Továreň na vakcíny v Malackách už stála takmer 900-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakciny.jpg
Foto: Morguefile.com
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Presunutím miesta výstavby pavilónu na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke zo Šarišských Michalian do Malaciek sa celý projekt predražil o 426 tis. eur.

Celkovo tak mohlo byť podľa nového predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru pri tomto projekte nezákonne vynaložených až 880 tis. eur.

Podajú trestné oznámenie

Do výstavby sa už pritom preinvestovalo 10,7 mil. eur. SŠHR zvažuje preto podanie trestného oznámenia.

„Chceme podať trestné oznámenie, aby preskúmal nakladanie s prostriedkami štátu v celom projekte,“ povedal v utorok Kičura.

Predseda pritom podozrieva predošlé vedenie úradu, ktoré odsúhlasilo výstavbu pandemického pavilónu fabriky v priemyselnom parku v Malackách, že porušilo povinnosti pri správe cudzieho majetku.

„Presunutie miesta výstavby možno považovať za neodôvodnené a neúčelné,“ uviedol Kičura. Za nový pozemok v Malackách zaplatil štát takmer pol milióna eur, no spoločnosť Imuna Pharm Šarišské Michaľany ponúkala štátu pozemky za jedno euro.

Za najväčší problém súvisiaci s týmto projektom Kičura označil to, že stále nie je jasné, kto bude tento pandemický pavilón prevádzkovať. „Nájdenie prevádzkovateľa je extrémne ťažký problém a je mi veľmi ľúto, že sa to takýmto spôsobom udialo,“ konštatoval Kičura. SŠHR chce nateraz pokračovať v projekte, no o dostavaní fabriky ešte nie je rozhodnuté.

Rokujú s ministerstvom

Hmotné rezervy však už začali rokovať s rezortom zdravotníctva, ako aj ostatnými zainteresovanými úradmi a Slovenskou asociáciou farmaceutických spoločností. Cieľom úradu je tak podľa Kičuru pripraviť verejné obstarávanie, do ktorého by sa mohli firmy so záujmom o výrobu vakcín zapojiť.

Kičura zároveň uviedol, že SŠHR nepochybila, keď pri výstavbe fabriky nerobila posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Obvodný úrad životného prostredia v Malackách totiž nežiadal vypracovanie EIA. Napriek tomu sa vedenie hmotných rezerv nebráni jej vypracovaniu.

Zámer zabezpečiť výrobnú kapacitu pre vakcíny proti pandémii chrípky schválila prvá vláda Roberta Fica v roku 2009. O výstavbe pavilónu na výrobu vakcín v aktuálnej lokalite rozhodlo bývalé vedenie SŠHR na čele s Evou Hrinkovou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať