SaS bude presadzovať použitie konopy v zdravotníctve

Marihuana
Marihuana Foto: SITA/KRPZ

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – SaS bude presadzovať použitie konopy na medicínske účely. Dnes to na tlačovej besede vyhlásil poslanec Národnej rady SR za SaS Peter Kalist.

Zároveň budú liberáli presadzovať beztrestnosť pre pacientov, ktorí ju použijú pri liečbe. Kalist upozornil, že iné lieky sú nebezpečnejšie, napríklad lieky na spanie. Zdôraznil, že ak by SR schválila použitie na medicínske účely, pridala by sa ku krajinám ako Kanada, Česko, Rakúsko.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka od otvorenia témy dekriminalizácie marihuany sa proti jeho strane spustila križiacka výprava. SaS sa však podarilo otvoriť celospoločenskú diskusiu. „Naďalej sa téme venujeme a podnikáme kroky, aby sme jedného dňa k dekriminalizácii dospeli. Marihuana v oblasti medicíny má svoje opodstatnenie,“ zdôraznil. Podľa neho ju netreba spájať len s feťákmi. „Čiernobiele videnie odmietame. Práve v medicínskej oblasti môže marihuana pomôcť viac ako iné lieky,“ dodal.

SaS o tejto téme diskutuje podľa Sulíka s koaličnými partnermi. „Máme nádej, že sa v dohľadnej dobe podarí uzákoniť používanie konope na lekárske účely. Možno tento rok,“ povedal s tým, že SaS pracuje aj na znížení trestov za používanie marihuany.

Poliačik: „Musíme zmeniť prístup“

Poslanec Martin Poliačik upozornil, že najnovší text OSN konštatuje ideologicky to isté, ako SaS hovorila vo volebnom programe. „Šesťdesiat rokov sa proti drogám vedie vo svete vojna. Napriek miliardám dolárov na vojnu stúpli počty užívateľov drog. Doterajšie nastavenie teda nie je správne. Doterajší pohľad na užívanie, výrobu a predaj drog nie je aktuálny. Musíme zmeniť prístup,“ vyhlásil.

S bojom proti drogám sú podľa neho spojené negatíva ako nárast čierneho trhu, silnejúce gangy, financovanie terorizmu. Problémom je aj kriminalizácia 250 miliónov ľudí po celom svete, ktorí užívajú drogy, i keď len desať percent je z nich problémových. Podľa Poliačika aj toto konštatuje OSN.
Martin Poliačik
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa Poliačika je treba prestať trestať ľudí, ktorí používajú drogy a vnímať ich ako pacientov. Neužívajú drogy na uspokojenie svojich túžob, ale pre traumy z detstva, či riešenie sociálnej situácie.

Mali by sa navrhnúť alternatívne tresty pre malých pestovateľov drog, pretože pestovanie koky je pre nich jediným zdrojom obživy. Podľa Poliačika treba viac peňazí do preventívnych programov.

Sulík dnes tiež vyhlásil, že SaS je za výhradu vo svedomí, ale nemyslí si, že by to malo byť ukotvené v zmluve s tretím subjektom. Môže byť zakotvená v nejakom zákone. „V zásade sme za výhradu svedomia,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Poliačik
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita