Samovražedné útoky sú zakázané, rozhodla náboženská rada v Afganistane a vyzvala na mier

Bomba
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 4. júna, 12:37

KÁBUL 4. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší náboženský orgán v Afganistane vydal fatvu, teda nariadenie, ktoré označuje samovražedné útoky za „zakázané“ na základe islamského práva.

Rada Ulamá fatvu vydala počas svojho pondelkového zasadnutia v Kábule. Zúčastnilo sa na ňom okolo 2 000 členov rady, medzi ktorých patria moslimskí duchovní, učenci či znalci náboženských zákonov.

Rada tiež apelovala na afganské vládne sily a hnutie Taliban i ďalších militantov, aby zastavili boje a dohodli sa na prímerí. Zároveň vyzvala aj na mierové rokovania medzi týmito stranami. Ide pritom o prvý prípad, keď rada vydala takúto výzvu. V stanovisku tiež poukázala na to, že obeťami vojny sú predovšetkým nevinní afganskí civilisti.

Polícia zároveň oznámila, že krátko po rokovaniach sa blízko vstupu do veľkého tradičného stanu, kde sa zasadnutie rady konalo, odpálil samovražedný útočník, pričom zabil siedmich ľudí a deväť osôb zranil. Útočník na sebe odpálil výbušniny, keď zhromaždení miesto opúšťali. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom