Sankcie voči Rusku odmietol aj Sobotka, zasadne snemovňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sobotka
Český premiér Bohuslav Sobotka Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Výroky českého premiéra Bohuslava Sobotku k situácii na Ukrajine a k jeho váhaniu nad ďalšími sankciami voči Rusku podnietili TOP 09 a ODS, aby zvolali mimoriadnu schôdzu snemovne.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Tvrdia, že sa pokúsia presadiť, aby snemovňa „ochránila dôstojnosť Českej republiky a jej povesť krajiny, ktorá ctí slobodu, demokraciu a medzinárodné právo. Predsedovia TOP 09 a ODS Karel Schwarzenberg a Petr Fiala pokladajú výroky a postoje predsedu vlády k sankciám EÚ voči Ruskej federácii za neprijateľné a Českú republiku poškodzujúce,“ uviedli obe strany v spoločnom vyhlásení. O termíne mimoriadnej schôdze rozhodne predseda snemovne Jan Hamáček.

Sobotka odmietol podpísať bianko šek

Aj keby koalícia zablokovala schválenie jej programu, už teraz je jasné, že sa v snemovni pre Ukrajinu, Rusko a predovšetkým český postoj ku konfliktu minimálne pred hlasovaním o programe rozvinie ostrá debata. „Ja si za všetkým, čo som povedal, prirodzene stojím. Ako zodpovedný premiér suverénneho štátu nemôžem dať vopred súhlas k sankciám, o ktorých nám neboli doteraz poskytnuté žiadne podrobnejšie informácie,“ uviedol v reakcii premiér Sobotka.

Sobotka už v nedeľu povedal, že odmietol podpísať „bianko šek“. „Nedostali sme žiadny písomný návrh, ktorý by sa týkal štruktúry sankcií,“ vysvetlil predseda vlády. Podľa neho zatiaľ navyše nebol vyhodnotený dopad už schválených sankcií.

Informácie priniesol portál iDNES.cz.

Obrazom: Ukrajinci opúšťajú domovy, východ sa mení na ruiny

Zdržanlivá Viedeň pristúpila ku kritike Ruska

Rakúsky kancelár Werner Faymann v utorok pritvrdil doterajší zmierlivý postoj vlády vo Viedni k Rusku. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády obvinil Moskvu zo zavádzania a takzvanej „salámovej metódy“ v súvislosti s krízou na Ukrajine.

Faymann potvrdil, že Viedeň na rozdiel susedných krajín ako Slovensko, Česko a Maďarsko podporí pritvrdenie sankcií voči Rusku a to aj napriek prípadným negatívnym dopadom na rakúsku ekonomiku. Na druhej strane však odmieta akékoľvek použitie sily a vyzval všetky strany na dosiahnutie diplomatického riešenie vzniknutej situácie.

„Nemôžeme vravieť, že sme všetci za slobodu, no peniaze musia tiecť naďalej. Ak je nevyhnutné brániť slobodu a medzinárodné právo, Rakúsko bude v prvej línii,“ uviedol predseda rakúskej vlády, podľa ktorého sú vyjadrenia Moskvy na margo prítomnosti ruských vojakov na východe Ukrajiny „čoraz zjavnejšie provokatívne“. „Nikto tomu nemôže veriť, takže je nutné vyslať jasné politické posolstvo,“ dodal kancelár Rakúska, ktoré ruský prezident Vladimir Putin napriek napätiu medzi Západom a Moskvou v júni navštívil. Rusko a Rakúsko totiž majú široko rozvinuté obchodné vzťahy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan HamáčekKarel SchwarzenbergVladimir PutinWerner Faymann