SaS by vo voľbách pohorela, SMK by zasadla do parlamentu

Sulík, Galko
SaS by v predčasných voľbách zostala pred bránami parlamentu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Strana maďarskej komunity (SMK) by sa podľa prieskumu agentúry MVK v prípade predčasných volieb do Národnej rady SR dostala do parlamentu. Naopak, dnes parlamentná SaS, by v parlamente nebola.

Vyplýva to z prieskumu preferencií politických strán agentúry MVK. V predčasných voľbách by podľa prieskumu zvíťazil vládny Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD) s 39, 7 percentami.

Za nimi by skončili Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Kresťanskodemokratické hnutie rovnako s 10, 4 percentami hlasov. Štvrtá by skončila Nová väčšina – Dohoda so 7,8 percentami.

Do parlamentu by sa dostali aj Most-Híd so 6,4 percentami hlasov, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana so 6,1 percentami a kreslá v parlamente by získala aj Strana maďarskej komunity s 5,5 percentami voličov.

Za bránami parlamentu by ostala Slovenská národná strana so 4,1 percentami hlasov. Za nimi Sloboda a solidarita s 2,7 percentami, Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko s 1,6 percentami a Ľudová strana Naše Slovensko by od voličov dostala 0,9 percenta hlasov.

Politická strana
Preferencie v percentách
Smer – Sociálna demokracia
39,7
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
10,4
Kresťanskodemokratické hnutie
10,4
Nová väčšina – Dohoda
7,8
Most – Híd
6,4
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
6,1
Strana maďarskej komunity
5,5
Slovenská národná strana
4,1
Sloboda a Solidarita
2,7
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko
1,6
Ľudová strana Naše Slovensko
0,9
iné subjekty
4,4

Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v prieskume, Smer-SD by získal 69 mandátov, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím po 18 kresiel a potenciálni voliči Novej väčšiny – Dohody by do parlamentu vyslali 14 zástupcov. Strana Most-Híd by disponovala 11 zákonodarcami a voličov SDKÚ-DS a SMK by reprezentovalo po 10 poslancov.

Agentúra MVK uskutočnila od 26. septembra do 2. októbra výskum preferencií politických strán na vzorke 1 078 respondentov. Na otázku „Ak by sa predčasné voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas?“ 9,3 percent opýtaných uviedlo, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 23,1 percenta nevedelo, či by sa zúčastnili, respektíve koho by v nich podporili.

Agentúru SITA o prieskume informoval Pavel Haulík z MVK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom