Samsung neodíde zo Slovenska napriek odmietnutiu pomoci

Samsung
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) –

Spoločnosť Samsung Electronics Slovakia, s.r.o. pôsobí na Slovensku od roku 2002. Činnosť firmy je zameraná na výrobu LCD a LED televízorov, LCD monitorov, HDD a Blu-ray prehrávačov a satelitných prijímačov. Samsung v Galante zamestnáva takmer 3 tisíc zamestnancov a výškou svojich tržieb sa radí k trom najväčším nefinančným podnikom Slovenska. Počas niekoľkých rokov sa galantský výrobný závod stal najväčším výrobným závodom spoločnosti Samsung v rámci Európy.

Samsung aj napriek odloženiu rozhodnutia o investičnej pomoci vo výške 28 miliónov eur pre modernizáciu svojho galantského závodu neplánuje odísť zo Slovenska.

Po štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti Samsung Electronics to prostredníctvom svojho hovorcu Mareka Trubača odkázal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

„V žiadnom prípade nepadlo ani slovo o tom, že Samsung chce odísť zo Slovenska. Práve naopak, Samsung na Slovensku sústredil svoje logistické centrum a má záujem o túto investíciu, ale žiada investičný stimul,“ povedal Trubač.

Gašparovič tiež podporil stredajšie rozhodnutie vládneho kabinetu.

„Prezident v tomto jednoznačne súhlasí s kabinetom a jeho včerajším rozhodnutím odložiť rozhodnutie o stimuloch pre Samsung v tom, že je potrebné hľadať takú cestu, kedy tie stimuly by išli do výroby s vyššou pridanou hodnotou, čiže nie len do fabriky, ale aj do výskumu a vývoja,“ uviedol Trubač. Ako ďalej informoval, kórejská strana naznačila záujem ďalej diskutovať o tejto investícii. Prezident podľa Trubača vyjadril presvedčenie, že vzhľadom na blížiace sa voľby o tejto veľkej investícii bude hovoriť už budúci kabinet.

Radičová: Neodmietli sme pomôcť

Radičová
Foto: SITA/Michal Burza

Na stredajšej tlačovej besede po rokovaní vlády uviedla premiérka Iveta Radičová, že vládny kabinet požiadal Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ešte o zodpovedanie viacerých otvorených otázok vo veci investičných stimulov pre Samsung.

„Neodmietli sme poskytnúť túto pomoc, ale máme v tejto veci viacero otáznikov. Ten prvý otáznik je, či ide len o zachovanie existujúcich pracovných miest a ten druhý je, či Samsung bude takto pokračovať po každej investičnej pomoci, to znamená jednu vyčerpá a znovu vláde oznámi, že ak nedáte ďalšiu, tak odídeme. Nepovažujem to za seriózny prístup jednej firmy,“ povedala v stredu Radičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta Radičová
Firmy a inštitúcie Samsung