Šarišský a Kapušiansky hrad zachraňujú aj nezamestnaní

Revitalizácia košického hradu
Práce na projekte revitalizácie hradu na vrchu Hradová nad Košicami po zhodnotení výsledkov archeologického výskumu. Košice, 17. august, 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Hrad Beckov možno sprístupnia už v máji
S obnovou dolného hradu začali vlani, na rekonštrukčné práce získala obec 2,5 milióna eur z eurofondov. Opravu horného hradu chce taktiež financovať z prostriedkov Európskej únie. Projekt je síce hotový, stále však chýba potrebná výzva. Foto: Archívne foto SITA/Tomáš Somr

VEĽKÝ ŠARIŠ/KAPUŠANY 3. júna (WEBNOVINY) – Mesto Veľký Šariš a obec Kapušany (okres Prešov) od dnešného dňa začínajú práce na obnove hradov s finančnou podporou štátu.

Ministerstvo kultúry obom samosprávam schválilo na tento rok dotáciu po 35-tisíc eur z grantového programu Obnovme svoj dom. Tieto peniaze sú určené na konzerváciu a čiastočnú rekonštrukciu hradov.

Na záchrane hradov budú pracovať aj nezamestnaní, ktorým mzdu po dobu šiestich mesiacov bude refundovať úrad práce. Veľký Šariš mohol zamestnať 40 ľudí, Kapušanom schválili financie na 30 pracovníkov.

Podľa primátora Veľkého Šariša Mikuláša Draba o prácu bol veľký záujem, na výberové konanie sa prihlásilo približne 80 záujemcov, boli medzi nimi aj takí, ktorí už na hrade pracovali v minulých dvoch rokoch a po skončení projektu si doteraz žiadnu inú prácu nenašli.

Hrad začali opravovať pôvodne dobrovoľníci, išlo hlavne o ľudí z Veľkého Šariša a Prešova. Chodievali tu na letné turnusy aj zahraniční dobrovoľníci. Rekonštrukciu hradu formou zapojenia nezamestnaných do prác podporil dvakrát za sebou aj štát, čim sa výrazne pomohlo postúpiť s prácami. Primátor uviedol, že vlani získali z rezortu kultúry 64-tisíc eur, vďaka čomu sa mohol urobiť aj väčší kus roboty.

Prednostka Mestského úradu vo Veľkom Šariši Mária Gáborová doplnila, že každá plánovaná činnosť na hrade je vždy konzultovaná a schválená Krajským pamiatkovým úradom v Prešove, statikom a komunikujú aj s občianskym združením Rákociho cesta, ktoré tu robilo predtým práce s dobrovoľníkmi.

Tento rok by sa mal dokončiť delostrelecký bastión, konkrétne stena číslo jedna a dva, potom chcú upraviť terén medzi vstupnou bránou a dvomi baštami, čím by sa mala ukončiť severná časť hradu. Súčasťou projektu je aj archeologický výskum na donjone, čo je centrálna veža. Na ten, žiaľ, mesto nezískalo financie navyše. Budú ho musieť robiť z balíka peňazí, ktoré prišli na záchranu torzálnej architektúry.

Obec Kapušany do od dnešného dňa prácu na hrade 30 ľuďom. Vlani ich bolo 20. Tento rok však budú môcť preinvestovať menej peňazí, lebo vlani získali na rekonštrukciu dotáciu 40 400 eur. Podľa prednostu obecného úradu Jána Zemčáka ich prioritou pre tento rok je pokračovať v oprave vonkajších hradieb aj vnútorného paláca.

Obidva hrady sa nachádzajú v blízkosti Prešova. Sú vyhľadávaným miestom vychádzok obyvateľov celého šarišského regiónu, organizujú sa tu turistické aj spoločenské aktivity. Pre obe samosprávy znamenajú obnovené hrady významný krok k oživeniu cestovného ruchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom