bola spomalená už pár minút po 19. hodine, kedy odznela na tlačovej besede informácia o plošnom testovaní. Nefungovala ani v pondelok dopoludnia.

Zriadených je 250 mobilných odberných miest. V každom sa nedá online objednať. Len približne na 160 miestach. Snahou samospráv je, aby ľudia nestáli na testovanie v mraze, preto sa viaceré budú snažiť postupovať objednávaním.

V Rohožníku obvolávali zdravotníkov

V Rohožníku na Záhorí majú odborné miesto, ktoré prevádzkovali cez víkendy. Starosta Peter Švaral hovorí, že v pondelok obvolávali zdravotníkov a od stredy 20. januára od popoludnia skúsia sprevádzkovať odberné miesto vrátane víkendu.

„Niekto má problém sa na niečom dohodnúť za sedem dní a my ako obce to máme stihnúť za 24 hodín. Divná organizácia práce,“ poznamenal Švaral pre Webnoviny.sk.

V obci Čierny Balog v okrese Brezno, ktorá má viac ako 5-tisíc obyvateľov, už v novembri zareagovali na výzvu rezortu zdravotníctva na zriadenie mobilných odberných miest. Regionálny úrad verejného zdravotníctva obci schválil dve miesta.

„Asi nám bude postačovať len jedno,“ povedal Webnovinám starosta Čierneho Balogu František Budovec. Pripustil, že by ho mohli sprevádzkovať od utorka 19. januára. Nevedel však povedať, či sa budú môcť ľudia na test objednať online.

Vyhrážky o páde vlády

Plošné testovanie nemalo v koalícii spočiatku podporu. Premiér Matovič napokon presadil svoje. Vládne uznesenie nepodporila len vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).

Situáciu v koalícii dokresľuje aj vyjadrenie poslanca SaS Petra Cmoreja na sociálnej sieti v súvislosti so schvaľovaním legislatívy súvisiacej s pandémiou.

„Matovič sa nám vyhrážal pádom vlády, ak nesplníme to, čo napísal na Facebooku. Buď bude pokuta pre zdravotnícke zariadenia alebo nebude vláda, mali sme si vybrať,“ uviedol na sociálnej sieti poslanec SaS Peter Cmorej.

Igor Matovič, Richard Sulík, Veronika Remišová
Zľava: Premiér Igor Matovič, minister hospodárstva Richard Sulík a a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

SaS v tlačovej správe uviedla, že „plošné testovanie sme podporili poslednýkrát“. Vyhlásila, že na základe svojej politickej sily vo vláde presadila viacero prospešných zmien, vďaka ktorým sa uznesenie vlády vylepšilo.

Okrem iného tým, že sa testovanie natiahlo na celý týždeň, pričom test bude platiť desať dní a ďalšie kolá plošného testovania budú len v najzasiahnutejších ohniskách.

Matovič vnucuje svoje rozhodnutia koalícii, tvrdí analytik

Podľa politického analytika Jána Baránka sa ďalšie plošné testovanie pripravovalo v tom duchu, ako súčasný kabinet vládne. „Zbrkle, amatérsky, nekoncepčne a vláda podlieha, mám obavu, chorobným víziám svojho šéfa,“ povedal Baránek.

Podľa analytika samosprávy by mali byť veľmi opatrné. „Vláda nemôže obciam a mestám nariaďovať,“ podotkol s tým, že od toho je aj pojem samospráva.

„Vláda môže poprosiť a keď niečo od nich chce, má si to dopredu zaplatiť alebo dať samosprávam aspoň nejaké zálohové platby. Dnes už majú prázdne kasy pre prvé plošné testovanie,“ zhodnotil Baránek.

Myslí si, že popularita Matovičovho hnutia OĽaNO bude ďalej padať. Pripustil, že môže klesnúť až k tvrdému voličskému jadru a ak vychádza z minulosti, tak to môže byť okolo päť percent.

„Premiér Matovič robí jedno zlé rozhodnutie za druhým. A vnucuje ich aj koaličným partnerom. Treba pochváliť stranu Za ľudí a za to, že predsedníčka strany Veronika Remišová nepodľahla chorobnému tlaku premiéra,“ uviedol analytik.

Podľa neho priznaním SaS, že posledný raz podporila plošné testovanie, sa predseda strany Sulík usvedčil, že podľahol „iracionalite a fatamorgáne“ premiéra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičJán BaránekMichal KaliňákRichard SulíkVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSZa ľudíZdruženie miest a obcí Slovenska