Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
26. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(29)

SaS chce zlegalizovať eutanáziu, zisťovala názory Slovákov

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Strana SaS chce na Slovensku otvoriť diskusiu o eutanázii. Ako povedala v utorok na tlačovej besede poslankyňa NR SR Jana Kiššová, do roka chce pripraviť aj legislatívny návrh. Dovtedy chce diskutovať predovšetkým s odborníkmi.

“Žiadna téma by nemala byť v spoločnosti tabu,” zdôraznila Kiššová s tým, že ak sa o probléme nehovorí, neznamená to, že neexistuje. Podľa nej je takouto témou aj dôstojné dobrovoľné ukončenie trápenia pre nevyliečiteľne chorých ľudí, u ktorých neexistuje možnosť na zlepšenie zdravotného stavu a ich utrpenie je neúnosné.

Bolesť a utrpenie chorých

Eutanázia je dnes na Slovensku nelegálna, čo podľa Kiššovej nie je dobré. “Súčasný stav prináša mnohým ľuďom neznesiteľnú a nezvratnú bolesť. Núti ich k predlžovaniu utrpenia a nedôstojnému záveru života. Príbuzným prináša bezmocnosť,” zdôraznila s tým, že sa vynárajú otázky, či by spoločnosť nemala dať možnosť trpiacemu, aby sám rozhodol, či chce utrpenie skončiť.

SaS sa podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka na spustenie diskusie dlhšie pripravovala. Nechala si na jar spraviť prieskum verejnej mienky, aby strana zistila názor občanov na eutanáziu. V prieskume položili osloveným otázku: “Myslíte si, že by ťažko a nevyliečiteľne chorý človek, ktorý znáša veľké utrpenie, mal mať možnosť ukončiť svoj život za asistencie lekára?”

Podľa Galka súhlasí viac ako polovica ľudí

Podľa Galka 60 percent opýtaných si myslí, že človek by mal mať takúto možnosť, približne 26 percent si myslí pravý opak, 14 percent sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť. V súčasnosti sú podľa Galka spracovávané výsledky druhého prieskumu, ktorý sa týka tejto témy.

Zároveň pripomenul, že vo viacerých krajinách je povolená nejaká forma eutanázie. V Belgicku, Holandsku a Luxembursku je povolená aktívna eutanázia. Pasívna eutanázia je povolená vo Francúzsku a Nemecku. Asistovaná eutanázia je povolená napríklad vo Švajčiarsku. Diskusia o eutanázii je podľa Galka celospoločensky dôležitá. “Myslíme si, že ľudia, ktorí podstupujú utrpenie, majú mať možnosť ukončiť svoje utrpenie,” uviedol.

Poslanec NR SR za SaS a lekár Peter Osuský zdôraznil, že poskytnutie možnosti rozhodnúť sa neznamená prinútiť tých, ktorí to kategoricky odmietajú. “Alternatíva eutanázie je vecou slobodného rozhodnutia uvažujúceho človeka,” konštatoval. Podľa neho ten, kto chce zabrániť niekomu odstrániť svoje utrpenie, zasahuje do jeho slobody.

Odporúčané články

Galko dostal video s Ficom a radkyňou v policajnom vrtuľníku, kritizoval aj súkromný let poslankýň Podľa Krajniaka by mal prezident Kiska chodiť po Slovensku autom, Blaha ho ironicky navrhol na svätca

Témy

Diskusia

J57 OPRAVA: ... vedrami vody... Ale ani tá veda by nebola od veci, možno ešte lepšia. J57 S. Hawking vraj ako vysokoškolák pôsobil pred ochorením v nejakom klube člnkárov. Keby zopár ľudí, čo sa poliali vedrom vody s ľadom, ochorelo na ALS, možno by sa začali viac zaujímať aj o využívanie a zneužívanie peniažkov vyzbieraných na rôzne... J57 Na stránke SaS zdôvodňuje pani Kiššová potrebu eutanázie príkladom chorých, ktorí trpia ochorením ALS. Týmto ochorením trpí aj slávny vedec Steve Hawking. Ochorel v mladom veku a teraz má cez sedemdesiat. Podľa pani Kiššovej ho bolo treba zabiť? Nemali by... J57 Budú musieť tí, čo požiadajú o eutanáziu, dať aj súhlas na vykostenie, či na to súhlas netreba, to sa deje aj bez súhlasu? J57 Nie je to trochu smutné, že práve SaS, ktorá prebúdzala ľudí k životu, sa ide stať hrobárom? Asi žiadna iná strana si túto chúlostivú tému nechce zobrať na svoje triko. Alebo je to ináč?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...