SaS chce prispieť k novele zákona o konflikte záujmov, Glváč má však už predstavu o zmenách

Martin Glváč
Martin Glváč. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita sa bude aktívne podieľať na sprísnení majetkových priznaní a berie vážne slová predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), že nová úprava zákona o konflikte záujmov by mala byť hotová v priebehu prvého štvrťroka tohto roka.

„Od nového zákona očakávame napríklad to, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) nebude môcť zdôvodniť svoje finančné a majetkové prírastky obchodmi na burze, ktoré nepodloží žiadnymi relevantnými listinnými dokumentmi,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

V pracovnej komisii budú liberáli presadzovať také riešenie, aby sa nemohla zopakovať situácia, že za porušenie príslušného ustanovenia zákona o zákaze podnikania sa bude považovať automatické obnovenie živnosti.

„Pri neustálom raste minimálnej mzdy, v ktorom sa tak vehementne angažuje súčasná vláda pod vedením Roberta Fica, budeme presadzovať zníženie majetkovej hranice z 35-násobku minimálnej mzdy na 25-násobok,“ doplnil poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda.

V súčasnosti totiž podľa platného zákona verejní funkcionári do majetkového priznania zapisujú iba záväzky presahujúce 35-násobok minimálnej mzdy.

Komisiu zriadil Andrej Danko

Pracovnú komisiu, ktorá pripraví zmeny ústavného zákona o konflikte záujmov, zriadil 12. októbra predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Ako uviedla riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Zuzana Čižmáriková, členmi komisie sú koaliční poslanci za Smer-SD Miroslav Číž, Martin Glváč, Dušan Jarjabek, poslanec Tibor Bernaťák z SNS a poslanci z Mosta-Híd Gábor Gál a Peter Kresák. Z radov opozície bude v komisii predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, Veronika Remišová (OĽANO), Peter Pčolinský (Sme rodina), nezaradený poslanec Miroslav Beblavý a Ján Kecskés z ĽSNS.

„Predsedom komisie je Martin Glváč,“ povedal v októbri Bernaťák. Konkrétne témy rokovaní Bernaťák neuviedol, no predpokladá, že rokovania pracovnej skupiny budú mať viacero fáz, kde si jednotlivé politické strany povedia, čo z ich návrhov je priechodné a aké zmeny sú ochotní prijať. Bernaťák verí, že poslanci nájdu zhodu.

Glváč má predstavu o zmenách

Ako povedal pre agentúru SITA Martin Glváč, Smer-SD má predstavu, aké zmeny chce v zákone presadiť. „Naším záujmom je v súlade legislatívou presadzovať návrhy na zjednodušenie a zvýšenie transparentnosti, ale aj odstránenie takého prvku, aby pri administratívnom pochybení nemohli poslanci prísť o mandát,“ uviedol.

Bývalý predseda výboru Martin Poliačik, ktorý prišiel o funkciu šéfa výboru po vystúpení z SaS, už takmer pred rokom požiadal predsedu NR SR Andreja Danka o vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by vypracovala návrh novely ústavného zákona o konflikte záujmov, keďže podľa členov výboru je súčasná právna úprava nepresná a často pri konaniach narážajú na diery a nedostatky v zákone.

„Je nespochybniteľné, že tento zákon sa musí zmeniť a niektoré veci musia byť viac identifikované. Ale je tu otázka zachovania súkromia. Ja sa takým témam nebránim,“ vyhlásil ešte v októbri Danko, podľa ktorého je v zákone veľa nezrovnalostí z hľadiska identifikácie majetku. Vníma potrebu sledovania „majetkových prírastkov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoDušan JarjabekGábor GálJán KecskésMartin GlváčMartin PoliačikMiroslav BeblavýMiroslav ČížPeter KresákPeter PčolinskýRichard SulíkRobert KaliňákTibor BernaťákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana