Sankcie nezmenili politiku Ruska, povedal Fico po summite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Family foto lídrov Európskej únie zo summitu v Bruseli. Foto: SITA/AP

BRUSEL 19. decembra (WEBNOVINY) – Prezidenti a premiéri členských krajín EÚ počas štvrtkového zasadnutia v Bruseli jednomyseľne schválili plán podpory strategických investícií dvadsaťosmičky v rokoch 2015-2017, ako ho v novembri navrhol nový predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Pozitívny signál pre trh

Po skončení summitu, ktorý mal byť pôvodne dvojdňový, to potvrdil slovenský premiér Robert Fico. Rozhodnutie o navrhovanom balíku v objeme 315 miliárd eur, ktoré majú pochádzať z verejných a súkromných zdrojov, označil za „významný politický signál pre všetky trhy, že Európe záleží na naštartovaní hospodárskeho rastu a boji proti nezamestnanosti“.

„Európska ekonomika potrebuje tento nový impulz, pretože objem investícií v EÚ od nástupu krízy klesá a dnes je o 15 percent menší ako v roku 2007,“ upozornil Fico.

Očakáva, že z nového balíka budú financované predovšetkým projekty z oblastí dopravnej infraštruktúry a energetiky. Podrobnosti Junckerovho zámeru, ktorého jadro má tvoriť Európsky fond pre strategické investície (EFSI) v rámci Európskej investičnej banky, však zatiaľ nie sú doriešené a predloženie príslušného legislatívneho návrhu EK sa očakáva v priebehu januára. Čerpanie prostriedkov sa má začať po jeho schválení Európskym parlamentom v prvej polovici roka 2015.

Foto: SITA/AP

„Dohodli sme sa na troch veciach. Po prvé, vyzývame na urýchlené vytvorenie európskeho fondu pre strategické investície. Po druhé, obnovili sme záväzok zintenzívniť štrukturálne reformy. Po tretie, budeme pokračovať v úsilí o stabilné verejné financie,“ povedal šéf Európskej komisie (EK) Donald Tusk. „Tieto tri body tvoria našu stratégiu zrýchlenia zotavovania ekonomiky,“ dodal.

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) disponuje kapitálom na podporu investícií vo výške 21 miliárd eur. Komisia dúfa, že tieto prostriedky by mohli odblokovať prevažne súkromné investície v hodnote približne 300 miliárd eur počas nasledujúcich troch rokov. Vzniknúť by mohlo 1 až 1,3 milióna pracovných miest.

Prednosť budú mať malé firmy a spoločnosti, ktoré zamestnávajú mladých ľudí. O pridelení peňazí z EFSI pre jednotlivé projekty nebudú rozhodovať vlády, ale technická skupina na základe expertíz, ktoré bude poskytovať Európska investičná banka.

Slovensko má vyše 120 kandidátskych projektov

Slovensko už vytvorilo zoznam vyše 120 takzvaných kandidátskych projektov, z ktorých Fico menoval rekonštrukciu prístavu v Komárne a diaľničný obchvat Bratislavy.

Slovenský premiér pred samotným zasadnutím Európskej rady v Bruseli absolvoval stretnutie s jej novým stálym predsedom Donaldom Tuskom, náprotivkami z Česka, Maďarska a Poľska a prezidentom Rumunska, s ktorými podľa vlastných slov hovoril o koordinovanom postupe Visegrádskej skupiny pri čerpaní prostriedkov z EFSI a predkladaní projektov cezhraničného charakteru.

V druhej časti summitu lídri EÚ hodnotili situáciu na Ukrajine zmietanej separatistickým konfliktom, v súlade s očakávaniami však neprijali žiadne zásadné rozhodnutie. „Očakávame predovšetkým od Ukrajiny, že bude dôsledne implementovať potrebné reformy“, ktoré budú pre ňu „veľmi bolestivé“, povedal Fico pred novinármi na margo pomoci zo strany Únie.

Sankcie nič nezmenili na politickom postoji Ruska, tvrdí Fico

Poukázal pritom na spätný chod plynu zo Slovenska na Ukrajinu a ohlásil stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády v predbežnom termíne 5. februára. „S potešením sme prijali informácie o tom, že už nie je také napätie a také násilie, akého sme boli svedkami pred možno niekoľkými dňami, ale stále sme ešte veľmi, veľmi ďaleko od toho, aby sme mohli hovoriť o definitívnom vyriešení toho, čo sa dnes na Ukrajine deje.“

Podľa Fica sa lídri venovali aj situácii v Rusku, ktoré okrem sankcií za prístup k ukrajinskej kríze čelí prudkému poklesu cien ropy a plynu. „Je zhoda v tom, že sankcie nezmenili nič na politickom postoji Ruskej federácie,“ odpovedal slovenský premiér na otázku, či považuje protiruské opatrenia zo strany EÚ za účinné.

Pravidelný koncoročný summit bol prvým od nástupu bývalého poľského premiéra Tuska do funkcie stáleho predsedu Európskej rady, kde 1. decembra vystriedal Belgičana Hermana Van Rompuya. „My sme na Slovensku veľmi radi, že na čele tejto významnej inštitúcie stojí prvýkrát zástupca regiónu strednej Európy,“ povedal Fico s tým, že víta zmenu v spôsobe riadenia zasadnutí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jean-Claude JunckerRobert Fico