Šarišský hrad idú zachraňovať nezamestnaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šarišský hrad
Foto: SITA/Viktor Zamborský

VEĽKÝ ŠARIŠ 1. júna (WEBNOVINY) – Na Šarišskom hrade dnes začalo pracovať 30 ľudí z radov nezamestnaných, ktorých na šesť mesiacov prijal Mestský úrad vo Veľkom Šariši. Ide o pilotný projekt, ktorý je financovaný z európskych fondov z grantu Obnovme svoj dom. Ministerstvo kultúry uvoľnilo na projekt 58-tiíc eur, radnica sa bude spolupodieľať na financovaní projektu piatimi percentami.

Tieto peniaze pôjdu na náradie, materiál, odborný dozor a koordinátorov. Rezort práce poskytol peniaze na platy zamestnancov, ich poistenie a ďalšie náklady na obdobie šiestich mesiacov. Prijatí ľudia, ktorí museli byť registrovaní na úrade práce, budú poberať mesačnú hrubú mzdu okolo 450 €.

Rozhodla zručnosť a vedomosti

Na výzvu mesta aj úradu práce reagovalo vyše 130 záujemcov o prácu na hrade, z ktorých vybrali 52. Nasledovala druhá etapa výberu, pri ktorej priamo na hrade museli záujemcovia preukázať svoje vedomosti a zručnosti. Dôležitým kritériom bolo vybrať takých ľudí, ktorí chcú pracovať. Pracovnú zmluvu nakoniec radnica podpísala s 30 mužmi, na základe čoho ich úrad práce vyradí zo svojej evidencie. V tíme je Jozef Zajac, ktorý pracoval v kameňolome a pri stavebných prácach s kameňom, je naučený na ťažkú robotu.

Bez práce je štyri roky a túto možnosť vníma ako šancu zamestnať sa po dlhom čase. Štefan Gileta pracoval v zahraničí 15 rokov, bol vo Fínsku, Rusku, Chorvátsku, v Čechách. Na úrade práce sa zaregistroval na začiatku tohto roka a berie to ako šťastnú príležitosť ostať aspoň pol roka doma.

Nezamestnaní pomôžu sebe aj hradu

Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Ladislav Babuščák uviedol, že cieľom projektu je zníženie nezamestnanosti a záchrana kultúrneho dedičstva. „Verím, že týmto pilotným projektom dokážeme, že tento systém môže fungovať a že na budúci rok sa rozšíri na väčší počet hradov. Ako Veľkošarišan, ako človek, ktorý vymyslel tento projekt, môžeme mestu Veľký Šariš pomôcť pri záchrane tohto významného hradu a som presvedčený, že to má zmysel,“ povedal Babuščák. Podľa jeho vyjadrenia v okresoch Prešov a Sabinov, ktoré prešovský úrad práce zastrešuje, je vyše 18-percentná nezamestnanosť. Na hrade budú pracovať Veľkšarišania aj ľudia z okolia. Traja sú z iných okresov, čo považujeme za veľmi dobré, pretože tu získajú vedomosti a zručnosti, aby mohli potom opravovať hrady v mieste svojho bydliska.

Primátor Veľkého Šariša Mikuláš Drab povedal, že sa teší, že sa výrazne začne so záchranou ruín hradu. Víta možnosť zamestnať nezamestnaných. Verí, že to bude mať priaznivý dopad aj na propagáciu hradu a posilnenie cestovného ruchu v ich meste. Na projekte participuje aj miestne Občianske združenie Rákociho cesta, ktoré za pomoci dobrovoľníkov robí už desať rokov záchranné práce na Šarišskom hrade. Jeho predseda Martin Sárossy uviedol, že prijatých zamestnancov čaká náročná práca, ale v zaujímavom a atraktívnom prostredí. „Vidím to ako spojenie skúseností dobrovoľníkov a záujmu štátnych úradov. Očakávam od tohto projektu veľa. Dúfam, že sa podarí konzervovať časť hradieb, ich kamene padajú priamo na prístupovú cestu a ohrozujú turistov. To by mala byť priorita,“ povedal Sárossy. Úlohou novoprijatých ľudí bude naučiť sa konzervovať historické murivo. Objem prác bude závisieť aj od toho, akí budú šikovní. Komu nepôjde odborná práca, je tu priestor na terénne úpravy, zarovnávanie, klčovanie krovín a ukladanie kameňov.

Po ukončení pilotného projektu a jeho vyhodnotení vláda rozhodne, či sa v ňom bude po zime pokračovať. Do pilotného projektu na Slovensku bol zaradený aj hrad Uhrovec, kde bude prijímateľom financií nadácia, ktorá príjme 20 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať