Šanca by zrušila Ficove balíčky, predstavila svoj vlastný

Ustanovujúci kongres strany Šanca
Eva Babitzová počas príhovoru v rámci ustanovujúceho kongresu strany ŠANCA. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Rodičovský balíček ako koncepčné a odborné riešenie pomáhajúce pracujúcim ľuďom, ktorí vytvárajú peniaze rozhadzované Robertom Ficom, predstavila v utorok strana Šanca.

Balíček obsahuje sedem základných opatrení – jeden rok materskej vo výške čistej mzdy, flexibilné čerpanie rodičovského príspevku, nediskrimináciu zárobku na rodičovskej, odpočítateľnú položku na bývanie, mzdu vyššiu ako dávky, podporu rodičov v núdzi a podporu viacdetných rodín.

Vládne balíčky sú lacným predvolebným ťahom

„Premiér s veľkou parádou uvádza sociálne balíčky, ktorých súčasťou sú aj matky. Ide o lacný predvolebný ťah zaplatený z peňazí daňových poplatníkov. Vládne balíčky považujeme za nekoncepčné, preto ich treba odmietnuť a po voľbách zrušiť,“ povedala v utorok novinárom predsedníčka Šance Eva Babitzová.

Priemerná materská by sa podľa novely zákona o sociálnom poistení, ktorú do parlamentu predkladá poslanec a podpredseda Šance Viliam Novotný, mala v roku 2016 zvýšiť o sto eur mesačne a jej poberanie by sa malo predĺžiť o tri týždne. Materská by sa postupne do roku 2020 zvyšovala až na úroveň čistej mzdy, maximálne do výšky 1,5-násobku priemernej mzdy. Zároveň by rodič namiesto súčasného pol roka mohol zostať na materskej postupne až rok.

Rodičia by mali dostať možnosť plánovať si čerpanie rodičovského príspevku podľa potrieb rodinného rozpočtu a plánovaného návratu do zamestnania. Malo by byť na nich, či budú čerpať rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa alebo kratšie obdobie vo zvýšenej sume, až do výšky tisíc eur mesačne až do šiestich mesiacov.

Čo hovoríte na druhý sociálny balíček 15 opatrení, ktorý predstavil premiér Robert Fico?

Balíček Šance je určený pracujúcim rodičom

Pracujúcemu rodičovi by sa na konci roka podľa novely mohli znížiť dane až do 600 eur (50 eur mesačne) na základe preukázateľne zaplatených úrokov z úveru na bývanie alebo nájomného uhradeného na základe platnej nájomnej zmluvy (až do výšky 16-násobku životného minima, t.j. 3169 eur ročne).

Rodičia by podľa návrhu mali mať rovnakú možnosť privyrobiť si aj počas poberania rodičovského príspevku, ako majú dnes nezamestnaní. Bez toho, že by za nich prestal štát platiť dôchodkové poistenie, mohli by si mesačne zarobiť 148,57 eura, teda 75 percent životného minima. Novotný zároveň navrhuje zdvojnásobiť daňový bonus pre pracujúcich rodičov na tretie a každé ďalšie dieťa v rodine, ktorý prinesie rodičom s tromi a viac deťmi vyše 250 eur ročne.

„Balíček Šance je určený pracujúcim rodičom, aby cítili aspoň takú pomoc ako ľudia, ktorí nepracujú a majú k dispozícii celé spektrum pomoci,“ vysvetlil Novotný. Náklady na balíček Šanca vyčíslila na 125 miliónov eur, čo predstavuje príjmy z polovice jedného percenta zvýšenej sadzby DPH, ktorú Smer ponechal na úrovni 20 percent, hoci sa mala podľa vývoja ekonomiky znížiť o jeden percentuálny bod.

Šanca oslovila partnerov v tripartite a pred schvaľovaním návrhu v parlamente by sa s nimi rada stretla a hľadala podporu pre svoj návrh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva BabitzováViliam Novotný
Firmy a inštitúcie Šanca