Samsung vo Voderadoch je malá časť podniku, jej zatvorenie slovenské hospodárstvo neovplyvní

Samsung, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie spoločnosti Samsung zastaviť výrobu vo svojom závode vo Voderadoch a pokračovať v pôsobení na Slovensku už iba vo fabrike v Galante nebude mať na slovenské hospodárstvo žiadny výraznejší vplyv. Tvrdí to Peter Harvan z Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií.

Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii k novej makroekonomickej prognóze rezortu financií, prevádzka vo Voderadoch je len malou časťou podniku a jej výroba sa neruší, ale len presúva do inej lokality. „Ten vplyv na ekonomický vývoj je naozaj zanedbateľný,“ povedal.

Krok Samsungu pritom nemusí podľa neho nevyhnutne súvisieť iba so situáciou na trhu práce, kde vplyvom nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily výrazne rastú mzdy. Firma podľa Harvana mohla takto reagovať aj na problémy s odbytom svojich produktov.

Situácia sa komplikuje

Faktom však je, že situácia na slovenskom trhu práce sa čoraz viac komplikuje a okrem nedostatku zamestnancov im firmy musia v záujme o ich udržanie ponúkať vyššie mzdy. V najbližších rokoch by sa však podľa Harvana výrazne negatívnych dopadov na hospodárstvo vplyvom podobných rozhodnutí korporácií Slovensko ešte obávať nemusí.

Ako však dodal minister financií Peter Kažimír, ukazuje sa, že sa aj podmienky na slovenskom trhu menia. „Nastáva isté vytriezvenie z takého biznismodelu niektorých zahraničných investorov, ktorí zakladali svoje ‚šťastíčko‘ iba na lacnej pracovnej sile v tejto krajine,“ podotkol. S podobným problémom však podľa neho bojujú aj okolité krajiny.

„Nesmieme zaspať na vavrínoch a musíme viac a viac dávať do inovácií a do technologického pokroku, ktorý je aj vo výrobe áut nezvratný,“ dodal minister.

Výrobu presťahujú do druhého mesta

Premiér Robert Fico z určitého pohľadu narastajúci tlak na trhu práce dokonca privítal. Ten, kto chce totiž hospodársky úspech krajiny postaviť na lacnej pracovnej sile, zakladá podľa neho chudobu a veľké rozdiely. „Ja sa teším, že tu je medzipodnikový kanibalizmus. Vedie k tomu, že je tu tlak na rast miezd,“ povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii Fico.

Podľa medializovaných informácií by mala spoločnosť Samsung presťahovať svoju výrobu z Voderadov do svojho druhého slovenského závodu v Galante už v apríli tohto roka. Samotná spoločnosť Samsung toto rozhodnutie komentuje ako konsolidáciu výrobných závodov vo Voderadoch a Galante s cieľom efektívnejšie riadiť výrobný proces.

Dôvodom má byť skutočnosť, že firme chýbajú výrobní pracovníci. Pri svojej produkcii s nízkou pridanou hodnotou v týchto závodoch údajne Samsung nevie pracovníkom ponúknuť ešte vyššie platy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRobert Fico
Firmy a inštitúcie Samsung