SaS je proti obmedzovaniu otváracích hodín obchodov

Jana Kiššová
Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa slov poslankyne NR SR Jany Kiššovej zásadne proti akémukoľvek obmedzovaniu otváracích hodín obchodov zo strany štátu.

„Nesúhlasíme s tým, aby sa v sekulárnej krajine plošne zavádzali pravidlá vyplývajúce z pravidiel akejkoľvek viery,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že SaS rešpektuje právo veriacich v nedeľu nenakupovať a nepracovať. „Máme preň, samozrejme, pochopenie. Toto rozhodnutie však má byť slobodné a nie prikázané zákonom, ktorý napokon obmedzí úplne všetkých,“ spresnila Kiššová.

Podmanický je za viac dní, počas ktorých obchody zatvoria

Poslankyňa tak reaguje na poslanca za Smer-SD Jána Podmanického, ktorý súčasnosť považuje za vhodný čas na rozšírenie počtu dní, počas ktorých budú zatvorené obchody na Slovensku.

Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, je vhodná doba na to, aby sa opätovne otvoril Zákonník práce na zavedenie ďalších dní, počas ktorých bude obmedzený maloobchodný predaj. „Ako rozumné riešenie, ktoré by mohlo byť v tejto fáze určitým kompromisom, by to mohli byť štátne sviatky a dni pracovného pokoja. V podstate by sa okruh dní, počas ktorých by bol obmedzený maloobchodný predaj, rozšíril o štyri dni, keď sú štátne sviatky, a o osem dní pracovného pokoja okrem nedieľ,“ uviedol Podmanický.

Do úvahy treba podľa Podmanického zobrať najmä situáciu zamestnancov v obchodoch, ktorí majú tiež právo byť počas sviatočných dní so svojimi rodinami. „Keďže obchody nemajú charakter nepretržitej práce, ako napríklad nemocnice, nemal by byť nijaký praktický problém s obmedzením ich práce počas uvedených sviatočných dní,“ povedal s tým, že pri zatvorení nehrozia ani nijaké zásadné výpadky tržieb v obchodoch, pretože zákazníci sa pred sviatočnými dňami predzásobia tovarom a po nich si zas doplnia zásoby. „Časť zákazníkov môže počas týchto dní presunúť svoje záujmy napríklad do oblasti cestovného ruchu, čo môže pomôcť tomuto perspektívnemu sektoru,“ povedal.

Obmedzenie predaja by sa však podľa neho netýkalo čerpacích staníc, lekární, predajní suvenírov a cestovných lístkov, predajní na letiskách, autobusových a železničných staniciach, nemocniciach a rovnako by sa netýkalo malých živnostníkov, ktorí obchody prevádzkujú vlastnými kapacitami.

Kiššová hovorí o tendenčnom útotu na reťazce

Podľa Kiššovej je takýto návrh tendenčný útok na reťazce. „Ak by navrhovatelia naozaj mysleli na rodiny a ich spoločne strávené nedele, nesmeli by pracovať napríklad ani zamestnanci zoologických záhrad a tie by boli zatvorené, rovnako ako cukrárne, divadlá, zmrzlinárne, klziská či centrá voľného času,“ povedala.

Podmanický pripomenul, že obmedzenie predaja v niektoré dni nie je nič výnimočné ani v Európe. V susednom Rakúsku je obmedzený dokonca nedeľný predaj. „Vo vyspelých a civilizovaných štátoch sa nesmie v obchodoch pracovať od nevidím do nevidím, je preto normálne o tejto otázke diskutovať aj na Slovensku. Pristúpenie k obmedzeniu predaja počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja by bolo aj určitým prejavom toho, že na Slovensku už nechceme podporovať otrockú prácu zamestnancov v obchodných sieťach a rešpektujeme ich právo tráviť sviatočný čas v kruhu svojich rodín, a nie za pokladňami a regálmi obchodov,“ dodal Podmanický.

Výrok pána poslanca Podmanického o tom, že spoločnosť prijala obmedzenie otváracích hodín počas vianočných sviatkov Kiššová považuje za smiešne. „Spoločnosti totiž po prijatí zákona, aj škodlivého, nezostáva iné, než ho rešpektovať,“ uzavrela Kiššová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PodmanickýJana Kiššová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a Solidarita