Samovražední islamisti zabili v Anbáre desiatky policajtov

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

BAGDAD 1. júna (WEBNOVINY) – Pri útokoch militantov z organizácie Islamský štát (IŠ) v západoirackej provincii Anbár zahynulo v pondelok minimálne 45 príslušníkov irackej polície. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na iracké bezpečnostné zdroje.

Samovražední útočníci vrazili troma armádnymi vozidlami naloženými výbušninami do policajnej základne nachádzajúcej sa medzi irackými mestami Fallúdža a Sámarrá. Medzi obeťami je aj niekoľko dôstojníkov.

Provincia Anbár na západe Iraku sa v uplynulom období stala miestom častých stretov provládnych jednotiek a militantov z IŠ. Potom, ako sa minulý mesiac militantom podarilo ovládnuť provinčné hlavné mesto Ramádí, odštartoval Irak vojenskú operáciu na jeho znovuzískanie, do ktorej vyslal aj oddiely šiitských milícií. O Ramádí sa bojovalo už od minulého roku, v apríli však povstalci odštartovali novú ofenzívu na jeho dobytie.

Strata Ramádí zanemená veľkú strategickú ranu pre vládu premiéra Hajdara al-Abádího, keďže mesto bolo jedným z mála v Anbáre, ktoré donedávna zostávalo pod vládnou kontrolou. Zvyšok najväčšej irackej provincie, ktorá hraničí so Saudskou Arábiou, Sýriou a Jordánskom, získal do svojich rúk Islamský štát už minulý rok. Jeden z vojenských dôstojníkov v Anbáre v pondelok stanici BBC povedal, že v pláne na znovuzískanie Ramádí armáda podniká posledné prípravné kroky a s novou vojenskou operáciou začne v priebehu niekoľkých dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát