SaS brala ohľad len na seba, rozhorčoval sa Béla Bugár

Bugár
Béla Bugár Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd bol podľa predsedu strany Bélu Bugára členom ťažko fungujúcej pravicovej koalície.

„Napriek mnohým ťažkostiam a krátkemu času musím povedať, ani naša vláda, ani naša strana sa nemá za čo hanbiť,“ povedal v piatok Bugár na začiatku VI. snemu strany Most-Híd.

Výsledky vládnutia podľa neho vypovedajú o tom, že vláda bola na dobrej ceste, začala správnu vec, ale, žiaľ, jednému z koaličných partnerov to nestačilo.

„Brali ohľad len na vlastné názory a spôsobili pád vlády. Nehovoril som s nimi o tom, ale odvážim sa povedať, že kolegovia zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) si

Ak prejde Matovič do NR,nevznikne pravicová vláda

Ak sa dostane do parlamentu strana Igora Matoviča, je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára veľká pravdepodobnosť, že nevznikne po marcových parlamentných voľbách pravicová vláda. „Skúsenosti boli veľmi ťažké, ak 74 poslancov súhlasilo, štyria často povedali nie. Ten, čo nevie, čo je rozumný kompromis, nemôže byť vo vláde,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede v súvislosti s dnes zverejneným prieskumom verejnej mienky Bugár.

Zároveň upozornil, že po voľbách bude treba prijať rozhodnutia, ktoré čaká od nás Brusel. „Ak sa nezmení postoj SaS k európskym témam, ich koaličný potenciál sa rovná nule,“ zdôraznil.

už uvedomili, čo sa stalo, a keby mohli, vrátili by čas. Lenže to sa nedá,“ vyhlásil Bugár.

Most chodí po dedinách

Volebný štáb strany a jeho odborné skupiny podľa Bugára intenzívne pracujú. Na kampaň sa pripravili krajské a okresné organizácie. Pred mesiacom strana spustila prvú časť predkampaňových aktivít.

„Chodíme po dedinách a odpovedáme občanom na otázky, čo sa vlastne stalo, prečo padla vláda, čo sme dosiahli v uplynulom období a ako pôjdeme ďalej. Máme za sebou viac ako 20 takýchto podujatí. Musím povedať, že prijatie bolo veľmi pozitívne a povzbudzujúce. Ale tú ťažšiu časť, ostrú volebnú kampaň, máme pred sebou,“ uviedol Bugár. Medzi Zlatou nedeľou a Troma kráľmi však bude kampaňové ticho.

„Chceli by sme všetkých poprosiť, aby to dodržali. Volebnú kampaň začneme po tomto období. Budeme mať k dispozícii viac ako dva mesiace, aby sme boli úspešní. Verím, že na konci nášho snaženia bude fakt, že budeme členom nového parlamentu a 11. marca
Most
Foto: SITA/Diana Černáková

budeme vedieť aj to, či budeme aj v novej vláde,“ skonštatoval.

Kampaň Most-Híd bude podľa Bugára dobrá, programovo orientovaná a pozitívna.

Mantinely sú dané

„Budeme sa zaoberať v prvom rade sami sebou a nie politickými súpermi. Mantinely sú dané: hospodárska stabilita, sociálna solidarita, ochrana menšín a európska budúcnosť. V rámci týchto mantinelov sa pokúsme o čestnú kampaň, aby sme bez ohľadu na výsledky volieb mohli 11. marca povedať, že sme urobili všetko pre to, aby sme dosiahli dobrý výsledok,“ zdôraznil šéf Mostu.

Volebný program strany Most-Híd má takmer sto bodov. „Našim občanom nechceme predstaviť román, ale konkrétne ciele,“ uviedol Bugár. Keďže nebola možnosť splniť predchádzajúci volebný program, je podľa neho

Len zodpovedne

Delegáti na VI. Sneme strany Most-Híd v Bratislave dnes schválili volebný program s názvom Len zodpovedne. Ako povedal po sneme na tlačovej besede predseda Mosta-Híd Béla Bugár, program stojí na štyroch pilieroch, ktoré sú zároveň východiskovými bodmi pre možnú povolebnú spoluprácu s inými stranami. Prvým pilierom je zodpovedná politika. Druhým je proeurópska politika. Tretí pilier hovorí o zodpovednej hospodárskej politike, ktorá znamená, že ministerstvá nebudú v čase krízy rozdeľovať veľké odmeny či kupovať nové autá. „Keď je ťažká doba, treba šetriť na chode štátu a príkladom musia byť ministerstvá,“ uviedol Bugár. Napokon štvrtým pilierom je spolupráca medzi väčšinovým národom a národnostnými menšinami.

Alternatívou pre Slovensko je podľa Bugára spolupráca strán, ktoré aj doteraz spolupracovali. „Na budúci rok nás čakajú ťažké rozhodnutia. Každý, kto sa dostane do parlamentu, musí si uvedomiť tieto štyri piliere. Vláda bude musieť byť stabilná,“ zdôraznil Bugár.

Volebný program pripravil tím pod vedením podpredsedu strany Zsolta Simona. Ten dnes zdôraznil, že medzi priority patrí proces zachovania a tvorby pracovných príležitosti. Vedie k nemu cesta cez pestovanie potravín a nie ich dovoz, ale aj cez racionálne využívanie prírodných zdrojov. Most-Híd chce podľa Simona naďalej pokračovať v stransparentňovaní krokov štátu či v zodpovednom nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov. Medzi priority patrí aj stabilita eurozóny či lepší výber daní. V oblasti menšinovej politiky chce Most-Híd presadiť financovanie kultúry národnostných menšín.

logickým krokom prevzatie nesplnených bodov a ich zaradenie aj do nového volebného programu.

„Okrem toho v našom programe dostali väčšiu váhu tie ciele, ktoré majú zabezpečiť stabilitu našej krajiny. Ako to hovorí aj názov programu – Len zodpovedne. Takže populistické sľuby v tomto programe nenájdete. Program je postavený na hospodárskej realite a zohľadňuje aj politické piliere našej strany,“ vyhlásil predseda Mostu-Híd pred delegátmi snemu.

„Základom snáh strany bude zodpovedná hospodárska politika. Vyžaduje si to stabilita krajiny. Uvedomujeme si, že rozvoj vidieka, podpora prvovýrobcov musí byť neoddeliteľnou súčasťou progresívnej hospodárskej politiky. Nehovoriac o tom, že môže byť efektívnou metódou aj na riešenie nezamestnanosti. Musíme urobiť všetko pre udržanie existujúcich pracovných miest. Na druhej strane treba hľadať tie príležitosti, ktoré vedia vytvoriť nové pracovné miesta,“ uviedol.

Podnikatelia, cesty a diaľnice

Treba podporovať hlavne snahu malých a stredných podnikateľov. Pokračovať by sa malo v rekonštrukcii ciest I. a II. triedy. Zdroje sa dajú získať z ušetrených prostriedkov pri výstavbe diaľnic.

V oblasti ochrany životného prostredia by Most-Híd chcel pokračovať v začatej ceste. „Treba urobiť poriadok, dať do zákona to, na čo nie sme schopní morálne a prirodzene – starať sa o životné prostredie, zbierať a recyklovať odpad, pretože upozornenia prírody sa nám vracajú rok čo rok a sprevádzajú ich škody na majetku ale žiaľ aj na životoch,“ konštatoval Bugár. Možno, že práve školský systém je to miesto, kde by sa mala podľa šéfa strany začať environmentálna výchova.

Ochrana mnešín

Dôležitým bodom programu strany Most-Híd je ochrana menšín. „Podľa našej mienky je krajina stabilnejšia, ak sú jej menšiny spokojné. Chceli by sme dokončiť a zákonom garantovať postavenie menšín, ako aj financovanie menšinovej kultúry,“ zdôraznil Bugár. Občania sa podľa neho veľmi často sťažujú na nepružné súdnictvo.

„Spôsob a pomalosť ich rozhodovania dokonca vyvolávajú isté otázky aj v odborných kruhoch. Kým súdy a úrady nebudú fungovať tak, ako sa to očakáva v demokratickej a vyspelej krajine, musia byť v programe našej strany tie ciele, ktoré podporujú pocit vymožiteľnosti práva a dostupnosti právnych služieb občanom,“ dodal šéf Mostu-Híd Béla Bugár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla Bugár
Firmy a inštitúcie Most-Híd