Samsung stráca na trhovej hodnote 12 miliárd dolárov

Samsung
samsung Foto: SITA/AP

SOUL 27. augusta (WEBNOVINY) – Akcie juhokórejskej technologickej spoločnosti Samsung Electronics sa počas ázijského obchodovania prepadajú o viac ako 7 %.

Trhová hodnota spoločnosti sa tak znížila o 12 mld. USD. Reagujú tak na verdikt súdu v kalifornskom San Jose, ktorý rozhodol v spore dvoch technologických gigantov o porušovaní patentov v prospech americkej spoločnosti Apple, čo podľa agentúry Reuters zvýšilo pochybnosti o budúcnosť podnikania firmy Samsung v oblasti smartfónov.

Tie generujú koncernu najviac finančných zdrojov. Súd vyhlásil, že juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics kopíruje kľúčové črty populárnych modelov iPhone a iPad a musí americkej spoločnosti uhradiť škodu vo výške 1,051 mld. USD.

Akcie spoločnosti Samsung, ktorá je vzhľadom na veľkosť tržieb najväčšou technologickou firmou na svete, sa prepadli o 7,5 % na 1,183 mil. juhokórejských wonov (KRW) za kus. Ide o najvýraznejší denný pokles za takmer štyri roky. Pritom juhokórejská burza si zapisovala stratu len o 0,5 %.

Spoločnosti Apple a Samsung sa sporia o porušovaní patentov vo viacerých krajinách. Súd v Južnej Kórei napríklad v piatok rozhodol, že obe firmy navzájom porušovali svoje patentové práva a zakázal tak predávať niektoré produkty na tamojšom trhu.

(1 EUR = 1,2507 USD)

(1 EUR = 1 419,45 KRW)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleSamsung