Sankcie voči Rusku podľa Danka neumožnili v Bratislave uskutočniť euroázijský summit

Andrej Danko, Viačeslav Volodin
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko s s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (FZ RF) Vjačeslavom Volodinom. Foto: www.facebook.com.

BRATISLAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Tretí summit predsedov parlamentov eurázijských štátov sa mal konať v Bratislave. Na brífingu v tureckej Antalyi to potvrdil predseda Národnej rady SR (NR SR) Andrej Danko.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca kancelárie NR SR Tomáš Kostelník, summit, na ktorom sa stretávajú lídri tridsiatich deviatich euroázijských štátov, však pre sankcie voči Rusku dostal na Slovensku stopku.

Aj preto predseda parlamentu Andrej Danko vycestoval do Turecka, aby osobne diskutoval o možnostiach, ako zlepšiť vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Ruskom.

Dankovo rokovanie s Volodinom

O potrebe vzájomného rešpektovania sa a medzinárodného dialógu sa rozprávali dnes aj s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (FZ RF) Vjačeslavom Volodinom, s ktorým oficiálne Andrej Danko rokuje už štvrtýkrát.

„Máme naozaj priateľské vzťahy, ktoré si vážim. Je mi veľmi ľúto, že tento významný summit sa mi nepodarilo pre sankcie priniesť do Bratislavy. Sankcie sú veľmi nešťastné opatrenie. Verím však, že aj potrebnou diskusiou sa nám podarí presvedčiť kompetentných, že toto významné podujatie EÚ potrebuje,“ skonštatoval predseda Danko po bilaterálnom rokovaní s Volodinom.

Ako ďalej Danko zopakoval, jedinou cestou je dialóg. „Budem to opakovať stále a poviem to aj v utorok na summite. Dialóg svetových hráčov, svetových mocností, je našou jedinou možnosťou.“

EÚ v lete predĺžila sankcie voči Rusku

Tieto slová na spoločnom brífingu potvrdil aj Volodin. „Sme slovanské národy, patríme k sebe. Slovenský parlament na čele s Andrejom Dankom robí maximum pre zlepšenie komunikácie EÚ a Ruska. Naše vzťahy sa aj vďaka tomu budú aj naďalej rozvíjať a upevňovať“.

Tridsaťdeväť predsedov a podpredsedov národných zhromaždení bude v utorok diskutovať o ekonomickej spolupráci, životnom prostredí, trvalo udržateľnom rozvoji v Eurázii a o iných spoločných témach. Účasťou na tomto summite chce predseda NR SR Andrej Danko výrazne zlepšiť postavenie slovenských podnikateľov na svetovom trhu a otvoriť im dvere aj na východ od Slovenska, kde je obrovský obchodný potenciál.

Európska únia v lete predĺžila sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s anexiou Krymu a podporou separatistov na východe Ukrajiny o ďalších šesť mesiacov. Toto rozhodnutie prijalo 28 členských štátov jednomyseľne. Európska únia zaviedla sankcie voči Rusku v lete 2014 a odvtedy ich opakovane o šesť mesiacov predlžuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoViačeslav Volodin
Firmy a inštitúcie Štátna duma