Samostatné Kosovo vyzýva Srbov, aby sa zúčastnili volieb

Kosovo
Podporovatelia kosovského expremiéra čakajú na rozsudok. Foto: SITA/AP

PRIŠTINA 15. októbra (WEBNOVINY) – Srbský patriarcha vôbec prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti Kosova v roku 2008 vyzval svojich bývalých krajanov, aby sa zúčastnili na blížiacich sa lokálnych voľbách. V utorok o tom informuje spravodajský portál Balkan Insight.

„Bolo by tragické, keby Srbi bojkotovali hlasovanie v oblastiach, kde môžu získať väčšinu,“ vyhlásil líder srbskej pravoslávnej cirkvi počas omše v kosovskom kláštore Pečka Patrijaršija.

Podľa neho ide o dôležité voľby, pretože srbský národ „v súčasnej situácii nie je zjednotený“.

Voľby do kosovských miestnych samospráv sú naplánované na 3. novembra. Vôbec prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti v roku 2008 sa do nich oficiálne zapoja aj Srbi obývajúci sever krajiny. Tí sú v názore na hlasovanie rozdelení a časť z nich aj pod vplyvom vlády v Belehrade voľby odignoruje. Lokálne voľby v Kosove sa naposledy uskutočnili v roku 2009 a Srbi ich vtedy na protest voči jednostranne vyhlásenej nezávislosti bojkotovali.

Kosovo stále neuznalo päť krajín Európskej únie. Okrem Slovenska tak neurobilo ani Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom