SaS je proti dekriminalizácii tvrdých drog, o návrhu sú však ochotní so Žitňanskou diskutovať

Natália Blahová
Exposlankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Liberáli zo strany Sloboda a solidarita (SaS) sú zasadne proti tomu, aby sa dekriminalizovali tvrdé drogy, ako napríklad kokaín, heroín, pervitín a podobne.

„Návrh ministerstva spravodlivosti ide oveľa ďalej a strana SaS ho v tejto podobe nepodporí. Žiadne množstvo pre nás nie je nepatrné, keď ide o tvrdé drogy. Dekriminalizácia tvrdých drog nie je podľa nášho názoru vo verejnom záujme, lebo sa zoslabuje odstrašujúci účinok a zvyšuje riziko nárastu užívateľov,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Pýtajú sa na dôvod dekriminalizácie

Opoziční poslanci vítajú otvorenie tejto nepopulárnej témy zo strany ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd). „Sme pripravení intenzívne diskutovať a podieľať sa na finálnej podobe návrhu, ktorý by sme podporili svojimi hlasmi aj v Národnej rade SR,“ dodala Blahová.

Na záver stanoviska sa liberáli pýtajú, aký je skutočný dôvod dekriminalizácie najmä tvrdých drog. „Pýtame sa, či dôvodom dekriminalizácie kokaínu je fakt, že niektorí predstavitelia strany Smer-SD môžu byť jeho konzumentmi,“ uzavreli liberáli.

Hranica medzi trestným činom a priestupkom

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ešte v októbri minulého roka návrh odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc aj prevenciu v prípade drobných užívateľov drog.

Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa Žitňanskej snaží stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akéhokoľvek množstva drogy bude naďalej protiprávna. Uviedla, že podľa oficiálnych štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo inými slovami znamená, že každému tretiemu mladému človeku na Slovensku hrozí trestné stíhanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáNatália Blahová
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSaS Sloboda a Solidarita