Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šarišský hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Viktor Zamborský
1. 06. 2011 19:42 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Šarišský hrad idú zachraňovať nezamestnaní

VEĽKÝ ŠARIŠ 1. júna (WEBNOVINY) – Na Šarišskom hrade dnes začalo pracovať 30 ľudí z radov nezamestnaných, ktorých na šesť mesiacov prijal Mestský úrad vo Veľkom Šariši. Ide o pilotný projekt, ktorý je financovaný z európskych fondov z grantu Obnovme svoj dom. Ministerstvo kultúry uvoľnilo na projekt 58-tiíc eur, radnica sa bude spolupodieľať na financovaní projektu piatimi percentami.

Tieto peniaze pôjdu na náradie, materiál, odborný dozor a koordinátorov. Rezort práce poskytol peniaze na platy zamestnancov, ich poistenie a ďalšie náklady na obdobie šiestich mesiacov. Prijatí ľudia, ktorí museli byť registrovaní na úrade práce, budú poberať mesačnú hrubú mzdu okolo 450 €.

Rozhodla zručnosť a vedomosti

Na výzvu mesta aj úradu práce reagovalo vyše 130 záujemcov o prácu na hrade, z ktorých vybrali 52. Nasledovala druhá etapa výberu, pri ktorej priamo na hrade museli záujemcovia preukázať svoje vedomosti a zručnosti. Dôležitým kritériom bolo vybrať takých ľudí, ktorí chcú pracovať. Pracovnú zmluvu nakoniec radnica podpísala s 30 mužmi, na základe čoho ich úrad práce vyradí zo svojej evidencie. V tíme je Jozef Zajac, ktorý pracoval v kameňolome a pri stavebných prácach s kameňom, je naučený na ťažkú robotu.

Bez práce je štyri roky a túto možnosť vníma ako šancu zamestnať sa po dlhom čase. Štefan Gileta pracoval v zahraničí 15 rokov, bol vo Fínsku, Rusku, Chorvátsku, v Čechách. Na úrade práce sa zaregistroval na začiatku tohto roka a berie to ako šťastnú príležitosť ostať aspoň pol roka doma.

Nezamestnaní pomôžu sebe aj hradu

Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Ladislav Babuščák uviedol, že cieľom projektu je zníženie nezamestnanosti a záchrana kultúrneho dedičstva. „Verím, že týmto pilotným projektom dokážeme, že tento systém môže fungovať a že na budúci rok sa rozšíri na väčší počet hradov. Ako Veľkošarišan, ako človek, ktorý vymyslel tento projekt, môžeme mestu Veľký Šariš pomôcť pri záchrane tohto významného hradu a som presvedčený, že to má zmysel,“ povedal Babuščák. Podľa jeho vyjadrenia v okresoch Prešov a Sabinov, ktoré prešovský úrad práce zastrešuje, je vyše 18-percentná nezamestnanosť. Na hrade budú pracovať Veľkšarišania aj ľudia z okolia. Traja sú z iných okresov, čo považujeme za veľmi dobré, pretože tu získajú vedomosti a zručnosti, aby mohli potom opravovať hrady v mieste svojho bydliska.

Primátor Veľkého Šariša Mikuláš Drab povedal, že sa teší, že sa výrazne začne so záchranou ruín hradu. Víta možnosť zamestnať nezamestnaných. Verí, že to bude mať priaznivý dopad aj na propagáciu hradu a posilnenie cestovného ruchu v ich meste. Na projekte participuje aj miestne Občianske združenie Rákociho cesta, ktoré za pomoci dobrovoľníkov robí už desať rokov záchranné práce na Šarišskom hrade. Jeho predseda Martin Sárossy uviedol, že prijatých zamestnancov čaká náročná práca, ale v zaujímavom a atraktívnom prostredí. „Vidím to ako spojenie skúseností dobrovoľníkov a záujmu štátnych úradov. Očakávam od tohto projektu veľa. Dúfam, že sa podarí konzervovať časť hradieb, ich kamene padajú priamo na prístupovú cestu a ohrozujú turistov. To by mala byť priorita,“ povedal Sárossy. Úlohou novoprijatých ľudí bude naučiť sa konzervovať historické murivo. Objem prác bude závisieť aj od toho, akí budú šikovní. Komu nepôjde odborná práca, je tu priestor na terénne úpravy, zarovnávanie, klčovanie krovín a ukladanie kameňov.

Po ukončení pilotného projektu a jeho vyhodnotení vláda rozhodne, či sa v ňom bude po zime pokračovať. Do pilotného projektu na Slovensku bol zaradený aj hrad Uhrovec, kde bude prijímateľom financií nadácia, ktorá príjme 20 ľudí.

Odporúčané články

Obnova donjonu na Šarišskom hrade si vyslúžila ocenenie, úspešná bola aj v hlasovaní verejnosti Filmová noc na hrade bude plná exotiky

Neprehliadnite

Investigatívna novinárka McKeeová podľahla strelným zraneniam, polícia hovorí o teroristickom čine Kresák nevylúčil opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu, chce najmä očistiť svoje meno Video+foto: V Prešove mohli už deviatykrát vidieť živú krížovú cestu Volkswagen Slovakia má pred sebou kľúčový rok, v novom pláne sa sústredí na tri piliere Fedcupový súboj Slovensko – Brazília otvoria Cibulková a Alvesová Vianočný príspevok má dostať deväť z desiatich penzistov, maximálny bude vo výške 200 eur Na obnovu zhorenej katedrály Notre-Dame môžu prispieť aj Slováci Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.