Samovražedný útok pri sídle NATO si vyžiadal šesť obetí

Afganistan_teroristi
Foto: SITA/AP

KÁBUL 8. septembra (WEBNOVINY) – Pred sídlom Severoatlantickej aliancie v Kábule sa v sobotu odpálil samovražedný atentátnik, pričom zahynulo najmenej šesť ľudí, zväčša detských pouličných predavačov.

Útok sa odohral počas afganského štátneho sviatku a prihlásilo sa k nemu militantné hnutie Taliban, podľa ktorého bola cieľom CIA.

Útočník bol tínedžer. Išlo pritom o najkrvavejší incident v hlavnom meste, odkedy bojovníci Talibanu 22. júna v tamojšom hoteli v rekreačnej oblasti pri jazere zabili najmenej 18 ľudí.

K činu došlo napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam po celom Kábule, kde si vládni predstavitelia pripomínajú 11 rokov od smrti Ahmada Šaha Massúda, známeho protitalibanského veliteľa, ktorý zahynul pri útoku samovražedného atentátnika z al-Kájdy dva dni pred útokmi v Spojených štátoch z 11. septembra 2001.

Výbuch otriasol diplomatickou štvrťou, kde sídlia mnohé západné veľvyslanectvá, krátko po tom, čo prvý viceprezident Muhammad Kasím Fahím skončil s prejavom k desiatkam štátnych predstaviteľov pri príležitosti spomienky na Massúda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom