Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Lucia Nicholsonová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
22. mája 2016 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

SaS chce bezplatné sterilizácie pre určité skupiny ľudí

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Dobrovoľná sterilizácia pre osoby s minimálne štyrmi deťmi alebo staršie ako 35 rokov s najmenej troma deťmi by mala byť plne uhrádzaná z verejného zdravotného poistenia.

Táto suma by potom bola zdravotným poisťovniam plne preplatená zo štátneho rozpočtu. Predpokladá to novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú na aktuálnu schôdzu parlamentu predložili poslankyne Lucia Nicholsonová a Natália Blahová (obe strana Sloboda a Solidarita).

Svedka si budú môcť vybrať

Navrhovaná právna úprava zachováva podľa poslankýň súčasné nastavenie podmienok na vykonanie sterilizácie, ktorá sa bude aj naďalej uskutočňovať výlučne na základe písomnej žiadosti. Nemení sa ani lehota, keď od podpisu informovaného súhlasu po zákrok musí uplynúť minimálne 30 dní. Podľa novely bude musieť byť pri podpise informovaného súhlasu prítomný aj iný zdravotnícky pracovník, ako napríklad ošetrujúca zdravotná sestra. „Osoba, ktorá sa rozhodne podstúpiť dobrovoľnú sterilizáciu, bude môcť požiadať o prítomnosť ďalšieho svedka na základe vlastného výberu. Poskytovateľ bude povinný tejto osobe umožniť prítomnosť pri podpise informovaného súhlasu,“ vysvetlili poslankyne v dôvodovej správe.

V súčasnosti je priemerná pôrodnosť v Slovenskej republiky na jednu ženu približne 1,4 dieťaťa. Legislatívna úprava podľa Nicholsonovej a Blahovej nebude mať vplyv na kontinuálne sa znižujúci trend pôrodnosti, práve preto, že bezplatná sterilizácia bude prístupná len pre osoby, ktoré majú minimálne štyri deti, respektíve pre osoby staršie ako 35 rokov s najmenej troma deťmi.

Novela podmienky nezmierňuje

Ako poznamenali poslankyne, cena jednej sterilizácie sa pohybuje od 300 eur do 500 eur, v súkromných zdravotníckych zariadeniach je cena 500 eur a viac. „Pre rodiča, ktorý sa stará o štyri deti, môže byť suma, ktorú by musel vynaložiť na sterilizáciu príliš vysoká. Sotva dokáže plne pokryť náklady na základné potreby pre svoje deti a rodinu, nie to ešte hľadať prostriedky na výkon, ktorý by, ak by bol bezplatný, pravdepodobne podstúpil,“ upozornili.

Navrhovaná novela podľa nich nezmierňuje podmienky na podstúpenie sterilizácie. „Práve naopak, vo väčšine ustanovení zvyšujeme nielen právnu, odbornú, ale aj etickú ochranu osôb, ktoré sa rozhodnú tento zákrok podstúpiť. Keďže hovoríme o zákroku s celoživotnými dôsledkami, osoby, ktoré tento zákrok podstupujú by mali mať možnosť mať pri sebe aj svedka, ktorého si sami pri podpise informovaného súhlasu zvolia,“ konštatovali poslankyne. Ide o nové opatrenie, ktoré by malo podľa nich okrem zvýšenia právnej ochrany podporiť tieto osoby aj po psychickej stránke.

Odporúčané články

Prepúšťanie v U. S. Steel by sa mohlo dostať na pôdu NR SR Miroslav Beblavý zatiaľ o založení strany neuvažuje

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies