SaS ide prenajímať poslanecké kancelárie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Predseda Národnej rady SR a predseda SaS Richard Sulík Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Šestnásť lídrov strany Sloboda a Solidarita si 3. augusta podľa obchodného registra založilo firmu Liberálny dom, s. r. o. Firma má iba jeden predmet činnosti – prenájom nehnuteľností. Informáciu prinieslo dnešné číslo denníka Sme. Liberálny dom plánuje kúpiť nehnuteľnosť na Priemyselnej ulici v Bratislave za 2,2 milióna eur, ktorej priestory chce komerčne prenajímať. Od banky si firma plánuje požičať 700-tisíc eur. V Liberálnom dome by malo byť tiež sídlo strany a viacerých liberálnych inštitúcií. Zároveň podľa Sme strana ponúkla svojim poslancom, že si tam môžu prenajať poslanecké kancelárie. Ich prenájom hradí štát, je to 900 eur mesačne na poslanca.

Základné imanie spoločnosti je 1,275 milióna eur, každý vložil inú sumu, pričom šéf SaS a predseda parlamentu Richard Sulík prispel najvyššou čiastkou – štvrť miliónom eur. Rovnakú sumu poskytli aj poslanec Juraj Droba, zakladajúci člen SaS Jozef Boskovič a tímlíder SaS Ľubor Benkovič. Zisk z tohto prenájmu budú mať jednotliví členovia SaS podľa toho, akú sumu do firmy vložili, informuje Sme.

„Ide jednoznačne o konflikt záujmov a poslanci by mali byť citliví na to, že narábajú s peniazmi nás všetkých,“ vyhlásila pre Sme šéfka Aliancie fair-play Zuzana Wienk. Líder SaS Richard Sulík nesúhlasí, dôležité podľa neho je, že budovu budú prenajímať za primerané trhové ceny. Konflikt záujmov nevidí, povedal pre Sme. „Podstatná je otázka, či cena za kanceláriu bude trhová a primeraná. Ak je trhová, tak si myslím, že všetko je v poriadku,“ tvrdí šéf SaS a predseda parlamentu Richard Sulík. Zákon to podľa neho nezakazuje. Poslanci nemôžu byť konateľmi firiem, môžu mať však vlastnícky podiel. Konateľom Liberálneho domu je Jozef Boskovič, zakladajúci člen SaS a priateľ generálnej manažérky strany Jany Kiššovej.

Každý poslanec dostáva od Národnej rady SR 900 eur mesačne na poslanecké kancelárie. Môže si ich prenajať, kde chce, okrem vlastného bytu. Mnohí poslanci systém zneužívajú a prenajímajú si priestory za predražené ceny u svojich známych, tvrdí Sme. Poslanci Smeru si ich prenajímajú v centrále strany, ktorú vlastní tiež firma, ale jej jediným vlastníkom je strana Smer, nie fyzické osoby a členovia strany ako v prípade SaS. Aliancia fair-play podľa Sme kritizovala už systém Smeru, keď štátne peniaze končia v straníckej kase, ale ak končia priamo u členov strán, ide podľa Zuzany Wienk ešte o vyššiu formu zneužívania zlého zákona. Prostriedky na prenájom by podľa Wienk mali byť využívané hospodárne. „V prípade SaS stojí aj na jednej, aj na druhej strane poslanec, stranícky reprezentant. Poslanec má využiť pridelené zdroje čo najhospodárnejšie, pretože nejde o jeho peniaze, ale o peniaze daňových poplatníkov. Poslanec – vlastník chce mať čo najväčší zisk,“ podotkla pre Sme.

Sulík tvrdí, že nepracoval celý život na to, aby financoval donekonečna politickú stranu. Svojím príspevkom strane už vraj pre spoločnosť urobil dosť. Nejaké podozrenie podľa predsedu SaS vraj bude existovať vždy, povedal pre Sme. „Táto miera podozrenia je taká, že radšej s tým budem žiť, ako neuskutočniť myšlienku Liberálneho domu. Iné strany si poprihrávali budovy zo štátneho majetku, my sme sa zložili a kúpili to za reálnu trhovú cenu,“ obhajuje sa Sulík.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Juraj DrobaRichard SulíkZuzana Wienk
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-playSaS Sloboda a Solidarita