Aktualizované: Liberáli z SaS chceli opäť dvojkolovú voľbu županov, ich návrh v parlamente neprešiel

Voľby VÚC
Účastníci volieb v Zariadení pre seniorov Zobor v Nitre počas volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK). Nitra, 4. november 2017. Foto: SITA/Martin Havran
  • aktualizované 13. decembra 18:09

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Liberáli v Národnej rade SR navrhovali opätovne zaviesť dvojkolovú voľbu predsedov vyšších územných celkov a navyše ju zaviesť aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest.

Návrh predkladali poslanci za SaS Martin Klus, Juraj Droba a Milan Laurenčík. Poslanci národnej rady však návrh neposunuli do druhého čítania.

Viacero dôležitých výhod

Podľa navrhovateľov v odbornej verejnosti panuje zhoda, že dvojkolový systém voľby má oproti jednokolovému viacero dôležitých výhod. „Funguje ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, pretože dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola,“ uvádzali v dôvodovej správe.

Znovuzavedenie dvojkolovej voľby predsedov vyšších územných celkov a jej zavedenie aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest by znížilo podľa nich nepredvídateľnosť, ktorú so sebou jednokolový systém nesie a ktorý sa jasne prejavil aj v nedávnych voľbách do samosprávnych krajov.

Ukončili poslednú schôdzu v roku 2017

Poslanci hlasovaním o tomto návrhu ukončili poslednú tohtoročnú – 23. schôdzu parlamentu, ktorá trvala desať dní. Taktiež odobrili Súhrnnú výročnú správu Slovenskej republiky za rok 2016, ktorú v pléne predniesol minister financií Peter Kažimír. Poslanci sa podľa schváleného harmonogramu schôdzí zídu na rokovaní Národnej rady SR opäť 30. januára 2018.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMartin KlusMilan LaurenčíkPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita