Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez názvu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Šarišský hrad bol vybudovaný v 13. storočí, prestavaný v 15. a 16. storočí. Vyhorel v roku 1687 Foto: SITA/Viktor Zamborský
25. 07. 2010 17:02 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Šarišské hradby sú staršie ako sa predpokladalo

PREŠOV 25. júla (WEBNOVINY) – Archeológom na Šarišskom hrade sa s pomocou sondy hlbokej takmer štyri metre podarilo zistiť, že kamenné hradby dolného nádvoria, o ktorých sa doposiaľ predpokladalo, že pochádzajú z 15. storočia, boli s najväčšou pravdepodobnosťou postavené o dvesto rokov skôr. Nasvedčujú tomu dve úrovne maltovej dlážky, ktoré súvisia s dvoma stavebnými etapami. Znamená to, že na tú dobu to bol neobyčajne rozsiahly hrad. Plnil aj funkciu útočiska pre väčší počet ľudí, ktorých mal ochrániť pred nájazdmi Tatárov, ktorí na naše územie vtrhli v roku 1 241.

Archeologický výskum na Šarišskom hrade vykonáva od mája Krajský pamiatkový úrad v Prešove. Archeológ Marián Uličný pre agentúru SITA povedal, že na hradbe, ktorú označujú číslom deväť, robili sondáž až do úrovne rastlinného terénu s cieľom zachytiť vývoj opevnenia. Výskum priniesol spresňujúce poznatky o vývoji hradu. „Ukázalo sa, že kamenná murovaná hradba dolnej časti hradu bola postavená zrejme už v 13. storočí a neskôr bola doplnená sústavou bášt, ktoré sú zväčša až z obdobia 15. a 16. storočia. Na profiloch výkopov možno vidieť nárast terénu od 13. storočia po súčasnosť,“ uviedol Uličný. Pri výstavbe skúmanej časti hradieb došlo k mimoriadne veľkej konfigurácii terénu. Na profile sondy sú zreteľne zachované jednotlivé vrstvy, ktoré pribúdali s vekom hradu.

Zvedavci môžu do sondy ešte priamo nahliadnuť. Hoci archeologický výskum na Šarišskom hrade nateraz končí, sonda ešte nie je zasypaná, čaká sa na geodetické zameranie výkopu. Počas výskumu sa v horných vrstvách našli predmety, ktoré súvisia hlavne s vojenskými aktivitami. Ide o strelky do kuší, šípov, železné guľky do hákovníc, delové gule, ostrohy pre bojovníkov aj kostený napinák kuše. Útroby hradu skrývali aj rôzne predmety bežného použitia, ako kľúče, zámky, úlomky hlinených nádob a keramických kachlí. V najspodnejšej časti sondy sa našli fragmenty z mladšej doby kamennej, z doby bronzovej a železnej, napríklad úlomok z kamennej sekery.

Po archeologickom výskume bude na Šarišskom hrade pokračovať rekonštrukcia nárožia na hlavnej bašte, na ktorej sú zdevastované kamene a v jej dolnej časti úplne chýbajú. Odborné práce urobí spoločnosť Obnova s.r.o. a ďalšie dobrovoľníci. Ako uviedol vedúci dobrovoľníckych aktivít na záchranu Šarišského hradu Martin Sárossy, v ďalšej etape bude výskum pokračovať s cieľom nájsť obvodové múry hradnej cisterny. „Je to podzemný objekt, o ktorom vie len málo návštevníkov hradu. Záhadná diera v zemi nepochybne dala námet na legendu o tajnej chodbe, preto sme aj projekt, ktorého súčasťou je obnova cisterny, nazvali Legenda o tajnej chodbe ožíva,“ povedal Sárossy. Brigádu na hrade organizujú aj tento víkend. Skupina dobrovoľníkov príde na hrad v auguste.

SITA

Odporúčané články

Vyhlásili zbierku na záchranu Šarišského hradu Turisti oslávia Silvestra aj na Šarišskom hrade

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.