Sanitra: Veríme, že medaily zo ZOH pomôžu mládeži

Ďalšia medaila pre Slovensko
Reprezentačný tréner slovenských biatlonistiek Juraj Sanitra, manžel a tréner Anastazie Kuzminovej Daniel Kuzmin a biatlonistka Anastazia Kuzminová po slávnostnom ceremoniáli odovzdávania medailí na ZOH 2010. Foto: SITA

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Juraj Sanitra, ktorý po návrate z XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri sprevádza na rôznych prijatiach, oslavách a besedách dvojicu svojich zverencov a medailistov zo ZOH 2010 – Anastasiu Kuzminovú a Pavla Hurajta, v žiadnom prípade po úspešnom podujatí nechce zaspať na vavrínoch. Práve naopak. Šéf biatlonu aj v slávnostných chvíľach myslí na pokračovanie úspešného ťaženia najúspešnejšieho olympijského zimného športu v histórii samostatného Slovenska.

„Slovenský zväz biatlonu chce využiť ten obrovský potenciál schovaný v troch olympijských medailách, ktoré Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt vo Vancouveri získali,“ povedal Juraj Sanitra na stretnutí s novinármi a pokračoval: „Už teraz, keď sme na výslní, musíme urobiť všetko pre to, aby sme v najbližších rokoch na ich olympijské úspechy iba nostalgicky nespomínali, ale aby sme podľa ich príkladu vychovali nových medailistov.“

Prvý muž biatlonového hnutia na Slovensku tiež pripomenul, že v rámci „zväzu“ chcú v prvom rade zlepšiť najmä súčasnú materiálno-technickú základňu. „V prvom rade chceme dokončiť rekonštrukciu a modernizáciu Národného biatlonového areálu v Osrblí, aby sme opäť mali špičkové športovisko, ktoré bude zodpovedať tým najprísnejším predpisom a normám Medzinárodnej biatlonovej únie. Hoci sú stále pripomienky, že je to nízko položené stredisko, minulý rok sme mohli v ňom trénovať na snehu už od polovice decembra. Areál v Osrblí je tak vybavený, že v ňom dokážeme zabezpečiť technický sneh aj vtedy, keď inde na Slovensku sa na snehu behať nedá. Preto chceme Osrblie ešte zmodernizovať, aby bolo dobrým biatlonovo-lyžiarskym strediskom pre celé Slovensko,“ konštatoval Juraj Sanitra. Aktuálnou úlohou je však aj zveľadenie ďalších biatlonových centier, ktoré sú najmä na strednom Slovensku. Okrem spomenutého Osrblia sú to najmä areály vo Vyhniach a v Revúcej, z ktorých sa postupne stali strediská pre letný biatlon.

„Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti sa nám podarí nakúpiť vzduchovky pre budúcich adeptov nášho športu. To je prvý predpoklad, aby mohli deti začať s biatlonom. Boli by sme radi, keby popri našich dvoch hviezdach Anastasii Kuzminovej a Pavlovi Hurajtovi postupne vyrástli ďalší biatlonisti. Budeme sa usilovať vychovať ďalších reprezentantov tak, aby sme na ďalšiu olympiádu v Soči 2014 pripravili kvalitné tímy mužov a žien. Dúfame, že Pavol a Nasťa budú aj o štyri roky patriť k lídrom spomenutých tímov,“ zdôraznil Juraj Sanitra. Zároveň upozornil, že biatlon vôbec nie je lacný šport. „Jedna kvalitná malokalibrová zbraň pre reprezentantov stojí tritisíc eur, jeden vystrelený náboj desať až trinásť centov a kvalitná vzduchovka pre mladých adeptov biatlonu okolo tisíctristo eur,“ vysvetlil šéf SZB. Ako Juraj Sanitra ďalej povedal, SZB má v súčasnosti približne 750 až 800 členov. Ich športová aktivita je sústredená do pol stovky športových klubov. Z nich najaktívnejšie sú KB Osrblie, KB Vyhne, ŽP Šport Podbrezová a VŠC Dukla Banská Bystrica.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováJuraj SanitraPavol Hurajt