San Jose postúpilo, Halák nezabránil prehre

Halak

NEW YORK 9. mája (WEBNOVINY) – Prvým finalistom Západnej konferencie zámorskej hokejovej NHL sa stalo mužstvo San Jose. „Žraloci“ si v piatom zápase v domácom prostredí poradili s Detroitom 2:1. Rozhodujúci presný zásah stretnutia zaznamenal v 47. min Patrick Marleau. Ani slovenský brankár Montrealu Jaroslav Halák nedokázal zabrániť prehre Canadiens, ktorí neuspeli v Pittsburghu a podľahli „tučniakom“ 1:2. Slovenský hrdina doterajšieho priebehu vyraďovacích bojov odchytal celé stretnutie a kryl 23 z celkového počtu 25 striel súpera. Haláka prekonali obrancovia Kris Letang a Sergej Gončar. Pittsburgh teda vedie v sérii 3:2 na zápasy a má k dispozícii prvý mečbal.

Najväčšou hviezdou duelu bol tentoraz Halákov náprotivok Marc-Andre Fleury, ktorý pochytal 32 striel súpera a čisté konto si udržal až do záverečnej minúty duelu. „Dnes chytal vynikajúco a práve to potrebujeme,“ pochválil spoluhráča skúsený Sergej Gončar, ktorého gól mal nakoniec prívlastok víťazný. Fleury po bezchybnom výkone mieril k druhému shutoutu v tejto sérii, no 31 sekúnd pred koncom mu ho prekazil svojím deviatym gólom v play-off Mike Cammalleri, keď využil presilovku šiestich proti štyrom. Kontaktný gól však už prišiel neskoro a na vyrovnanie hosťom nezvýšil čas. Už v pondelok môžu Penguins rozhodnúť o svojom postupe do finále konferencie, no v Montreale to nebudú mať ľahké. „Budeme hrať doma a bude to iný zápas. Sme pripravení pred vlastnými fanúšikmi zvíťaziť a ešte raz sa vrátiť do Pittsburghu,“ sľúbil prívržencom Canadiens ich kanonier Cammalleri.

Tím San Jose sa po druhý raz v histórii prebojoval do finále konferencie a najväčší podiel na tom má trojica kľúčových hráčov – Joe Thornton, Patrick Marleau a brankár Jevgenij Nabokov. Tesné víťazstvo 2:1 je výsledkom zaujímavého priebehu. Hosťom z Detroitu sa podarilo prežiť úvodný nápor domácich a v druhej tretine mali výrazne navrch. Skóre duelu otvoril obranca „červených krídel“ Brian Rafalski, no o dve minúty v presilovke vyrovnal svojím tretím gólom v play-off Joe Thornton. Na začiatku tretej tretiny nevyužil domáci Joe Pavelski trestné strieľanie, no Sharks to nezlomilo a dvojica opôr Marleau, Thornton nakoniec zariadila víťazný gól. O udržanie tesného náskoku sa potom postaral brankár Nabokov. „Po trošku zahanbujúcej prehre v Detroite sme sa chceli vrátiť na víťaznú cestu. Myslím si, že sme odohrali výborný zápas,“ uviedol Joe Thornton.

Detroit bude chýbať vo finále konferencie po prvý raz od roku 2006. „Boli lepší ako my. Vyhrávali tesne, no vždy našli cestu ako dotiahnuť zápas do víťazného konca. To je to, čo robí dobrý tím,“ povedal Mike Babcock. Jedinou pozitívnou štatistikou pre tím Red Wings je 247. odohraný zápas v play-off pre Nicklasa Lidströma, ktorý sa tak posunul na druhé miesto v historických tabuľkách po boku legendárneho Patricka Roya. Rekordérom je Lidströmov spoluhráč Chris Chelios s 266. zápasmi vo vyraďovacích bojoch. San Jose bolo vo finále konferencie jediný raz v roku 2004 a pamätníkmi neúspešnej série s Calgary sú už iba Jevgenij Nabokov a Patrick Marleau. Ich súper v tohtoročnom snažení o postup do finále bojov o Stanleyho pohár vzíde z dvojice Vancouver – Chicago.

Výsledky sobotňajších zápasov 2. kola play-off (semifinále konferencií) NHL o Stanleyho pohár (hrá sa na 4 víťazné zápasy):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Pittsburgh – Montreal 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) – stav série: 3:2

Góly: 19. Letang (Malkin, Gončar), 30. Gončar (Orpik, Letestu) – 60. Cammalleri (Gionta, Plekanec). Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:33, brankári: Fleury – HALÁK. Diváci: 17 132

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

San Jose – Detroit 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) – konečný výsledok série 4:1

Góly: 25. J. Thornton (Heatley, Demers), 47. Marleau (J. Thornton) – 23. Rafalski (Franzen, Bertuzzi). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:34, brankári: Nabokov – Howard. Diváci: 17 452

Viac k osobe Chris CheliosJaroslav HalákJevgenij NabokovJoe PavelskiJoe ThorntonMike BabcockPatrick MarleauSergej Gončar